Pandėlio seniūnijos gyventoja laiške „Gimojo Rokiškio“ redakcijai rašė: „Panemunio kaimo gyventojai nenoriai rūšiuoja komunalines atliekas. Stiklui skirtajame – apstu plastmasinių atliekų. O Pandėlio kapinių konteineriai spynomis užrakinti. Šalia jų kraunamas šiukšles drasko paukščiai. Mano nuomone, toks vaizdelis tikrai nepuošia miestelio.“
Agurkai
AB „Rokiškio komunalininkas“ vadovai ne kartą tikino, jog prieš išveždami į antrinių žaliavų perdirbimo įmones popieriaus, plastmasės ar stiklo šiukšles, komunalininkai dar kartą jas perrūšiuoja. Mat stiklo konteineriuose būna prigrūsta maišelių su buitinėmis atliekomis, o popieriaus – stiklainių su pernykščiais marinuotais agurkais.
„Perrūšiuoti šiukšles būtina. Iš antrinių žaliavų konteinerių reikia išrinkti buitines atliekas, maisto likučius, atskirti sugadintas šiukšles. Iš popieriaus konteinerio būtina išrinkti ne tik agurkus, bet ir sušlapusio, sugadinto popieriaus gniužulus. Toks nebetinka perdirbti, ir antrinių žaliavų įmonės jo nesuperka. Sugadintą popierių priskiriame prie buitinių atliekų“, – sakė įmonės direktorius Antanas Vagonis.
Brangsta paslaugos
Už rūšiuotas antrines žaliavas bendrovė gauna lėšų.
„Kuo daugiau rūšiuotų šiukšlių išvešime, tuo daugiau pinigų uždirbsime. Galbūt tai padėtų mažinti paslaugų kainas. Tačiau į konteinerius rajono žmonės mėto buitines šiukšles, mūsų darbuotojai atliekas rūšiuoja iš naujo. Auga darbo sąnaudos, todėl ir mūsų paslaugos nepinga“, – aiškino A. Vagonis.
Baudomis ar bausmėmis tramdyti tuos, kurie teršia rūšiuotoms atliekoms skirtus konteinerius, anot pašnekovo, – beprasmiška.
„Bausmėmis žmonių nepakeisime. Reikia juos mokyti, raginti, šviesti. Pastebėjome, kad jaunimas mielai rūšiuoja šiukšles. Jie myli savo miestą, savo žemę. O štai pagyvenusius žmones sunku beišmokyti tai daryti“, – aiškino jis.
Anot A. Vagonio, aktyviausiai šiukšles rūšiuoja rokiškėnai. Rajono kaimų ir miestelių šiukšlių konteineriuose – mažiau rūšiuotų atliekų.
Nukentėjo
Pašnekovas teigė, kad šiukšlintojai atneša ir kitų nuostolių įmonei. Antai, į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius gyventojai prikrauna statybinio laužo.
„Tokioms atliekoms šie yra nepritaikyti: verčiant konteinerį į šiukšlių mašiną, jis lūžta“, – sakė A. Vagonis.
Bendrovės specialistai suskaičiavo: per mėnesį rajono gyventojai sugadina ar suniokoja 1-2 didžiuosius konteinerius. Rūšiuotoms šiukšlėms skirti spalvoti konteineriai atsparesni vandalų atakoms.
Žiemos sezoną „Rokiškio komunalininkui“ teko nurašyti nemažai gyventojams skirtų buitinių konteinerių. Nors rajono žmones bendrovė ne kartą įspėjo į juos nepilti karštų pelenų ir žarijų, ne visi šių perspėjimų paisė. Nuo žarijų užsiliepsnojo plastmasiniuose konteineriuose esančios šiukšlės ir šie išsilydė.
Spynos
Kita opi atliekų tvarkymo problema: įmonės bei gyventojai, su „Rokiškio komunalininku“ nesudarę šiukšlių išvežimo sutarčių, atliekas išverčia viešose vietose: prie kapinių, poilsio aikštelių pastatytų konteinerių.
„Seniūnai mūsų paprašė žiemą iš kapinių šiukšlių nevežti. O kad gyventojai ten savo atliekų nemėtytų, konteinerius užrakino spynomis“, – aiškino pašnekovas.
Anot jo, spynos atsiras ir ant specialiai popieriaus atliekoms skirto konteinerio Nepriklausomybės aikštėje, kuriuo naudojasi kelios rajono įstaigos.
„Išdalinsime jų darbuotojams raktelius, kad jie galėtų mesti šiukšles. Tačiau rakinamu konteineriu nebesinaudos kitos įmonės, kurios nėra sudariusios sutarčių su mūsų bendrove“, – sakė A. Vagonis.
Ragins
Ar daug rajono verslininkų nesudarė sutarčių su AB „Rokiškio komunalininkas“? Anot A. Vagonio, tokių vis dar pasitaiko. Antai prieš porą dienų komunalininkai pastebėjo, kad šiukšlių konteineriai prie Taikos g. 9-ojo namo pilni popierinių dėžių. Akivaizdu, kad jas išmetė ne gyventojai, o miesto įmonės, nors jos privalo turėti atskirus konteinerius.
„Vieni teisinasi, kad jų įmonėje dirbama tik kompiuteriu, taigi šiukšlių jie neturi. Kiti aiškina, kad jų bendrovės registruotos miesto daugiabučiuose, tad už šiukšlių išvežimą jie moka, todėl turi teisę naudotis bendraisiais konteineriais“, – aiškino jis.
Kol kas bendrovė su verslininkais tariasi gražiuoju: bando juos įkalbėti geranoriškai sudaryti sutartis. „Bausmių ketiname griebtis tik tuomet, kai įsitikinsime, jog gražiuoju susitarti neįmanoma“, – sakė A. Vagonis.
Lina DŪDAITĖ