Specialistai pastebi, kad tokio korepetitorių poreikio, kaip šiemet, dar nepamena. Tačiau ir jų paslaugos – nepigios. Pavyzdžiui, už 1 pamoką kai kur prašoma ir 40 eurų.
Tai būtų kone 8 kartus daugiau, nei minimalus valandinis atlygis Lietuvoje, kuris dabar yra 5,14 euro. Vadinasi, jei korepetitoriai dirba įprastą 40 val. darbo savaitę, per mėnesį gali uždirbti ir 6,7 tūkst. eurų.
Tiesa, valstybės lėšomis yra finansuojamos konsultacijos mokyklose, o patikrinimų neišlaikiusiems mokiniams skiriama papildoma pagalba.
Pašnekovai paminėjo ir aukšto lygio mokytojus regionuose bei svetaines, kurios siūlo pagalbą nemokamai arba pigiau, priklausomai nuo moksleivio amžiaus ir pamokų skaičiaus.
„Tokio anšlago nėra buvę“
Švietimo ir mokslo žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas pastebi, kad korepetitorių poreikis auga ir kiekviena šeima gelbėjasi, kaip išmano.
Jo teigimu, taip yra todėl, kad mūsų švietimo strategai sujaukė sistemą, paleido jūrą neparengtų arba prastai parengtų reformų, todėl šiemet ypač kenčia nelyginės klasės, t. y. 7, 9 ir 11.
G. Sarafino nuomone, ministerija galėtų mažiau jaukti švietimo sistemą, nes viskas krenta ant mokytojų ir mokinių galvų.
„Tai ir šiandien dar nėra daugybės vadovėlių, metodinės medžiagos, išaiškinimų, kaip išvis dirbti mokytojams. Na, ir tada jie dirba, kaip išmano, kiek sugeba pasiruošti. O tėvai turi padėti savo vaikams vis tiek, juk neis vaikai į 11 klasę 3 metus, eis vienerius metus. Ir jiems reikia išmokti, tarpiniai patikrinimai – ant nosies.
Tai ką tėvai daro? Jie samdo korepetitorius ir, kiek kalbuosi su korepetitorių firmomis, tai tokio anšlago nėra buvę. Jie ruošdavo dvyliktokus arba aštuntokus, stojančius į gimnaziją. O šiemet įvairiausių klasių paklausa išaugo. Daug jaunų žmonių plaukia pas korepetitorius, nenorėdami prisikurti spragų, nes paskui jas ištaisyti – sunkiau“, – dėstė pašnekovas.
Didesnį korepetitorių poreikį pastebi ir „Corepetitus“ direktorius Tadas Jonaitis.
Jo teigimu, palyginti su praėjusiais metais, korepetitorių poreikis bendrai yra išaugęs iki 20 proc.
O labiausiai išsiskiria 11 klasių mokiniai – jų poreikis padidėjęs 25 proc., nes atsirado papildomų patikrinimų.
Korepetitorių ieškokite regionuose
Anot G. Sarafino, nereikia labai nervintis, kad kainos nežmoniškai kyla, mat variantų, jo teigimu, yra apsčiai.
Švietimo žurnalo redaktorius atkreipė dėmesį, kad gerų mokytojų yra ne tik Vilniuje ar Kaune, jų yra visoje Lietuvoje, mažuose miesteliuose.
Jis įvardijo, kad lietuvių kalbai labai stipriai rengia Marijampolė, turinti daug gerų mokytojų. Mažeikiai ir Visaginas labai gerai rengia tiksliesiems mokslams.
„Kadangi jaunuoliai yra pratę dirbti visomis formomis, įskaitant ir nuotolį, galima korepetitorių ieškoti regionuose. Jei, pavyzdžiui, korepetitorių kaina Vilniuje – 40 eurų, tada ieško kituose miestuose ir jų randa, ir randa gerų.
Ir tie regionų korepetitoriai parengia tiems testams ir egzaminams neblogiau, kartais net geriau, negu Vilniaus. Tad nereikia susitelkti į vieną kampą ir sakyti, kad aš negaliu išsimokėti. Galima ieškoti kitokių variantų“, – kalbėjo pašnekovas.
Jo teigimu, svarbiausia nelaukti kažko ir nesipiktinti, o tiesiog kiekvienam daryti tai, kas nuo jo priklauso, ir gelbėtis pačiam.
Išnaudokite nemokamas konsultacijas mokykloje
G. Sarafinas paminėjo ir tai, kad šiuo metu tikrai daug Lietuvos mokyklų siūlo mokiniams konsultacijas ryte ir po pamokų.
T. y. jei šeima stokoja finansų korepetitoriams, galima susitarti su atžala, kad ji eis į, pavyzdžiui, matematikos, fizikos ir lietuvių kalbos konsultacijas.
„Tai nebus kaip korepetitorius, bet tai yra geriau negu nieko. Tačiau matot, koks trūkumas – vaikai neina. Kiek šneku su mokytojais, tai vienetai eina į tas konsultacijas.
Na, yra tų mokytojų, kurie prastai dirba, bet kaip tik ir rekomenduojama savo mokykloje eiti pas kitą to paties dalyko mokytoją. Nes paprastai jaunam žmogui kitoks kito mokytojo išaiškinimas duoda didesnę pridėtinę vertę, padeda išsiaiškinti spragas ir geriau suprasti dalyką“, – pažymėjo „Reitingai“ redaktorius.
Anot pašnekovo, galų gale yra visokios pagalbos linijos, kaip „Elicejus.lt“ ar pažangūs mokiniai, kurie padeda vaikams su namų darbais ir pan.:
„Piktintis – ne išeitis. Šeimos turi žinoti, kad galimybių šiais laikais yra apsčiai.“
Šiemet pirmą kartą teikiamos valstybės finansuojamos konsultacijos
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nurodė, kad, jei mokinys turi spragų ar nori pasimokyti papildomai, reikėtų pasinaudoti valstybės skiriama nemokama pagalba mokyklose.
„Per savaitę mokinių ugdymo reikmėms ir mokymo pagalbai pradinėse klasėse skiriama po 1 valandą, 5–10 klasėse numatytos 3 papildomos valandos. Mokykla gal pridėti papildomą vieno ar kito dalyko pamoką arba skirti konsultacijas mokiniams.
Iš mokyklų apklausų paaiškėjo, jog mokyklos paprastai šias papildomas valandas išnaudoja lietuvių kalbai ir matematikai mokyti. III–IV gimnazijos klasėse taip pat numatytos ugdymo poreikiams tenkinti valandos, kurias mokyklos gali naudoti savo nuožiūra“, – aiškino ministerijos atstovai.
Jie atkreipė dėmesį, kad šie mokslo metai yra pirmieji, kai mokiniams, nepasiekusiems patenkinamo pasiekimų lygmens pasiekimų patikrinimų metu 4, 8 ir 10 klasėse, teikiamos papildomos konsultacijos.
Šiam tikslui ministerija savivaldybėms skiria lėšų atlyginti mokytojams už konsultacijoms skirtą darbo laiką.
Tad, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teigimu, tėveliams pirmiausia reikėtų kreiptis į mokyklas dėl papildomos mokymosi pagalbos savo vaikams.
Sutaupyti vedant mažus vaikus ar imant daugiau pamokų
Taip pat reikia nepamiršti, kad, jei moksleiviui reikia daug pagalbos, t. y. daug konsultacijų skirtingoms pamokoms, pigesnis variantas yra korepetitorių įmonės, o ne pavieniai mokytojai.
Pavyzdžiui, korepetitorių pamokos „Corepetitus“ svetainėje kainuoja nuo 22 iki 30 eurų.
1–8 kl. mokiniams viena pamoka per savaitę kainuoja 26 eurus, 9–10 kl. – 28 eurus, 11–12 kl. – 30 eurų.
Tačiau, imant 2 pamokas per savaitę, kaina sumažėja 2 eurais, imant 3 pamokas per savaitę – 4 eurais.
„Corepetitus“ direktorius nurodė, kad seniems klientams kainų nekelia, todėl jie moka tokias kainas, kokių dabar esą jau niekur negautų. Visiems kitiems kainos šiemet kilo iki 10 proc.
Jis atskleidė, kad šiemet buvo įvesta naujovė – korepetitorių kainos skiriasi priklausomai nuo mokinio klasės. O tokiu būdu, pašnekovo teigimu, korepetitorių paslauga žmonėms tampa prieinamesnė.
„Mes stengiamės save parodyti mažesnių klasių mokiniams, nes, jei mokinys savo spragas užpildo anksti, tikėtina, kad ateityje jam bus lengviau.
Iki šiol buvo nesvarbu, kokia klasė, buvo fiksuota kaina ir taip daug kur tebėra. Mes padarėme tokį lankstų variantą, kad tėvai tikrai galėtų sutaupyti atvesdami mažesnius mokinius“, – aiškino T. Jonaitis.
Iki 200 eurų per mėnesį
Anot „Corepetitus“ direktoriaus, mokiniams, jei yra galimybė, rekomenduojama imti bent 2 pamokas per savaitę, nes 1 pamokos gali ir neužtekti.
O kai situacija ir rezultatai pagerėja, pasak pašnekovo, galima pamokas susimažinti iki 1 karto per savaitę.
Paklaustas, kiek vidutiniškai mokiniai išleidžia korepetitoriams „Corepetitus“ svetainėje, T. Jonaitis nurodė, kad iki 200 eurų per mėnesį. Ir pridūrė, kad labai daug lemia pasiimtų pamokų skaičius.
Jis pažymėjo ir tai, kad svetainėje teikiamos tik individualios nuotolinės pamokos – kito varianto nėra. Tad ir kaina, be abejo, yra didesnė nei ten, kur vedamos grupinės pamokos.
„Mes siekiame rezultato, todėl geriau yra mokėti už individualų dėmesį, nei pigiau už grupinę pamoką.
Geriau į kavinę mažiau nueiti ar kažko nebūtino atsisakyti, nes mokslas yra ilgalaikis, ne vienkartinis dalykas. O vienkartinį malonumą sumažinus tiek, kiek įmanoma, ir susitvarkius situaciją mokykloje, galima vėl grįžti prie įprastų pramogų“, – aiškino pašnekovas.