• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Vyriausybės patvirtintas reikalavimas grįžtantiems į darbą darytis koronaviruso testus sukėlė gyventojų nepasitenkinimą. Tačiau darbuotojų atstovė pažymėjo, kad žmonėms visada reikėjo dėl darbo tikrintis sveikatą, testavimas nėra kažkuo išskirtinis. O juo rūpintis ir apmokėti privalo darbdaviai, kitu atveju jiems gresia baudos nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Praėjusią savaitę Vyriausybės patvirtintas reikalavimas grįžtantiems į darbą darytis koronaviruso testus sukėlė gyventojų nepasitenkinimą. Tačiau darbuotojų atstovė pažymėjo, kad žmonėms visada reikėjo dėl darbo tikrintis sveikatą, testavimas nėra kažkuo išskirtinis. O juo rūpintis ir apmokėti privalo darbdaviai, kitu atveju jiems gresia baudos nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį daliai darbuotojų įtvirtinama prievolė testuotis dėl Covid-19. To nepadarius, darbuotojai būtų nušalinami nuo darbo arba privalėtų dirbti nuotoliniu būdu.

Už darbuotojų testavimą atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) aiškino, kad patikrinimai, ar darbuotojai dirba pasidarę testus, bus organizuojami kartu su kitais karantino režimo laikymosi patikrinimais.

REKLAMA
REKLAMA

„Už darbuotojų testavimą yra atsakingas darbdavys, jam ir grės Administracinių nusižengimų kodekse nustatytos baudos nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst.“, – teigiama NVSC komentare.

REKLAMA

Sveikatą darbuotojai tikrinosi ir anksčiau

Lietuvos profesinių sąjungų pirmininkė Inga Ruginienė sakė, testavimas yra lygiai toks pat sveikatos patikrinimas, kurį darbuotojai ir anksčiau turėdavo atlikti.

„Tai apibrėžia Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas. Pagal jį nė vienas darbuotojas negali eiti į darbą kol nepasitikrino sveikatos. Darbdavys, įvertinęs darbo vietos riziką, išryškina rizikos veiksnius ir jų sąrašą įduoda darbuotojui, pagal kuriuos jis turi pasitikrinti sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA

Rizikos veiksniai priklauso nuo profesijos ar pareigų. Sveikatos tikrinimo periodiškumas taip pat skiriasi. O jeigu darbuotojas atsisako tikrintis sveikatą, tada darbdavys negali jam leisti dirbti. Darbdaviui skiriamos didelės baudos, jeigu jo darbuotojai dirba nepasitikrinę sveikatos“, – aiškino darbuotojų atstovė.

Pasak jos, šiuo metu valdžios patvirtintas koronaviruso testavimas yra lygiai toks pat sveikatos patikrinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Skirtumas tik tas, kad įvedamas naujas biologinės rizikos veiksnys. Juk anksčiau nebuvo koronaviruso. Tad nauja yra tik liga, o ne tvarka, kuria yra tikrinami darbuotojai.

Labai keista, kad dėl šio sprendimo kilo toks didžiulis sujudimas. Manau, kad dėl to kalta Vyriausybės komunikacija, ji iki galo žmonėms neišaiškina šio proceso. Juk ir dabar tikrindamiesi sveikatą darbuotojai duoda kraujo arba darosi rentgeno nuotraukas. Šis patikrinimai gali būti net pavojingesnis nei greitasis koronaviruso testas“, – pastebėjo I. Ruginienė.

REKLAMA

Sveikatos tikrinimą organizuoja ir apmoka darbdavys

Anot pirmininkės, darbuotojai tikrindamiesi sveikatą problemų tame nemato, tačiau atlikti koronaviruso testą ne visi nori.

„Gali būti, kad darbdaviai ir darbuotojai painioja testavimą ir vakcinavimą. Tačiau tai yra du skirtingi dalykai. Testavimas yra privalomas sveikatos tikrinimas. O vakcinavimas kitas dalykas, kuris negali būti privalomas. Dėl vakcinos kiekvienas darbuotojas apsisprendžia individualiai.

REKLAMA

O testavimas suteiktų žmonėms galimybę ramiai jaustis ne tik darbe, bet ir namuose. Jie galėtų būti tikri, kad neužkrės savo šeimos narių. Juk Vyriausybė tą ir nori pasakyti, kad jeigu testuosimės ir išaiškinsime viruso nešiotojus, juos galėsime izoliuoti. O visi kiti žmonės galės laisviau gyventi. Tačiau žmonės yra nusiteikę prieš testavimą, tad izoliuoti tenka ištisas bendruomenes“, – teigė darbuotojų atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, už bet kokį sveikatos patikrinimą yra atsakingas darbdavys.

„Visą sveikatos tikrinimo organizavimą ir jeigu tai yra mokama procedūra už ją sumokėti privalo darbdavys. Taip pat sveikatos patikrinimo laikas darbuotojui turi būti apmokamas vidutiniu darbo užmokesčiu. Sveikatos tikrinimas negali būti atliekamas laisvadienių ar atostogų metu.

Tad koronaviruso testus irgi privalo apmokėti darbdavys. Šiuo atveju Vyriausybė norėdama padėti verslui kompensuoja testavimo išlaidas. Tačiau net jei ir nebūtų šios pagalbos, už testavimą vis tiek būtų atsakingas darbdavys“, – aiškino I. Ruginienė.

REKLAMA

Darbdaviams kilo daug klausimų

Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė sako, kad darbdaviai pritaria privalomam darbuotojų testavimui, tačiau pasigenda aiškios informacijos šiuo klausimu.

„Iš esmės mes iš pat pradžių pasisakėme, kad geriau jau testuoti, taikyti bet kokias priemones, kurios yra pateisinamos, bet kad verslai dirbtų ir užsidirbtų, galėtų laisvai judėti.

REKLAMA

Mūsų galva, tas testavimas yra tikrai reikalingas siekiant bendro tikslo – visuomenės sveikatos. Taigi, mes tam tokiam tikslui pritariame“, – kalbėjo E. Radišauskienė.

Vis dėlto, jos teigimu, priimant sprendimą testuoti darbuotojus neišvengta klaidų, kurios sukėlė daug klausimų.

„Kaip tai buvo padaryta? Informacija normaliai nebuvo pateikta, nebuvo jokių gairių, kaip ir kas bus testuojama. Įmonės sunerimo, nes nesuprato, ar čia visiems galios toks reikalavimas, ar tik naujai atsidarantiems verslams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, kaip visada, informacijos stoka padarė savo juodą darbą ir tikrai penktadienį, kai priėmė tą nutarimą, kad skuba, tai turėjome nemažai paklausimų. Bet iš esmės didieji mūsų asociacijos nariai, taip bet prekybos centrai pasisako už testavimą, kad tik leistų dirbti“, – komentavo generalinė direktorė.

Kam privaloma testuotis?

Vyriausybė patvirtino sąrašus sričių, kurių darbuotojams reikės pasitikrinti vieną kartą prieš pradedant veiklą, taip pat kitą sąrašą, kuriame esančių sričių darbuotojai tikrintis turės kartą per 7–10 dienų.

REKLAMA

Į sąrašą veiklų, kurių darbuotojams privalu pasitikrinti dėl koronaviruso prieš pradedant dirbti ar atnaujinant veiklą, yra kultūros ir meno sektoriaus darbuotojai, fizinio aktyvumo ir aukšto meistriškumo sporto veiklą vykdantieji, viešo maitinimo paslaugas teikiantieji, dirbantys mažmeninėje prekyboje, teikiantys laisvalaikio ir pramogų veiklą, tokią kaip pirtys, baseinai, diskotekos, barai, kino teatrai ir kitos pasilinksminimo vietos, grožio paslaugų ir apgyvendinimo paslaugų sektoriuose dirbantys žmonės.

REKLAMA

Periodiškai tikrintis, ar neserga, turės dirbantieji asmens sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat jose valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas teikiantys žmonės, atliekantieji praktinį mokymą tokiose įstaigose.

Tą turės daryti ir socialines paslaugas gavėjo namuose ar įstaigose teikiantys žmonės bei valymo, maisto tiekimo ir kitų paslaugų tiekėjai tokiose įstaigose.

Periodiškai tikrintis turės ir visi švietimo paslaugas teikiantys žmonės, įskaitant dirbančiuosius švietimo įstaigose, laisvuosius mokytojus ar kitur dirbančius pedagogus. Taip pat periodiškai tikrintis reikės visiems vaistinių darbuotojams.

Persirgusiems ar paskiepytiems darbuotojams tikrintis nereikės, jeigu pateiks tai įrodančius dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų