• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Straipsnių apie investavimą ciklas. Įžanga – čia, antras straipsnis – čia.

Straipsnių apie investavimą ciklas. Įžanga – čia, antras straipsnis – čia.

REKLAMA

Apsisprendėte – investuoti reikia. Ramiai viską apgalvojote ir esate pasiruošę nerti į investicijų vandenyną. Ir šiuo momentu aš rekomenduoju stabtelėti. Dabar finansų rinkose situacija yra tokia, kad geriau palaukti ir nesikarščiuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Kai siaučia chaosas ir panika, gali nudegti ir pats gudriausias investuotojas. Kai pradėjau domėtis investavimu, perskaičiau, jog visi investuotojai skirstomi į tris kategorijas: avis, kiaules ir ryklius. Avys pasižymi tuo, kad greitai pasiduoda panikai ir puola pardavinėti akcijas vos tik kilus neramumams. Kiaulės yra labai godžios ir akcijų niekada neparduoda, nes laukia kol jų vertė pakils iki begalybės. Tuo tarpu rykliai uždirba skersdami ir avis ir kiaules, t.y. pigiai nuperka iš avių ir brangiai parduoda kiaulėms. Šiandieninė situacija nėra knygynė - dabar avys skerdžia ryklius.

REKLAMA

Taigi, skubėti nėra kur, todėl dar šiek tiek apie strategiją.

Po apsisprendimo investuoti teks nuspręsti į ką investuoti. Anksčiau minėjau, kad ilgalaikiai investuotojai turėtų sudarinėti investicinius portfelius iš akcijų, obligacijų ir depozitų ir taip pat atkreipiau dėmesį į bendruosius principus: kaip nustatyti procentinį šių investicijų svorį jūsų portfeliuose atsižvelgiant į investuotojo poreikius bei amžių.

REKLAMA
REKLAMA

Darau prielaidą, kad portfelio sudarymo klausimais jūs pasikonsultuosite su savo bankininkais ar makleriais ir jie jums patars, kokį svorį jūsų investiciniuose portfeliuose turėtų sudaryti skirtingos investicijų (depozitai, obligacijos, akcijos) klasės. Esu įsitikinęs, kad jie jums patars ir į kokias specifines akcijas, fondo vienetus ir obligacijas verta investuoti ar kokius depozitus įdėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kokios yra investicijų klasės ir ko iš jų tikėtis?

Net ir neturintieji patirties finansų rinkose žino depozitų prigimtį. Jūs duodate bankui pinigus ir po tam tikro laiko jis jums juos gražina kartu su sukauptomis palūkanomis. Todėl reikia rasti depozitus su didžiausiomis palūkanos, nepamirštant ir rizikos. Kadangi jau nusprendėte, kad depozitas turi būti pati saugiausia jūsų investicinio portfelio dalis, tai ir banką reikia rinktis saugų, depozito valiutą – patikimą, o terminai turi atitikti galimus poreikius. Egzistuoja depozitai kuriuos galite iš banko atsiimti kada norite, neprarasdami sukauptų palūkanų, tačiau yra tokių, kur palūkanas prarasite neišlaukę termino pabaigos. Šiuo metu, kai pasaulyje trūksta pinigų, bankai dosnūs ir moka geras palūkanas, todėl šiandien tai nebloga investicija ir verta pasvarstyti apie ilgalaikius 3, 5 ar net 10 metų trukmės depozitus su nekintamomis (nemažėjančiomis) nuo rinkos situacijos palūkanomis. Beje, Lietuvoje indėliai iki 22 000 eurų yra valstybės apdrausti 90-čia procentų, taigi net ir bankui bankrutavus išsaugosite praktiškai visą sumą. Na, o jei bankrutuos valstybė, nebe pinigai bus galvoje...

REKLAMA

Investavimas į obligacijos yra sudėtingesnis. Jas leidžia įmonės arba valstybės. Valstybinės obligacijos yra saugios, nes valstybės laikosi savo įsipareigojimų. Deja, būna ir išimčių. Viena iš tokių pagarsėjusių šalių yra Argentina, investuotojus apgavusi ne vieną kartą. Nenustebčiau, jei tai atsitiks ir ateityje, nes argentiniečiai politikai įpratę kištis į ekonomiką, o vėliau, apkaltinę užsienio investuotojus „kenkimu ekonomikai“, negražina jiems skolų. Gerai, kad jie turi „patikimą draugą“ iš Venesuelos Hugo Chavezą, kuris su savo naftos doleriais blaškosi po visą Pietų Ameriką, kamšo finansines skyles, tereikalaudamas išklausyti jo antiimperialistinių idėjų. Kalbant rimčiau, reikia rinktis stabilios šalies obligacijas.

REKLAMA

Įmonių obligacijų situacija kita. Jei įmonė bankrutuos ar strigs verslas, išleistų obligacijų gali ir neišpirkti, todėl ši rizika panaši į akcijų rinkos riziką. Aš siūlau rinktis valstybines obligacijas, bet tartis su savo bankininku ar makleriu būtina, ypač jei yra didelis skirtumas tarp žadamų palūkanų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei bankas ar maklerinė kontora, kurioje įsigijote obligacijas bankrutuos, jūsų inesticijos neprapuls, nes obligacijos yra pirkėjo, o ne finansinio tarpininko nuosavybė.

Apie investavimą į obligacijas verta pasiskaityti Vertybinių popierių komisijos investuotojų švietimo tinklalapyje.

Kitame straipsnyje pasakosiu apie investicinius fondus.

Rokas Masiulis yra ISP fondo valdytojas, [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų