Norint didinti Lietuvos ir ES konkurencingumą reikia daugiau investuoti į mokslo ir aukštųjų technologijų plėtrą, teigia premjeras Gediminas Kirkilas.
G.Kirkilo teigimu, praėjusią savaitę Lisabonoje ES šalių vadovams susitarus dėl Reformų sutarties didžiausiu Bendrijos uždaviniu tapo tinkamai atsiliepti globalizacijos ir didėjančio konkurencingumo iššūkiams.
"ES yra viena stipriausių pasaulio ekonomikų, tačiau šalia yra labai dideli konkurentai - auganti Kinijos ekonomika, Indija labai sparčiai vystosi, taip pat JAV ir Japonija", - interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė G.Kirkilas.
Pasak premjero, ES šalių lyderių susitikime Portugalijoje buvo konstatuota, kad nevykdoma Lisabonos strategija, kuri turėtų būti pagrindine priemone atsakant į šiuos iššūkius.
"Vykdant šią strategiją nepasiekta rezultatų finansuojant mokslą ir technologijas. Buvo siekis pasiekti 3 proc. nuo bendro vidaus produkto, Europa kol kas neturi nė 2 proc., Lietuva turi dar mažiau (...) Ypatingai mažai verslas investuoja, čia yra problema",- samprotavo G.Kirkilas.
Pasak Vyriausybės vadovo, Lietuvos verslas labiau remiasi žemomis ir vidutinėmis technologijomis. Problema, premjero teigimu, yra pereiti, "pasukti ūkį" prie aukštesniųjų technologijų, kaip tai padarė Skandinavijos šalys.
"Mes esame patvirtinę slėnių koncepciją, šiuo metu vyksta vizijų pateikimas, penkios yra pateiktos. (...) Aš tikiuosi, kad kitais metais mes turėsime galimybę perkirpti tokio slėnio juostelę. (...) Mokslo slėniai turėtų tapti tomis vietomis, kurios patrauktų mokslininkus grįžti į Lietuvą", - teigė G.Kirkilas.
Kartu jis sakė nesutinkantis su teiginiais, kad Lietuva atsilieka pagal elektroninės valdžios įgyvendinimą.
"Mes ne visiškai sutinkame su tais vertinimais. Buvo paimtas tik vienas kriterijus - ministerijų, tačiau atskirų segmentų pavyzdžiais mes tikrai esame pasistūmėję, ypatingai atskiros žinybos, pavyzdžiui, Mokesčių inspekcija, "Sodra", Finansų ministerija".
Problema, pasak premjero, yra ta, kad atskirų žinybų elektroninės sistemos nėra suvienytos, tačiau jis teigė tikįs, jog iki metų pabaigos pavyks tą padaryti bei realiai įgyvendinti "vieno langelio" principą.