Naujienų portalo tv3.lt skaitytojos teiravosi apie darbo stažą. Moterys pasakojo, kad nedirbo, nes slaugė neįgalius vaikus.
Vilnietė Rima 7 metus slaugė savo dukrą.
„Netrukus sulauksiu pensijos, šiuo metu dar dirbu. Tačiau gyvenime buvo etapas, kai 7 metus negalėjau dirbti, nes slaugiau dukrą.
Todėl, kai sulauksiu pensinio amžiaus, dar nebūsiu sukaupusi būtinojo darbo stažo, jeigu tie 7 metais nebus įskaičiuoti. Tada teks ir sulaukus pensinio amžiaus dirbti, kad pasididinčiau darbo stažą“, – svarstė moteris.
Kita skaitytoja, vilnietė Agnė, taip pat dalijosi, kad nedirbo 2 metus.
„Taip pat slaugiau sūnų. Visus dokumentus susitvarkiau, pensijos sulauksiu dar negreitai. Tačiau neramu, kad pasikeis sistema ir tie metai gali būti išbraukti iš mano darbo stažo“, – sakė ji.
Būtina pateikti prašymą
„Sodra“ komentavo, kad žmonės, slaugantys negalią turinčius asmenis, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, taip pat prižiūrintys negalią turinčius artimuosius, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, turi teisę į draudimą valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu.
„Tai reiškia, kad socialinio draudimo įmokas už juos moka valstybė ir, net jei nedirba, šie žmonės kaupia socialinio draudimo stažą“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, kai žmogus slaugantis asmenį su negalia nori būti apdraustas valstybiniu socialiniu pensijų draudimu bei nedarbo socialiniu draudimu valstybės lėšomis, jis pirmiausia turi pateikti prašymą dėl draudimo valstybės lėšomis slaugant asmenį su negalia bei šį statusą patvirtinančius dokumentus.
Pateikus prašymą ir atitinkamus dokumentus, draudimas valstybės lėšomis gali įsigalioti ir atbuline data, tai yra, žmogus gali būti apdraustas už praėjusį laikotarpį.
Vardija ką ir kada draudžia valstybės lėšomis
Anot „Sodros“, žmogų su negalia slaugantis asmuo turi teisę į draudimą valstybės lėšomis, kai:
- slaugančio asmens ir slaugomo asmens gyvenamoji vieta deklaruota Lietuvoje;
- asmeniui su negalia nustatytas individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos pirmo ar antro lygio poreikis (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – specialusis nuolatinės slaugos poreikis) ar individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos trečio ar ketvirto lygio poreikis (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis) arba nepasibaigęs visiškos negalios invalidumo terminas;
- slaugantis asmuo yra nesukakęs Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyto socialinio draudimo senatvės pensijos amžiaus;
- slaugantis asmuo neturi draudžiamųjų pajamų arba jo pajamos mažesnės negu atitinkamo laikotarpio MMA suma;
- slaugantis asmuo nėra draudžiamas socialiniu draudimu kitoje valstybėje;
- globa (rūpyba) nepasibaigusi, globėjas (rūpintojas) nenušalintas nuo pareigų atlikimo teismo nutartimi (taikoma tik globėjams ir rūpintojams);
- asmeniui su negalia nepaskirtas globėjas, rūpintojas ar aprūpintojas (taikoma, kai neįgalųjį slaugo vienas iš jo tėvų (įtėvių);
- nėra apribota slaugančio asmens – tėvo arba motinos – tėvų valdžia slaugomam neįgaliajam;
- asmuo su negalia nėra apgyvendintas ar slaugomas socialinių paslaugų įstaigoje (išskyrus laikino atokvėpio paslaugų teikimo atvejus);
- slaugantis asmuo neatlieka laisvės atėmimo bausmės, jam netaikomas kardomasis kalinimas (suėmimas);
- slaugantis asmuo draudžiamas pensijų socialiniu draudimu valstybės lėšomis tik tuo atveju, jeigu negauna jam pačiam priklausančios socialinio draudimo pensijos, išskyrus socialinio draudimo našlių pensiją ir maitintojo netekimo pensiją, valstybinės pensijos, šalpos pensijos, socialinės pensijos arba šalpos pensijos už neįgaliųjų slaugą namuose.
Pasak „Sodros“, negalią turinčius artimuosius slaugantys ar prižiūrintys tėvai arba globėjai valstybės lėšomis yra draudžiami pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu tik tuo atveju, jei jie tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų arba jų pajamos mažesnės nei minimalioji mėnesinė alga, nėra sukakę senatvės pensijos amžiaus ir negauna jiems patiems priklausančios socialinio draudimo pensijos.
„O savarankiškai dirbančių asmenų, slaugančių negalią turintį asmenį, pensijų socialinis draudimas valstybės lėšomis vykdomas tik pasibaigus gautų pajamų deklaravimo terminui ir nustačius, kad šie asmenys neturėjo draudžiamųjų pajamų“, – komentavo „Sodra“.
Minimali ir ori pensija senukams turi būti skiriama visiems piliečiams be jokių sąlygų, lygiai taip pat kaip reikalui esant valstybė privalo padėti vaikams (kurie, beje, irgi nedirba). Taškas.
...dirbi kai nori, o keliais centais mažesnė pensija į rankas ir atostogauti šalia anukelio vilos......