• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daliai Lietuvos darbuotojams, priklausomai nuo jų algos, yra taikoma lengvata – kas mėnesį yra sumažinamas gyventojų pajamų mokestis (GPM) arba po metinės pajamų deklaracijos sugrąžinama GPM permoka.

Daliai Lietuvos darbuotojams, priklausomai nuo jų algos, yra taikoma lengvata – kas mėnesį yra sumažinamas gyventojų pajamų mokestis (GPM) arba po metinės pajamų deklaracijos sugrąžinama GPM permoka.

REKLAMA

Taip yra todėl, kad gyventojams, per mėnesį uždirbantiems bent euru mažiau nei 2864,22 euro, GPM yra skaičiuojamas ne nuo viso atlyginimo, o tik nuo jo dalies.

O darbo užmokesčio dalis, nuo kurios skaičiuojamas pajamų mokestis, priklauso nuo kasmet besikeičiančio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), kuris keisis ir nuo 2025-ųjų.

Dėl minimalios algos mokės daugiau mokesčio

Kaip žinoma, nuo kitų metų minimalioji mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje didėja nuo dabartinių 924 eurų iki 1038 eurų.

Kadangi įprastinis GPM yra 20 proc. nuo priskaičiuotos algos, tai visiems, kas gauna MMA, mokesčio suma eurais turėtų didėti. Tačiau šį padidėjimą kompensuoja kiek kitaip skaičiuojamas NPD.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto daugiau mokesčių gali tekti mokėti populiariausios profesijos Lietuvoje atstovams. T. y. vairuotojams, kurių šiuo metu Lietuvoje yra 73,5 tūkst.

REKLAMA

Reikalas tas, kad dalį algos jie gauna kaip įprastai apmokestinamą darbo užmokestį, o kitą dalį – kaip dienpinigius. Nuo vienos ir kitos atlyginimo dalies priklauso, kiek teks mokėti GPM.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamų mokesčiu neapmokestinamų dienpinigių apskaičiavimas siejamas su darbuotojui nustatytu darbo užmokesčiu ir taip pat su MMA, kuri dauginama iš koeficiento 1,65.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2025 m. sausio 1 d. pajamų mokesčiu neapmokestinama visa Taisyklėse komandiruotėms į užsienį nustatyto dydžio dienpinigių suma, jeigu:

  • darbuotojo darbo užmokestis lygus arba didesnis už 1712,70 euro (MMA (1038 eurai) x iš koeficiento 1,65; iki pakeitimo – 1 524,60 euro);
  • darbuotojui taikomas valandinis tarifinis atlygis lygus arba didesnis už 10,4775 euro (MVA (6,35 euro) x iš koeficiento 1,65; iki pakeitimo – 9,3225 euro).

Kas yra NPD ir kuo jis padeda gyventojams?

VMI teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės aiškinimu, NPD yra ta darbo užmokesčio dalis, kuri nėra apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. y., mokesčiai skaičiuojami tik nuo tos pajamų dalies, kuri lieka atėmus atitinkamą NPD sumą.

Anot pašnekovės, NPD tiesiogiai priklauso nuo gyventojo uždirbamų pajamų: kuo daugiau uždirba gyventojas, tuo mažesnis NPD jam yra taikomas, ir atvirkščiai – kuo mažesnė alga, tuo didesnis NPD jai taikomas.

O, darbo užmokesčiui pasiekus tam tikrą ribą, NPD nebetaikomas.

Anot Finansų ministerijos, NPD yra mokesčio lengvata, kuri yra orientuota į socialiai jautresnes gyventojų grupes:

REKLAMA

„Ja siekiama prisidėti prie skurdo ir nelygybės mažinimo, atitinkamai mažinant darbo jėgos apmokestinimą mažas ir vidutines pajamas gaunantiems asmenims.“

Ministerijos atstovai primena, kad NPD kasmet yra didinamas, atsižvelgiant į nuo Naujųjų metų didėjančią MMA:

„Nors formulės pakeitimas – techninis, dėl šio pakeitimo tam tikras poveikis gyventojų pajamoms susidaro ir intervale nuo 1038 iki 2167 eurų gaunama nauda – apie 12 eurų daugiau „į rankas“ per mėnesį.“

REKLAMA

Finansų ministerijos skaičiavimu, 2024 m. dėl NPD į valstybės ir savivaldybių biudžetus gyventojai nesumokėjo 1,287 mlrd. eurų GPM, o 2025 m. ši suma pasieks 2,121 mlrd. eurų.

Kaip skaičiuojamas mėnesio NPD?

VMI atstovė išskyrė, kad yra skaičiuojamas tiek mėnesio, tiek metinis NPD.

Ji aiškino, kad mėnesio NPD yra taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms (darbo užmokesčiui, priedams, premijoms, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2024 m. 747 eurų NPD yra taikomas, jeigu pajamos neviršija 924 eurų per mėnesį. Nuo 2025 m. pajamos galės būti didesnės – iki 1038 eurų. Taigi atitinkamai mėnesio GPM yra skaičiuojamas iš gaunamų pajamų atėmus 747 eurus.

Jeigu šiemet pajamos svyravo tarp 924 ir 2167 eurų, mėnesio NPD apskaičiuojamas, pajamas padauginus iš 0,5 ir gautą skaičių atėmus iš 747 eurų.

2025 m. ši formulė kiek keisis – jeigu pajamos svyruoja tarp 1038 ir 2387,29 euro, mėnesio NPD bus apskaičiuojamas pajamas padauginus iš 0,49 ir atėmus iš 747 eurų.

REKLAMA

2024 m. pajamoms viršijus 2167 eurus, mėnesio NPD apskaičiuojamas pajamas padauginus iš 0,18 ir atėmus iš 400. 

Kitąmet mėnesio pajamoms viršijus 2387,29 euro, mėnesio NPD bus apskaičiuojamas taip pat – 18 proc. pajamų atėmus iš 400.

O NPD lengvata tiek 2024 m., tiek 2025 m. visai netaikoma, kai pajamos pasiekia 2864,22 euro.

Kaip skaičiuojamas metinis NPD?

Anot R. Virvilienės, metinis NPD yra skaičiuojamas metams pasibaigus, kai yra įvertinamos visos metinės gyventojo pajamos.

REKLAMA

Kitaip nei mėnesio NPD, metinis NPD apskaičiuojamas atsižvelgiant ne tik į su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais gautų pajamų sumą, bet į bendrą gyventojo visų gautą metinių pajamų sumą (pvz., jei asmuo pardavė namą, iš to gautos pajamos įsiskaičiuoja).

Taigi, jeigu gyventojo metinės pajamos yra lygios arba didesnės nei 34 370,67 euro, metinio NPD lengvata nėra taikoma. 

Pašnekovė vardijo – jeigu gyventojo metinės apmokestinamosios pajamos (GMP) neviršija minimalios algos, galiojusios einamųjų metų sausio 1 d. 12 dydžių sumos (12 MMA yra 12 456 eurai), metinis NPD yra 8 964 eurai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu GMP viršijo 12 MMA, tačiau neviršija 28 647,48 euro, metinis NPD skaičiuojamas taip: 8 964 – 0,49 (GMP – 12 MMA (2025 m. tai bus 12 456 eurai).

Jeigu GMP viršija 28 647,48 euro, metinis NPD skaičiuojamas taip: 4 800 – 0,18 x (GMP – 12 x 642 (7 704 eurai)).

Įspėja dėl NPD taikymo ir GPM permokų 

VMI atstovė pažymėjo, kad NPD gali būti taikomas tik vienoje darbovietėje: „Jeigu gyventojas tuo pačiu metu gauna darbo užmokestį iš daugiau nei vieno darbdavio, jis turi pateikti prašymą taikyti NPD (ar NPD dalį) tik vienoje pasirinktoje darbovietėje.

REKLAMA

Kitur jo gaunamas visas darbo užmokestis apmokestinamas pajamų mokesčiu, netaikant NPD.“

Pasak pašnekovės, prieš teikdamas darbdaviui prašymą taikyti NPD darbuotojas turėtų pats įsivertinti, ar jo gaunamas darbo užmokestis iš abiejų darboviečių neviršys vienoje iš jų taikomo NPD sumos, ar jis neplanuoja gauti papildomų pajamų iš turto pardavimo, dividendų, premijų ir pan.

„Jei dirbate vienoje darbovietėje, jūsų atlyginimas stabilus, neplanuojate gauti daugiau papildomų pajamų (premijų ar kitos veiklos, pardavimo pajamų), kurios gali turėti įtakos metinio NPD skaičiavimui, tuomet NPD gali būti naudinga taikyti kiekvieną mėnesį.

REKLAMA

Jeigu gyventojo mėnesinės pajamos – nestabilios, t. y. dirbate keliose darbovietėse ar, pvz., vykdote savarankišką veiklą, planuojate parduoti turtą, ar atlyginimas dažnai papildomas premijomis, rekomenduojame tai įsivertinus NPD netaikyti arba taikyti mažesnį NPD. Jeigu nusprendėte taikyti mažesnį NPD ar jo netaikyti, reikia pateikti prašymą darbdaviui“, – dėstė R. Virvilienė.

Ji aiškino, kad gyventojui nusprendus netaikyti mėnesio NPD, nors jam šis ir turėtų priklausyti, jis galės prisitaikyti metinį NPD. Taigi toks asmuo sumokėtų duagiau mokesčių kas mėnesį, bet GPM permoką susigrąžintų užpildęs metinę pajamų deklaraciją. 

Jeigu gyventojas visus metus taikė mėnesio NPD, kuris metų pabaigoje viską perskaičiuojant pasirodo buvo per didelis, tokiu atveju jau gyventojas deklaruodamas pajamas turės sumokėti GPM.

Vagys
Pedofilai
Šalies išdavikai
Bet kas iš to
Jiems pokui
Ypač,kai buhalteriai nemato per kompus ligos išmokų ,,,kokybiška,,gerove vilniuje ,vagių mieste,gaunantys apie tris Gabalus,mokės mažiau,o jau 700 daugiau,pakilo kazkas ,ir Mokes kitur,nauda kokia iš pridėtu 20 eurų ,jokia,dėl 20 eurų kelia mokesčius,o kai 5 tukst gauna darbdaviai ir 50 tukst,jie iš vis jokio mokesčio nemoka,,,darbo vietas sukuria,,tai gali patys arti už 700,nereikės iš viso niekam mokėti algų ,sau issimokes,,,ekonomika,,nezlugs,vagių saika,superiniai mokesčiai ,kiek gauna apie 700,tai gal tokius pagal įstatymus iš kart į kapines, taigi visur aiškina,kad tokie ekonomikai nenkia,ar ne taip gieda ekonomistai,visokie žinovai superiniai ,buvusios valdžios,dabartinės,tai kada eutanazija bus įvesta ,iš kart kokių 70 tukst į kapines,o tuomet atsigaus,ir valdžia ir bankai,ekonomistai ,super ,,gerove valstybėje,,vagims,atvykėliams ir ykrainams ,ten mlrd ir viskas super ekonomikai ,iš ubagų dar gynybai,ir kaip ekonomika neišgule,pensijų fondai nenusprogo,tai tegul is gynybos pinigų ir atiduoda vagys pinigus žmonėms ,fondai galės iš gynybos ministerijos susigrąžinti,ten visi kartu sukasi ,aferistu saikos,o vagia tai pagal įstatymus,viskas gerai gerovės valstybėje ,ką čia slėpti,kai mokesčius susirinkti gyventojų klausti nereikia,kai išmokėti institucijom,tai jie niekada nieko nemato ir nespėja,o sau patys pirmieji viską issimoka,
Lietuvaitė iš kaimo
Lietuvaitė iš kaimo
TE JUMS IR SOCIALDEMOKRATIJA! Kur pažadai geriau gyventi? Kur socializmas???? VISIEMS DIDĖJA MOKESČIAI! Atidžiai perskaitykite ir toje socialdemokratų marmalynėje skirtoje "praplauti mums smegenis" - aiškiai pasakoma, kad DIDĖS mokesčiai visiems. Negana to ĮVEDAMAS NAUJAS NEKILNOIJOMOJO TURTO MOKESTIS (apmokestinama ir ta kas buvo dar nemokama - paskutinis ir vienintelis pensininkės butas) Kokiu tikslu? Karo nėra, niekas net nesirengia Lietuvos apginkluoti, ypač šita valdžia, kuri iš tikrųjų yra Rusijos išrinkata valdžia, KUR EINA MANO MOKESČIAI? Aš kas kartą prie kiekvienos valdžios vis daugiau ir daugiau apmokestinamas, tampu vis didesnis ir didesnis ubagas, IR TAI BE JOKIO TIKSLO (išskyrus žinoma valdančiųjų IŠVAGIAMUS pinigus per giminių ir draugų UAB'us). Tai socialdemokratai, - prisidengdami melu - siekia ne ko kitko o korupcijos didinimo ir vagysčių skatino, paverčiant mus kaip kokioje Afrikoje visiškais ubagais
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų