Lietuvoje nerasite nė vienos nekilnojamojo turto (NT) bendrovės, kuri masiškai nuomotų būstą gyventojams. NT plėtotojai tikina, kad tam trukdo bloga mokestinė sistema ir nekultūringi nuomotojai.
Gyvenamąsias patalpas nuomojantys NT plėtotojai už nuomą turi sumokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM), nekilnojamojo turto ir pelno mokesčius. Gyventojams, norintiems oficialiai nuomoti būstą, užtenka įsigyti patalpų nuomos verslo liudijimą, kurio mokestis metams siekia 1 440 litų. NT plėtotojai skundžiasi, kad tokiomis sąlygomis su fiziniais asmenimis konkuruoti neįmanoma.
Bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis pasakoja, kad bendrovė 2009 m. Lietuvoje mėgino nuomoti gyvenamąsias patalpas, tačiau toks žingsnis nebuvo sėkmingas.
„Hanner“ vadovas siūlo paskatinti juridinių asmenų būsto nuomą – vadovautis Vokietijos pavyzdžiu ir panaikinti PVM mokestį už NT nuomą juridiniams asmenims.
Taip padarius NT bendrovės esą taptų konkurencingos. Paklaustas, ar siūlymai buvo teikti valdžios atstovams, verslininkas atsako, kad tokie pokalbiai – nevaisingi, nes valdžios atstovai į verslo pasiūlymus neįsiklauso: „Aišku, kalbėjome, mes teikiame daug pasiūlymų, ypač dėl mokesčių. Kadaise didelį potencialą turėjusi NT rinka merdi, todėl reikia ieškoti būdų verslui paskatinti. Bet kalbos su valdžia – kaip su kinais: mes kalbame viena, jie – kita.“
Latviai – kultūringesni
Pasak pašnekovo, dideli mokesčiai – ne vienintelė priežastis, trukdanti nuomoti gyvenamąsias patalpas – esą ne mažesnis trikdis yra ir nekultūringi nuomotojai.
„Kai kuriais atvejais butas po metų nuomos atrodo siaubingai – sudaužyti baldai, sulaužytos skalbyklės, sugadinti šaldytuvai, – pasakoja A. Avulis. – Norint įleisti kitą klientą, tą butą reikia remontuoti. Jeigu reikalaujame kompensacijos, dažniausiai reikia bylinėtis, o teismai trunka metų metus.“ O bylinėjimasis teismuose esą gadina bendrovės įvaizdį.
Kaimynai latviai, pasak A. Avulio, – gerokai kultūringesni ir ten tokie teisminiai ginčai pasitaiko gerokai rečiau. „Hanner“ Latvijoje taiko ir specialų nuomos būdą, vadinamą buy to rent. Nuomininkas prieš išsinuomodamas butą padeda depozitą, dvejus metus iš NT bendrovės nuomojasi butą ir per tą laiką gali jį nusipirkti. Už nuomą sumokėti pinigai nurašomi nuo buto kainos, o depozitas skiriamas butui rekonstruoti. „Hanner“ vadovo teigimu, toks nuomos būdas leidžia žmogui pasižiūrėti, ar bute gera garso izoliacija, ar jam butas patinka ir kitus dalykus.
Siūlo suvienodinti
Lietuvos NT plėtros asociacijos ir bendrovės „Eika“ direktoriaus Roberto Dargio nuomone, juridinių asmenų gyvenamųjų patalpų nuomą Lietuvoje galima paskatinti nesunkiai – suvienodinant mokesčius būstą nuomojantiems gyventojams ir bendrovėms. Tokiu atveju esą išloštų ir nuomininkai – jiems netektų susidurti su tokiais nemalonumais, kaip išankstinis iškeldinimas iš buto. Pasak R. Dargio, šiuo metu gyvenamųjų patalpų nuoma neužsiima jokia NT bendrovė, išskyrus pavienius atvejus, kai, pavyzdžiui, iš NT plėtotojo būstą nuomojasi atvykęs užsienietis.
„Būsto nuoma bendrovėms visiškai nenaudinga, – aiškina R. Dargis. – O jeigu dar įmonė būstui pastatyti būna paėmusi paskolą iš banko, tuomet iš nuomos gaunamų pajamų užtenka tik banko palūkanoms padengti.“
Lietuvos NT plėtros asociacijos vadovas sakė tikįs, kad Lietuvoje mokestis tiek juridiniams, tiek fiziniams asmenims bus suvienodintas, o šia linkme su valdžios atstovais jau buvo kalbėta.
Sunku palyginti
Finansų ministerijos atstovai, komentuodami NT plėtotojų siūlymus, aiškina, kad gyventojų ir juridinių asmenų nuomos sąlygos sunkiai palyginamos – pelno mokestį bendrovės turi mokėti nuo pelno, gauto už visą veiklą, o ne tik už būsto nuomą, o PVM mokestis esą nėra privalomas – bendrovės gali rinktis šio mokesčio ir nemokėti.
Tiesa, NT plėtotojai sako, kad tokia galimybė tėra teorinė – nemokėdamos PVM bendrovės negalėtų atlikti šio mokesčio apskaitos, todėl nemokėti mokesčių būtų nenaudinga.
Faktai: Būsto nuoma
„Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje 2010 m. oficialiai būstą nuomojosi 6 proc. gyventojų
„Ober Haus“ prognozuoja, kad 2012 metais butų nuomos kainos Lietuvoje turėtų būti stabilios