Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Lapkritį Lietuvos verslą sukrėtė „Teltonikos“ skandalas, per kuri Lietuva vos neprarado 3,5 mlrd. eurų investicijų ir vertingo aukštųjų technologijų parko projekto Liepkalnyje.
Pagrindinis įmonės akcininkas Arvydas Paukštys tuomet pareiškė, kad dėl biurokratinių priežasčių nesusitaria su kelininkais bei elektros įmonėmis dėl elektros aprūpinimo. Lygiai taip pat verslininkas negalėjo išsireikalauti žemės paskirties pakeitimų dalies gamyklų statyboms.
Siūlo pokyčius
Kai sklandžią projekto eigą prieš tai jam žadėjo pati tuometinė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Vadinusi projektą prioritetiniu tuo metu jos vadovaujamai ministerijai.
Kaip tik tuomet kai kilo skandalas, keitėsi šalies valdžia. Tuo metu į ekonomikos ir inovacijų ministrus kandidatuojantis Lukas Savickas susitikęs su A. Paukščiu žadėjo jam, kad kai tik taps ministru, iškart griebsis biurokratijos ir stambiems investuotojams lengvins gyvenimą.
Dabar jau būdamas ministru L. Savickas vyriausybei teikia naująjį investicijų įstatymo paketą.
„Šis investicijų įstatymo paketas yra tam tikras Lietuvos investicijų draudimo paketas“, – tikino ministras.
Pagrindinis pokytis – stambių investicijų sutarčių terminų pratęsimas. Dabar galiojantis 5 metų terminas investicijų, naujų darbo vietų sukūrimo ir darbo užmokesčio įsipareigojimams įgyvendinti, būtų prailgintas iki 7 metų.
„Jeigu susiklosto tam tikros neplanuotos aplinkybės – valstybė nesugeba laikytis savo numatytų terminų, force majeure įvyksta ar kitos teisės aktų numatytos aplinkybės, kurios nepriklauso nuo investuotojo valios ir investuotojas tą gali įrodyt“, – paaiškino L. Savickas.
Esą tai apsaugotų verslininkus, kurie dėl valstybinių įmonių kaltės, kaip A. Paukščio atveju, nespėtų įgyvendinti su valstybe susitartų projektų.
„Kol ministras turi tiek motyvacijos ir noro padaryti – linkiu jam, kad pavyktų“, – teigė A. Paukštys.
Pralaužė ledus
Anot verslininko, rudenį kilęs skandalas visgi pralaužė ledus.
„Atsiranda žmonės, kurie atsakingi. Yra nedidelė komanda, kuri atsakinga už projektą. Tuo atveju, kai ministerijos kompetencijos ribos baigiasi yra iš premjero atstovas ir yra sutarta kas kažkiek laiko rinktis į pasitarimą ir aptarti projektą. To anksčiau nebuvo“, – dėstė pagrindinis „Teltonikos“ akcininkas.
O esą „Litgrid“ net žada 3 mėnesiais paankstinti elektros kabelio įvedimą.
A. Paukštys sako, kad jei įmonės laikysis pažadų, technologijų parką Liepkalnyje turėsime 2028-aisiais. Bet esą taip, kad viskas eitų kaip per sviestą, vis vien nėra.
„Kažkiek sunkiau su bendrojo plano keitimu – ten labai sudėtingos procedūros, tai tas klausimas dar kol kas neaiškus“, – komentavo verslininkas.
Tačiau, anot pramonininkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus, nors L. Savicko paketas ir švelnina sąlygas verslams, bet biurokratijos problemos nesprendžia.
„Yra daugelis kitų dalykų, kurie stabdo – prieiga prie kapitalo, energetikos kaštai ir mokestinė politika turi keistis, kad išlaikytume tą pagreitį. Reikia peržiūrėti, nes mūsų tikslas – kad kuo daugiau būtų investicijų į Lietuvą“, – pabrėžė V. Janulevičius.
Anot Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, nuo 2021 m. Lietuvoje skirtingi verslai su valstybe susitarė dėl 18 stambių investicinių projektų, žadančių pritraukti 1,5 mlrd. eurų investicijas.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.