Siūlymą Lietuvoje užauginamas daržoves paskelbti viešuoju interesu kai kurie ekspertai vadina protekcionizmu, o daržovių augintojai atkerta – jeigu neremsime lietuviškų daržovių, greit valgysime tik importuojamas.
Prieš keletą savaičių Lietuvos žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pateikė siūlymą, kuriuo ketina Lietuvoje užauginamas daržoves paskelbti viešuoju interesu 2012–2020 metams ir nustatyti mažesnius šildymo tarifus šiltnamiuose daržoves auginantiems ūkininkams.
Tačiau dėl mažesnių tarifų ūkininkams daugiau turėtų mokėti kiti vartotojai. „Nustačius energetinių išteklių specialius tarifus visam žemės ūkio sektoriui, preliminariais paskaičiavimais, kitiems elektros energijos vartotojams tarifas padidėtų apie 2 proc., gamtinių dujų – iki 5 proc. ir šilumos energijos – iki 1 procento“, – rašoma ŽŪM projekte.
Tokio siūlymo poreikis aiškinamas tuo, kad dabar Lietuvos daržovių augintojai dėl patiriamų didelių šildymo sąnaudų priversti vis labiau trumpinti auginimo šiltnamiuose sezonus ir nesugeba konkuruoti su daržovių importuotojais.
Kitas ŽŪM motyvas – esą agurkai ir pomidorai sudaro tik apie 12 proc. Lietuvoje suvartojamų daržovių raciono, o tai žymiai mažiau nei rekomenduojama norma. Todėl aiškinama, kad vartodami daugiau šių daržovių sveikiau maitintumėmės ir dėl to neva sutaupytų valstybė – mažiau reikėtų skirti sveikatos apsaugai. Tačiau kiek apytiksliai sutaupytume ir kiek šiltnamių tai paliestų – neužsimenama.
Nebepajėgia konkuruoti
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė pasakojo, kad Lietuvos ūkininkai už trąšas, augalų apsaugos priemones, sėklas bei energetinius išteklius ir taip jau moka daugiausia iš visų Europos Sąjungos valstybių, todėl jei daržovėms auginti nebus skiriama valstybinė parama, Lietuvos augintojai ilgainiui taps nebepajėgūs konkuruoti su importuotojais, nors Lietuvoje užaugintos daržovės yra mažiau chemizuotos, šviežesnės pasiekia lietuvių stalą.
„Lietuvoje užaugintos šiltnamio daržovės pasmerktos žlugti dėl didelių energetinių resursų kainų, nes šildymas savikainą tiek iškelia, kad vartotojas nei lietuviškų agurkų, nei pomidorų įpirkti negali“, – komentavo Z. Cironkienė.
Be to, esą tai, kad dabar importuojamos daržovės kainuoja mažiau nei lietuviškos, negarantuoja, jos mažiau kainuos visada: jei vietoje išauginamų daržovių pasiūla sumažėtų, gerokai išaugtų ir importuojamųjų kaina.
„Visos šalys žemės ūkį puoselėja ir remia augintojus, bet kai mes pradedame apie tai kalbėti, iškart susiduriame su neigiama reakcija, kad būsime remiami kito sektoriaus sąskaita“, – atkreipė dėmesį LDAA direktorė.
Įžvelgia protekcionizmą
Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresniosios ekspertės Kaetanos Leontjevos, siūlymas daržoves paskelbti viešuoju interesu būtų nesąžininga kitų ūkio šakų atžvilgiu.
„Tai yra protekcionizmo pavyzdys – norima vieno sektoriaus padėtį gerinti likusiųjų sąskaita, – teigė LLRI specialistė. – Net neatsakyta į klausimą, ar augintojams nustačius mažesnius šildymo tarifus atpigtų daržovės vartotojams – galbūt tiesiogiai pagerėtų tik daržovių augintojų padėtis, o visuomenė naudos nepajustų.“
K. Leontjeva abejojo ir kalbomis, kad Lietuvoje auginamų daržovių paskelbimas viešuoju interesu paskatintų lietuvius sveikiau maitintis – esą didelę reikšmė turi ir mitybos įpročiai, todėl žemesnė kaina dar nereikštų, kad jų būtų suvartojama daugiau.
„Jei iš tiesų rūpinamasi gyventojų sveikata, tuomet reikia džiaugtis, kad galime importuoti pigesnių daržovių iš užsienio, kad kitur šis sektorius konkurencingesnis ir mes nesame priversti vartoti tik lietuviškų daržovių, o ne dirbtinai mažinti daržovių kainas“, – tvirtino K. Leontjeva.
Faktai: ŽŪM projektas
ŽŪM siūlo 2012–2020 m. Lietuvoje auginamas daržoves paskelbti viešuoju interesu
Nustačius energetinių išteklių specialius tarifus visam žemės ūkio sektoriui, kitiems vartotojams tarifas padidėtų apie 2 proc., gamtinių dujų – iki 5 proc. ir šilumos energijos – iki 1 proc.
ŽŪM duomenimis, per metus patariama suvartoti apie 140 kg daržovių, iš jų – apie 30 kg pomidorų ir apie 13 kg agurkų. Lietuvių mityboje daržovių racione pomidorai ir agurkai kartu sudaro 10,4 kg – apie 12 proc. viso daržovių suvartojimo
Paulius GRINKEVIČIUS