• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien pragyventi galima ne tik iš atlyginimo. O darbdaviu, mokančiu algas, gali tapti kiekvienas norintis. Nemaža dalis įvairių sričių menininkų ir kūrėjų registruojasi įvairiose finansavimo platformose. Jose kūrėjus remia ir moka pinigus visi norintys ir palaikantys jų veiklą. Tačiau specialistai ragina nepamiršti mokesčių, kuriuos tenka mokėti ir rėmėjams, ir kūrėjams.

Šiandien pragyventi galima ne tik iš atlyginimo. O darbdaviu, mokančiu algas, gali tapti kiekvienas norintis. Nemaža dalis įvairių sričių menininkų ir kūrėjų registruojasi įvairiose finansavimo platformose. Jose kūrėjus remia ir moka pinigus visi norintys ir palaikantys jų veiklą. Tačiau specialistai ragina nepamiršti mokesčių, kuriuos tenka mokėti ir rėmėjams, ir kūrėjams.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Ramunė pasakojo, kad mėgstamus turinio kūrėjus remia sutelktinio finansavimo platformoje „Contribee“.

„Turiu kelias mėgstamas laidas, jas kūrėjai talpina „Youtube“ kanale. Tos laidos yra viešai prieinamos, tačiau „Contribee“ prenumeratoriams jos būna ilgesnės, taip pat jas galiu pamatyti daug greičiau.

Kiekvienam laidų kūrėjui per mėnesį pervedu 5–10 eurų. Esu tapusi jų prenumeratore, taigi, kiekvieną mėnesį nuo mano sąskaitos nuskaičiuoja ne tik 5 ar 10 eurų, bet ir mokesčius, kuriuos pasiima finansavimo platforma“, – pasakojo mergina.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, svarbu palaikyti mėgstamus kūrėjus.

„Juk pradėjus kurti laidas ar kitokį turinį tiems žmonėms sunku iš jo pragyventi. Todėl įvairios platformos padeda jiems generuoti bent kažkokias pajamas“, – sakė ji.

REKLAMA

Tuo metu kita portalo tv3.lt skaitytoja Greta žada pati ieškoti rėmėjų finansavimo platformoje. Ji teiravosi, kokius mokesčius privalės mokėti tiek finansavimo platformai, tiek Valstybinei mokesčių inspekcijai.

„Šis uždarbis atrodo labai lengvas, jeigu žmonėms patinka mano kūryba, jie moka man pinigus. Tačiau, kas po to? Juk negalėsiu pasiimti visų pinigų sau, teks susimokėti mokesčius, tačiau, kaip tai reikės padaryti“, – teiravosi ji.

REKLAMA
REKLAMA

Mokesčius moka fanai

„Contribee“ yra lietuviška sutelktinio finansavimo platforma, veikianti mėnesinio prenumeratos mokėjimo principu. T. y. žmonės gali tapti kūrėjų fanais ir kiekvieną mėnesį jiems per mėnesį pervesti tam tikrą sumą pinigų. Galima ir vienkartinė parama, kuomet kūrėjui žmogus perveda norimą sumą.

Ši finansavimo platforma savo tinklalapyje nurodo, kad pas juos užsiregistravę kūrėjai, jokių mokesčių jiems mokėti neturi.

Tačiau mokesčius platformai sumoka kūrėjų fanai, kiekvieną kartą nuo jų nuskaičiuojama ne tik pramos suma, bet ir tam tikri mokesčiai. Jie priklauso nuo sumos, kuri yra pervedama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokėjimo dydis priklauso nuo pasirinkto prenumeratos lygio/vienkartinės paramos sumos. 1-2 eurų mokėjimams, taikomas 15,25 proc. + 0,20 euro platformos mokestis. 2–3 eurų mokėjimams, taikomas 11,25 proc. + 0,5 euro platformos mokestis. 3 eurų ir didesniems mokėjimams, taikomas 7,75 proc. + 0,20 euro platformos mokestis. Į platformos mokestį yra įskaičiuotas ir mokėjimų apdorojimo mokestis.

Tačiau kitose platformose galioja kitokios taisyklės. Kitur mokesčiai taikomi tiek rėmėjams, tiek kūrėjams.

REKLAMA

Mokesčiai kūrėjams

VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė komentavo, kad parama, kanalo palaikymas ir panašių lėšų, kurias kūrybos ar panašaus pobūdžio veiklą vykdantys asmenys gauna per vaizdo turinio talpinimo platformas ar tiesiogiai iš gyventojų už transliuojamą ar talpinamą turinį, apmokestinimas priklauso nuo gautų pajamų rūšies.

„Tokiais atvejais svarbu, kad gyventojas įsivertintų, ar jo vykdoma veikla atitinka individualios veiklos kriterijus, ar ne. Vertinant, ar veikla laikoma individualia, būtina nustatyti veiklos savarankiškumo, tęstinumo požymių ir tokios veiklos tikslo – ekonominės naudos siekimo – buvimą, o taip pat jos priskirtinumą įstatyme išvardintoms veiklos rūšims. Nesant bent vieno iš minėtų požymių, veikla nelaikoma individualia“, – komentavo specialistė.

REKLAMA

Anot jos, jeigu parama gauta nevykdant individualios veiklos pagal pažymą, tai tokiu atveju gautos pajamos priskiriamos kitoms su darbo santykiais nesusijusioms ir ne individualios veiklos pajamoms.

„Tokios gyventojo gautos pajamos apmokestinamos taikant 15 proc.1 pajamų mokesčio tarifą. Pajamomis pripažįstama ir pajamų mokesčiu apmokestinama visa iš rėmėjų gauta paramos suma“, – sakė ji.

Anot R .Virvilienės, jeigu gyventojas vykdo individualią veiklą pagal pažymą, tai iš rėmėjų per platformą gaunama parama laikoma ir apmokestinama kaip individualios veiklos pajamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„GPM dydis vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą priklauso nuo uždirbtų apmokestinamųjų individualios veiklos pajamų. Apmokestinamosios individualios veiklos pajamos apskaičiuojamos iš pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus. Kai apmokestinamosios individualios veiklos pajamos neviršija 20 tūkst. eurų per metus, taikomas 5 proc. tarifas, o viršijus minėtą sumą tarifas didėja ir apskaičiuojamas pagal atitinkamas formules.

Apmokestinamosioms individualios veiklos pajamoms pasiekus 35 tūkst. eurų per metus taikomas nekintantis 15 proc. pajamų mokesčio tarifas“, – komentavo specialistė.

REKLAMA

Kada būtina sumokėti mokesčius?

Anot R. Virvilienės, leidžiamiems atskaitymams priskiriamos su pajamų gavimu susijusios visos veiklai vykdyti faktiškai patirtos išlaidos (pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais).

„Gyventojo pasirinkimu išlaidų suma, gali būti laikoma suma, lygi 30 proc. gautų individualios veiklos pajamų (tokiu atveju išlaidas pagrindžiančių dokumentų turėti neprivaloma).

Gautos pajamos, metams pasibaigus, deklaruojamos ir pajamų mokestis sumokamas iki kitų metų gegužės 1 d.“, – įspėjo ji.

REKLAMA

Pasak R. Virvilienės, jeigu asmuo, kaip kūrėjas, per platformą tik rinks pinigines lėšas, kurias panaudos savo produktams (vaizdo įrašams, tinklalaidėms, radijo laidoms ir pan.) kurti, tačiau rėmėjams už paaukotas lėšas nebus teikiamos paslaugos ar tiekiamos prekės, tai gautos lėšos nebus PVM objektas.

„Tačiau, jeigu rėmėjams už paaukotas lėšas bus teikiamos paslaugos (pvz., ankstyva prieiga prie vaizdo įrašų, teisė žiūrėti ar klausyti kūrėjo sukurtą produktą ir pan.), tai bus laikoma paslaugų teikimu už atlygį ir, jeigu paslaugų teikimas atitiks kitas PVM įstatymo straipsnyje nurodytas sąlygas, tokiam asmeniui gali atsirasti su PVM susijusių prievolių“, – įspėjo specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų