„Karantino metu žmonės vis aktyviau perka būstą ir karantinas neatbaido nuo pirkimų, todėl paskolų išdavimas būstui yra ganėtinai spartus“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete sakė LB Finansinio stabilumo departamento direktorius Jokūbas Markevičius.
Pasak jo, paskolų sąlygos nekinta – reikalingas pradinis įnašas, pajamų ir įmokų santykis turi būti tvarus. Šie saugikliai, J. Markevičiaus teigimu, apsaugo nuo rizikų.
Anot jo, pastaruoju metu gyventojai skolinasi būstui ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje: „Tie paspartėjimai yra ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.“
Tuo tarpu parlamentaras Algirdas Butkevičius įspėjo, kad bankams gali būti sunku susigrąžinti paskolas dėl išaugusio nedarbo.
„Būsto paskolų portfelio augimas ir toliau vyksta (...) Užimtumo tarnyba prognozuoja, kad vasario mėnesį nedarbas gali pasiekti 2010 metų lygį. Ar nebus tam tikros grėsmės dėl paskolų grąžinimo?“ – komiteto posėdyje teigė Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis A. Butkevičius.
Tačiau J. Markevičius sako, kad Užimtumo tarnybos ir Statistikos departamento skelbiami nedarbo rodikliai yra skirtingi.
„Jis labai sparčiai išsipūtė, kai buvo pradėtos dalinti darbo paieškos išmokos. Galėjo būti (Užimtumo tarnyboje – BNS) prisiregistravę papildomi žmonės, kurie anksčiau nedarbo statistikoje nefigūravo. Statistikos nedarbo gerokai mažesnis“, – kalbėjo LB atstovas.
LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pernai lapkritį sakė, kad po pirmo karantino pernai pavasarį skolinimosi sąlygos sugriežtėjo, tačiau rinkai vėl suaktyvėjus jos vėl kiek lengvėjo. Todėl jis perspėjo, kad bankai turi būti atsargūs, neturėtų būti didesnių atlaisvinimų.
Centrinio banko vadovas sakė, kad būsto rinka nėra „kažkuo ypatinga“. Tačiau tuo pat metu jis pabrėžė, kad LB nebus pasyvus NT rinkos stebėtojas.
Lietuvos banko duomenimis, per metus – 2020 metų rugsėjo pabaigoje, palyginti su tuo pačiu 2019-ųjų laiku, būsto paskolų portfelis išaugo 8,1 proc. iki 8,653 mlrd. eurų.