• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuras brangs dar labiau: JAV priėmė griežtą sprendimą

papildyta 19.09 val.

Nors Europos Sąjungą nepriima galutinio sprendimo dėl Rusijos energetikos naudojimo, skelbiama, kad JAV nusprendė atsisakyti rusiškos naftos, gamtinių dujų ir anglies. 

Nors Europos Sąjungą nepriima galutinio sprendimo dėl Rusijos energetikos naudojimo, skelbiama, kad JAV nusprendė atsisakyti rusiškos naftos, gamtinių dujų ir anglies. 

REKLAMA

„Uždraudžiame bet kokį rusiškos naftos, dujų ir energijos importą. Tai reiškia, kad rusiška nafta nebebus priimama JAV uostuose, o Amerikos žmonės suduos dar vieną stiprų smūgį (prezidentui Vladimirui) Putinui“, – kalbėdamas iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas ir pridūrė, kad sprendimas priimtas „glaudžiai konsultuojantis“ su sąjungininkais.

NEXTA, remdamasi senatoriaus Chriso Coonso komentaru, skirtu CNN, teigė, kad kuro kainos turėtų kilti visoje planetoje, tačiau „tai yra laisvės kaina“. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak J. Bideno, JAV „taikosi į pagrindinę Rusijos ekonomikos arteriją“.

„Mes nedalyvausime subsidijuojant Putino karą“, – sakė jis.

JAV įstatymų leidėjai vis labiau spaudė administraciją žengti šį žingsnį, kuris atspindi ir pasirengimą prisiimti politinę kuro kainų kilimo riziką.

REKLAMA

JK iki šių metų galo laipsniškai nutrauks rusiškos naftos importą

Jungtinė Karalystė antradienį pareiškė, kad iki šių metų pabaigos laipsniškai nutrauks rusiškos naftos importą, kaip ir Jungtinės Valstijos, kurios turėtų paskelbti draudimą naftos importui iš Rusijos.

Tai yra dar viena sankcija reaguojant į Maskvos invaziją Ukrainoje.

„Šis perėjimas suteiks rinkai, verslams ir tiekimo grandinėms daugiau nei pakankamai laiko pakeisti importą iš Rusijos, kuris sudaro 8,0 proc. Jungtinės Karalystės paklausos“, – tviteryje parašė JK verslo sekretorius Kwasi Kwartengas.

REKLAMA
REKLAMA

Karas tarp Rusijos ir Ukrainos didina kainas pasaulinėse žaliavų rinkose

Rusija ir Ukraina, tarp kurių šiuo metu vyksta karas, yra laikomos strateginėmis pramonės žaliavų ir įvairių žemės ūkio bei maisto produktų – nuo ​​aliuminio, nikelio ir titano iki kviečių ir saulėgrąžų aliejaus, dujų ir naftos – gamintojomis.

Nuo tada, kai Rusija įsiveržė į kaimyninę Ukrainą, daugelio šių žaliavų kainos pakilo iki rekordinių ir daugiamečių pikų, netgi neatsižvelgiant į tai, kad Maskva gali sulaukti tolesnių Vakarų šalių sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Naujų sankcijų Rusijai perspektyva ir žingsniai, kurių imamasi siekiant uždrausti pirkti jos tiekiamas žaliavas, didina naftos, dujų, kviečių, nikelio, vario ir kitų žaliavų kainas. Kai kuriais atvejais šių prekių kainos pasiekė naujas visų laikų aukštumas, įskaitant ir todėl, kad daugelio šių brangių žaliavų tiekimas jau buvo iki tol ribotas,“ – naujienų agentūrai AFP teigė „AJ Bell“ investicijų direktorius Russas Moldas.

REKLAMA

„Rusija įeina į didžiausių paladžio, deimantų, dujų, naftos, platinos, kalio, aliuminio, aukso, nikelio ir plieno gamintojų penketuką, todėl bet kuri įmonė ar vartotojas, priklausomas nuo jų, yra sunerimęs, o Ukrainai ir Rusijai tenka apie trečdalis pasaulinio kviečių eksporto“.

Energija

Rusija taip pat yra viena didžiausių gamtinių dujų ir naftos tiekėjų pasaulyje.

Kol kas Vakarų vyriausybės neįtraukė Rusijos naftos sektoriaus į savo plataus masto Maskvai taikomas sankcijas, nes nerimauja dėl poveikio kainoms ir vartotojams, visgi JAV ir sąjungininkės derasi dėl naftos importo iš Rusijos uždraudimo.

REKLAMA

Dėl šios perspektyvos „Brent“ naftos kainos pirmadienį pakilo iki aukščiausio lygio per beveik 14 metų– 139,13 JAV dolerio už barelį, nedaug atsilikdamos nuo 2008 metais fiksuoto istorinio 147,50 JAV dolerio rekordo.

Nyderlandų skirstymo centre TTF dujų kaina pasiekė visų laikų piką – 345 eurus už megavatvalandę, preybininkų nerimui toliau augant, nes ES 40 proc. savo dujų importuoja iš Rusijos.

Žemės ūkio produkcija

Rusija ir Ukraina yra ir labai svarbios pasaulinės kviečių eksportuotojos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kviečių kaina pirmadienį buvo rekordiškai aukšta – 450 eurų už toną rinkoje, kurioje jau prieš Rusijos invaziją į Ukrainoje buvo jaučiami tiekimo apribojimai.

Remiantis oficialiais JAV skaičiavimais, Rusija yra didžiausia pasaulyje grūdų eksportuotoja, o Ukraina užima ketvirtą vietą.

Ukraina, kuri taip pat yra pagrindinė kukurūzų ir saulėgrąžų aliejaus tiekėja, savo biriuosius krovinius paprastai gabena jūra.

REKLAMA

Metalai

Analitikai perspėja, kad pramoninių metalų – aliuminio, nikelio ir paladžio – eksportui taip pat bus taikomos sankcijos.

Pirmadienį aliuminis pabrango iki 4 073,50 JAV dolerio už toną, paladžio kaina pasiekė 3 442,47 JAV dolerio už unciją, o nikelio kaina viršijo 2007 metų rekordą (51 800 JAV dolerio) ir pasiekė 54 880 JAV dolerio, pašokdamos 90 procentų.

Nikelis naudojamas nerūdijančio plieno ir elektromobilių baterijų gamyboje.

Titano, kurį orlaivių ir automobilių gamintojai vertina dėl lengvumo, stiprumo ir karščiui atsparių savybių, pirkėjai taip pat nerimauja.

REKLAMA

Rusijos gamintoja „VSMPO-Avisma“ yra didžiausia pasaulyje metalo gamintoja, aptarnaujanti  pasaulinę aviacijos ir kosmoso pramonę.

JAV lėktuvų gamybos milžinė „Boeing“, kuri ilgą laiką palaikė ryšius su rusų gamintoja „VSMPO-Avisma“, savo pareiškime nurodė, kad sustabdė pirkimus iš Rusijos, tačiau pabrėžė, jog koncernas turi „dideles“ atsargas ir įvairius tiekėjus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų