Specialistai sako, kad rugsėjis ir rudens pradžia apskritai yra vienas iš aktyviausių darbo paieškos sezonų.
Vasarą – vienas kitas, o rudenį – šimtais
Kaip pastebi „CV Market“ marketingo vadovė Raimonda Tatarėlytė, artėjant mokslo metams, darbo pasiūlymų studentams gerokai padaugėja.
„Vasaros metu pasitaiko vienas kitas skelbimas, o nuo rudens jų atsiranda šimtais.
Šiuo metu turime apie 400 darbo pasiūlymų, kuriuose darbdaviai yra pažymėję, jog darbas tinkamas studentams“, – sako R. Tatarėlytė.
Jos teigimu, šiuo metu studentams daugiausiai siūlomi padavėjo, administratoriaus (sporto klubų, internetinių svetainių, viešbučių ir pan.), kurjerio, pardavėjo-konsultanto, apsaugos darbuotojo, naktinio sargo, baristos ir kitų maitinimo sektorių darbai.
Taip pat ieškomi įvairūs pagalbiniai darbuotojai gamyboje ir prekyboje, klientų aptarnavimo specialistai, skambučių centrų darbuotojai.
„Nemažai ir standartinių pozicijų darbuotojų (vadybininkai, elektrikai, inžinieriai ir pan.), kur įmonės priima į jaunesniųjų specialistų pozicijas su garantijomis, kad bus galimybė derinti darbą su mokslu, tačiau su sąlyga, kad studentai mokosi specialybę, susijusią su darbu. Kitaip tariant, investuoja į būsimą specialistą“, – prideda įmonės marketingo vadovė.
R. Tatarėlytės teigimu, esminis kriterijus, pagal kurį jaunuoliai ieško darbo, yra galimybė derinti darbą su mokslais.
Ji prideda, kad vidutinis studento atlyginimo dydis svyruoja ir labai priklauso nuo pozicijos, bet visu etatu dirbantiems jaunesniems specialistams ar kitų studentams tinkamų darbų atlyginimas prasideda nuo minimumo ir kai kur siekia 1 tūkst. eurų į rankas.
„Ne viso etato darbų užmokestis vidutiniškai yra apie 500 eurų į rankas. Aišku, viskas priklauso ir nuo pozicijos, ir nuo etato dydžio, nes yra pasiūlymų, kur dirbama 0,25 etato, kur atlyginimas būtų mažesnis.
Yra darbų, kur siūlomas darbo užmokestis už valandas. Dažniausiai tai darbai aptarnavimo, maitinimo, viešbučių sektoriuose, vidutiniškai siūloma 4–5,5 euro už valandą prieš mokesčius“, – detalizuoja R. Tatarėlytė.
Aktyvumas sumažėja
Vienadienių darbų skelbimų svetainės „Workis“ direktorius Jurgis Kovas sako pastebintis, kad rudenį, nors ir padaugėja studentams tinkamų darbo pasiūlymų, dirbančių – kaip tik sumažėja.
„Kasmet darbo rinka pasipildo studentais vasaros pradžioje – birželio mėnesio viduryje. Vasarai baigiantis – rugpjūčio viduryje – studentų aktyvumas darbo rinkoje krenta.
(...) Pastebime, kad mokymo institucijų atsiskaitymų sesijų metu kandidatavimas ir registravimasis krenta, o prasidėjus mokslo atostogoms ar šiek tiek sumažėjus mokslo krūviui, jaunimo kandidatavimas vėl grįžta į ankstesnį ritmą ar net išauga.
(...) Visgi šiuo metu platformoje turime dukart daugiau laisvų darbo vietų nei liepą ir pusantro karto daugiau nei rugpjūtį“, – sako J. Kovas.
Jis prideda, kad apskritai jaunuoliai iki 22 metų sudaro maždaug ketvirtadalį platformos vartotojų. Daugiau nei pusė – 60 proc. jaunimo nori dirbti mažmeninės prekybos, gamybos ir logistikos srityse.
„Išsiskiria mažmeninė prekyba – šioje srityje darbo ieško 30 proc. platformos vartotojų iki 22 metų“, – sako J. Kovas.
Pasiteiravus, koks atlyginimo „į rankas“ valandinis vidurkis vyrauja šiuo metu už pusę etato nekvalifikuotose pozicijose, J. Kovas sako, kad dažniausiai mokamas valandinis užmokestis svyruoja nuo 6 iki 8,5 eurų neatskaičius mokesčių.
„Per pusę mėnesio tai sudarytų nuo 350 iki 500 eurų „į rankas“, – prideda platformos vadovas.
Trokštami darbuotojai
Savo ruožtu Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sako, kad, remdamasis asmenine patirtimi, pastebėjo, kad studentai – tikrai puikūs darbuotojai.
„Negaliu teikti tokios apibendrinančios informacijos, nes mes analizės nedarėme. Galiu tik fragmentiškai pasakyti.
Iš savo patirties, tikrai buvau patenkintas studentais, nes, ypač nedidelėse įmonėse, vadovai yra užsikasę – ir finansai, ir marketingas, ir gamyba, ir visi kiti dalykai. Ir nėra tų specialistų, kuriems galėtum pavesti tas sritis valdyti.
O studentai – jie inovatyvūs, domisi, gana motyvuoti – svarbiausia, kad jie turi kažkokių kitokių žinių nei įmonė, kuri metai iš metų gamina tą patį produktą. Šia prasme, man labai patiko dirbti, tiek su praktikantais, tiek su studentais“, – patirtimi dalijasi D. Arlauskas.
Visgi, jis sako, kad dažnai į studentus nepavyksta dėti daug vilčių, kad jie taps tavo nuolatiniais darbuotojais, „bet kai tai supranti, duodi tokias užduotis, kurios nereikalauja daug investicijų į ateitį“.
„Jaunimas, jie šiaip yra pozityvesni, kitaip mato pasaulį, procesus, tai čia, plačiąja prasme, taip. Kalbant apie siaurąją – jei reikia kokio santechniko ar statybininko, finansininko ar dar ko – jie neturi tam reikalingos praktikos.
Bet, žiūrint taip, kad tu gali jį išauginti ir išmokyti, tai vėlgi yra labai geras dalykas. Nes jau pažįsti žmogų, matai, kaip jis vystosi, galų gale ir jo asmenines savybes gali pastebėti“, – privalumus vardija darbdavių konfederacijos prezidentas.