Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius pareiškė, jog Lietuva tikisi, kad Rusijos koncernas „Gazprom" sumažins dujų kainas Lietuvai bent „iki rinkos lygio".
„Galiu patikinti, kad Vyriausybė deda visas pastangas, kad taip ir atsitiktų (būtų sumažintos dujų kainos - BNS)... Tam kad sušokti tango, reikia dviejų. Tai šituo atžvilgiu mes laukiam racionalių "Gazprom" sprendimų dėl dujų kainos sumažinimo bent jau iki rinkos lygio - iki to lygio, kuris yra mūsų kaimyninėse valstybėse", - po susitikimo su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene antradienį sakė J.Neverovičius.
„Mes esame atviri tam, kad greičiau tas įvyktų. Lietuvos Vyriausybė norėtų kad kainos sumažėtų kuo greičiau", - pridūrė ministras.
Premjeras Algirdas Butkevičius antradienį pareiškė, jog Vyriausybė dar negavo atsakymo iš „Gazprom" į paskutinius Lietuvos pasiūlymus. Jis pažymi, jog derybos tęsiamos toliau ir viliasi, jog nugalės "blaivus protas".
Vyriausybė paskutinius pasiūlymus „Gazprom" išsiuntė rugsėjo 25 dieną. Žiniasklaidai anksčiau paviešinus kai kurias Lietuvos derybines pozicijas, visa su derybomis susijusi informacija buvo griežtai įslaptinta.
Derybų grupės vadovas J.Neverovičius anksčiau pripažino, jog kol kas Lietuva ir „Gazprom" neranda sutarimo, tačiau jis pabrėžė, kad Rusija nebekelia klausimo dėl trečiojo ES energetikos paketo, pagal kurį iki kitų metų lapkričio "Gazprom" turi pasitraukti iš dujų perdavimo verslo.
Rugpjūčio pradžioje, remiantis neoficialiais šaltiniais, skelbta, kad Lietuva mainais už pigesnes „Gazprom" dujas gali atsisakyti teisinių ginčų dėl bendrovės "Lietuvos dujos" ir jos vadovų veiklos tyrimo bei 5 mlrd. litų vertės ieškinio Stokholmo arbitraže.
Be to, priklausomai nuo nuolaidų dydžio, Lietuva sutiktų pasirašyti naują ilgalaikę - nuo 2013 iki 2020-ųjų - dujų pirkimo sutartį, o dujų tranzitas į Kaliningradą būtų reglamentuotas atskira sutartimi.
Teigta, kad Lietuva, be to, siūlė atsisakyti arbitražuose pateiktų ieškinių dėl neteisingų dujų kainų, o Rusija - ieškinio dėl investicijų apsaugos. Iš „Gazprom" per arbitražą reikalaujamus 5 mlrd. litų Lietuva iš koncerno galėtų atgauti per nuolaidas už ateities dujas.
2005 metais pasirašyta ilgalaikė „Gazprom" ir „Lietuvos dujų" sutartis galioja iki 2015 metų pradžios, o kiekvienų metų pabaigoje šalys pasirašo sutarties priedą, kuriame nustatomi konkretūs dujų pirkimo kiekiai ir kainos vieneriems metams.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.