„INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sakė, kad Lietuvos ekonomikos pirmojo ketvirčio rezultatai nustebino netgi didžiausius optimistus. BVP augimas pralenkė visų ekonomistų prognozes.
„Tai rodo, kad nepaisant karantino, Lietuvos ekonomika sugeba augti. Pandemijos žala sumenko ir atsitraukė. Lietuvos verslas atranda naujų nišų ir sugeba pakeisti tas ekonomines veiklas, kurios tiesiogiai kenčia nuo pandemijos.
Šios aplinkybės turės įtakos darbo užmokesčio augimui. Jis buvo užprogramuotas augti jau metų pradžioje padidinus minimalią mėnesinę algą (MMA). Taip pat auganti ekonomika skatina darbdavius išlaikyti jau esamus ir pritraukti naujus darbuotojus“, – komentavo ekonomistė.
Vis tik ji abejoja, ar šiemet atlyginimai pasieks pernykštį 10 proc. augimą. I. Genytės-Pikčienės teigimu, šiemet atlyginimai gali augti iki 7 proc.
Atlyginimai augimas pasieks praeitų metų lygį?
Ekonomistas Marius Dubnikovas teigė, kad spaudimas didinti atlyginimus išliks ir jų didėjimas, tikėtina, pasieks praeitų metų lygį – bus apie 10 proc.
„Kiekvienais metais atlyginimai augo, todėl susiformavo jų augimo lūkesčiai. Žmonės priprato, kad jų atlyginimai auga nuosekliai. Ir šis jų noras niekur neblėsta, nes nemato kažkokių ekonominių problemų, kurios galėtų lemti atlyginimų mažėjimą.
Jeigu vasarą įsibėgės skiepijamas ir ims dirbti vis daugiau paslaugų teikėjų, reikės daug darbo rankų. Todėl rinksis ne darbdaviai, bet darbuotojai. Jie ieškos gerai apmokamų darbo vietų“, – prognozavo ekonomistas.
Anot jo, gali būti, kad kitais metais atlyginimai augs panašiai, kiek ir pernai – 10 proc.
„Darbdaviai jaus spaudimą didinti jau ir taip didelius atlyginimus, nes norės išlaikyti darbuotojus ir jų atlyginimų skirtumą palyginti su mažesnėmis algomis“, – aiškino ekonomistas.
Kartu su atlyginimais augs ir kainos
Pasak M. Dubnikovo, gera ekonominė situacija gali lemti didesnį infliacijos augimą negu buvo galima tikėtis.
„Augs kainos, todėl tai bus dar viena priežastis darbuotojams prašyti didesnės algos. Šitaip jie bandys kompensuoti kainų augimą.
Vienintelis dalykas, kuris galėtų sustabdyti kainų augimą, yra pandeminės situacijos pablogėjimas, vėl užsidarymas į karantiną. Tačiau jeigu situacija gerės, žmonės norės paslaugų, todėl kainos didės. Jeigu yra paklausa, bus ir pasiūla“, – svarstė M. Dubnikovas.
Jo teigimu, pakilusios kainos nebenukris.
„Mūsų ekonomika vejasi ES vidurkius. Todėl kainos yra užprogramuotos augti, kuo geriau gyvensime, tuo kainos bus aukštesnės. Lygiagrečiai augs ir atlyginimai.
Tad jeigu ši vasara jau bus laisva, be karantino, galime pamatyti ir tokių didelių kainų, kokių dar niekada nematėme“, – aiškino M. Dunbikovas.
I. Genytė-Pikčienė pastebėjo, kad augs ne tik paslaugų, bet ir prekių kainos.
„Darbo užmokesčio pokyčiai lemia ir kainų augimą, ypač paslaugų. Todėl tikėtina, kad šiemet brangs ir paslaugos. Tai priklausys ir nuo vartotojų, kaip godžiai jie norės tas paslaugas vartoti. Jau dabar matome, kad paslaugos, kurios buvo ribojamos, dabar turi didelę paklausą.
O prekės brangs dėl pokyčių žaliavų rinkoje. Metalų ir maisto žaliavų, statybinių medžiagų rinkose susidarė stygius. Taip pat stringa jų logistika. Todėl kainos šiuo metu auga. Logiška, kad palaipsniui tai palies ir galutinį prekės vartotoją“, – pasakojo ekonomistė.
Atlyginimų ir kainų augimas gąsdina
„Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu vis augantys lietuvių atlyginimai kelia nerimą.
„Juk produktyvumas taip sparčiai neauga, kaip auga atlyginimai. Todėl Lietuva gali prarasti konkurencingumą. Nebent padidinsime investicijų pritraukimo apimtis. Dabar Lietuvoje atlyginimai jau didesni nei Lenkijoje ar Slovakijoje. Algos Klaipėdoje ar Kaune netgi didesnės nei Rygoje, Latvijoje.
Atlyginimų augimas atneša riziką, kad gali augti ir kainos. Gali būti, kad jau nebeprisiviliosime darbuotojų iš trečiųjų šalių, jie rinksis pavyzdžiui, Lenkiją, kuri yra pigesnė nei Lietuva. Emigrantus iš vakarų irgi bus sunku prisivilioti sugrįžti, ypač jeigu Lietuvoje augs būsto kainos“, – pasakojo ekonomistas.
Jis pastebėjo, kad susiformavo lūkesčiai, kad 10 proc. darbo užmokesčio augimas kiekvienais metais yra normalus.
„Žmonės tikėsis tokio augimo ir jeigu darys atitinkamus sprendimus, pavyzdžiui, pirks būstą, puse kojos grįšime į 2006 ar 2007 metus. Todėl atlyginimai turėtų augti tvariau ir didėti iki 6 proc. ar 8 proc.
Dabar kai kurioms įmonėms sunku susitvarkyti sus savo kaštais, nes darbuotojai tikisi ir reikalauja didesnio atlyginimo. Kai kurių sričių darbdaviams sunku apskritai susirasti darbuotojų“, – aiškino ekonomistas.
Pasak Ž. Maurico, paslaugų sektorius šiais metais norės atsigriebti, todėl kaip dažnai nutinka, pakels kainas, tačiau užmirš jas sumažinti
„Kainos net turi terminą, kad jos yra prilimpančios, kainas verslai padidina ir nebesumažina. Lietuva šiuo metu yra sprinto stadijoje, svarbu, kad per daug neįsibėgėtume, kad įveiktume posūkius. Geriau augti lėčiau, bet tvariau“, – sakė ekonomistas.