Pinigai, atlyginimas – viena aktualiausių temų darbuotojams ar darbo ieškantiesiems. Nuo atlyginimo sumos priklauso, kaip darbuotojas jausis, ar bus patenkintas savo buitimi, atlyginimo suma neretai daro didelės įtakos ir tam, kaip atliekamas darbas, kiek įdedama pastangų. Apklausus ir darbuotojus, ir darbdavius, prieita prie išvados, kad darbuotojai nepatenkinti dabartine minimalia alga, o darbdaviai yra pasiryžę darbuotojams mokėti ir didesnę sumą siekiančius atlyginimus.
Šiuo metu Lietuvoje minimali alga, mokama į rankas, siekia kiek daugiau nei 600 Lt. Tokia minimalios algos suma yra patenkinti vos 1 proc. darbuotojų, rodo darbo paieškos portalo CVbankas.lt atliktos apklausos rezultatai. Apklausa taip pat atskleidžia, kad dauguma mano, jog minimali alga turėtų būti ne triženklė, o keturženklė: 40 proc. mano, kad minimalios algos suma turėtų būti bent jau 1000 Lt į rankas, trečdalis respondentų – kad bent jau 1200 Lt, penktadalis – bent jau 1500 Lt į rankas, nes gaunant mažiau sunku patenkinti elementarius poreikius. Vos 5 proc. respondentų sutiktų, kad minimalią algą užtenka pakelti iki 800 Lt į rankas.
Atliktos darbdavių apklausos rezultatai rodo, kad priėmę naują darbuotoją darbdaviai ryžtųsi mokėti ir didesnę nei minimalią algą. Dauguma mokėtų iki 1200 Lt (bet didesnę nei 1000 Lt) arba iki 2000 Lt (bet didesnę nei 1500 Lt) mėnesio algą į rankas (po 25 proc. darbdavių, dalyvavusių apklausoje). Dar ketvirtadalis darbdavių mokėtų iki 3000 Lt arba didesnę algą, jei tik būtų aišku, kad darbuotojas to vertas. Iki 1000 Lt per mėnesį mokėtų likęs ketvirtadalis darbdavių. Vadinasi, vidutiniškai 8 iš 10–ies įmonių vadovų pasiruošę mokėti vidutiniškai nuo 1000 Lt iki 3000 Lt algas.
Paklausti, kokią sumą per mėnesį mokėtų žemiausios kvalifikacijos darbuotojui, dauguma CVbankas.lt respondentų taip pat neįkainoja jo darbo tik minimalia alga. 70 proc. apklausos dalyvių darbuotojui, turinčiam mažiausią kvalifikaciją, mokėtų nuo 800 Lt iki 1200 Lt į rankas. Už ne daugiau nei minimumą pasisako vos 4 proc. respondentų, likusieji mokėtų daugiau nei 1200 Lt.
Remiantis „Statistikos departamento“ duomenimis, ketvirtąjį 2011 m. ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis į rankas valstybės sektoriuje sudarė 1792,84 lito ir, palyginti su trečiuoju ketvirčiu, padidėjo 3,6 procento, privačiajame sektoriuje sudarė 1612,17 lito ir padidėjo 2,1 procento.