• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentarams nusprendus, kad nuo kitų metų gegužės 1 ir 2 centų monetų bus atsisakyta, gyventojai ėmė nuogąstauti, ar prekės dėl apvalinimo nebrangs. Ekspertas patarė, kaip reikia apsipirkinėti, kad krepšelio suma apvalintųsi pirkėjo naudai.  

Parlamentarams nusprendus, kad nuo kitų metų gegužės 1 ir 2 centų monetų bus atsisakyta, gyventojai ėmė nuogąstauti, ar prekės dėl apvalinimo nebrangs. Ekspertas patarė, kaip reikia apsipirkinėti, kad krepšelio suma apvalintųsi pirkėjo naudai.  

REKLAMA

Daugybę monetų išmėto 

Seimas nutarė – nuo kitų metų gegužės nebeliks 1 ir 2 centų monetų. Atsiskaitant grynaisiais, galutinė pirkinių krepšelio kaina bus apvalinama. Lietuvos bankas pateikė net tris priežastis, dėl kurių buvo priimtas toks sprendimas, tačiau paprastai tariant – laikas pradėti taupyti. 

„Priežastys buvo tokios – efektyvumas, taupymas, grynųjų pinigų sąnaudų mažinimas ir patogumas. Lietuvos banko pinigų statistika rodo, kad šios monetos dažniausiai panaudojamos tik vieną kartą, t.y. atėjus į parduotuvę gaunam grąžą. O dėl to, kad jos mažos ir maža perkamoji vertė, įmetam į taupyklę arba pametam“, – tikino Lietuvos banko atstovė Edita Lisinskaitė.

Be to, Lietuvos bankas tvirtina, kad dauguma 1 ir 2 centų monetas dažniausiai pameta. Taip nuo euro įvedimo šalyje iki šios dienos yra pamesta net virš 2 mln. eurų vertės centų.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra nemaži pinigai, nors ir monetos mažos. Globaliai žiūrint, tų monetų, kurių didžioji dalis yra pametama, transportavimui, tvarkymui eikvojami pinigai. Tai, kam gaminti ir leisti į apyvartą tai, ką pametame? Be to, monetos kaupiasi ir gamtoje“, – pabrėžė E. Lisinskaitė.

REKLAMA

Šiam pokyčiui pritaria ir Lietuvos monetų kalykla. Jie irgi mano, kad šios monetos tik teršia gamtą ir eikvoja išteklius.

„Matydamas tendencijas, nesitikiu, kad 1 ir 2 centai grįš. Turime būti objektyvūs – tarša ir tvarumas yra ne paskutinėje vietoje, į tai fokusuojasi ir Europos centrinis bankas. Jų nusėdimas fontanuose ir pinginėse yra be reikalo išeikvoti ištekliai“, – kalbėjo monetų kalyklos direktorius Donatas Sirgedas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, kaip bebūtų keista, monetų kalykla neišgyvens didelių pokyčių net ir įsigaliojus įstatymui.

„Šiuo režimu mes gyvename nuo 2017 metų, tai čia yra tik įteisinimas to, kas jau vyksta de facto“, – tvirtino D. Sirgedas.

Atskleidė, kaip apeiti sistemą

Lietuvos banko atstovė paaiškino, kaip vyks prekių ir paslaugų galutinio krepšelio atsiskaitant grynaisiais apvalinimas.

„Apvalinama bus iki artimiausių 5 euro centų, bus žiūrima bendra pirkinių krepšelio suma ir paskutinis tos sumos skaitmuo, jis arčiau nulio, penkių ar dešimt“, – aiškino E. Lisinskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip jau minėjome, šis įstatymas galios tik atsiskaitinėjant grynaisiais. O iš viso, kas nors dar taip daro? Kada paskutinį kartą laikėte rankoje tikrą pinigą?

„Mes matome, kad dauguma mūsų pirkėjų savitarnos kasose atsiskaitinėja būtent kortele, tam tikrose savitarnos kasose ir galima atsiskaityti tik kortele. Atsiskaitymų kiekis ne grynaisiais pinigais kiekvienais metais auga“, – tikino „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.

REKLAMA

„Aišku, galima sakyti, kad daugelis šiuo metu atsiskaitinėja kortele, ne grynaisiais pinigais, tačiau, pavyzdžiui, Sodros duomenys rodo, kad trečdalis, ar kiek mažiau gyventojų, išmokas, pensijas gauna grynaisiais pinigais. Vadinasi, jie ir apsipirkinėja grynaisiais pinigais“, – dėstė naujienų portalo tv3.lt „Verslo“ skilties redaktorius Martynas Žilionis.

Į klausimą, ar po šio pakeitimo keisis produktų kainos, atsakė prekybos centro „Iki“ komunikacijos vadovė.

REKLAMA

„Ne, kainodarai tai įtakos neturės, bus apvalinama tik krepšelio suma iki paskutinio vardiklio“, – tikino G. Kitovė.

O štai naujienų portalo tv3.lt „Verslo“ skilties redaktorius pasidalijo išmintingu patarimu, kaip bus galima pergudrauti šią sistemą ir sutaupyti. Jis pravers kiekvienam iš mūsų.

„Lietuvos bankas sako, kad viskas palaipsniui išsilygins, bet žinome, kad dauguma prekių baigiasi devintuku. Žmonėms reiktų prisiminti daugybos lentelę ir žinoti, kad, jeigu jie perka 3 arba 4 prekes, jiems labiau apsimoka, nes, apvalinant iki 5, jie visada išloš. Tačiau, jeigu jie pirks po vieną prekę, jiems neapsimokės, nes nuolat reiks primokėti 1 centą“, – paaiškino M. Žilionis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pabrėžiame – nors ir nuo kitų metų gegužės nebegausite vieno ir dviejų centų grąžos, tačiau šiomis monetomis vis tiek galėsite atsiskaitinėti. Tad neskubėkite jų išmesti.

„Norėčiau patikslinti, kad, net jeigu ir bus taikomas apvalinimas, vieno ir dviejų centų moneta išliks teisėta mokėjimo priemonė, tai reiškia, kad jomis bus galima mokėti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje“, – pabrėžė Lietuvos banko atstovė E. Lisinskaitė.

Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Tai reiks be piniginės dar kalkuliatorių tampyt po parduotuves. Ir vietoj vieno batono dar krūvą š.... paimt, kad sutaupyt 5 centus. Ačiū už patarimą
gėda žiūrėti į tavę, koks tu protingas, net akina nuo išmanumo
Ir čia gamtą sugebėjo įkišti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų