V. Zelenskio teigimu, Vakaruose dingo įvykių Ukrainoje svarbos pojūtis, tačiau jo valdomai valstybei nėra kitos išeities, tik kovoti iki pergalės prieš Rusiją.
Ukrainos prezidentas taip pat pripažino, kad jį erzina net ne Rusijos sėkmės istorijos iš fronto ar Ukrainos kariuomenės nesėkmės (atvirkščiai, jis mano, kad tai nėra problema), o nesutarimai tarp sąjungininkų ir kai kurių jo paties tautiečių atsainus požiūris.
Ukraina pralaužė Juodosios jūros blokadą, o Rusija fronte niekuo nepasižymėjo
„The Economist“ akcentuojama, kad Ukrainoje matyti nuovargis, o Vakarų žiniasklaidos antraštėse vis kartojamas klausimas, ar jau pradėjo Vladimiras Putinas skinti pergales fronte. Tuo pat metu parama Ukrainai tapo tam tikro pobūdžio politine preke tiek JAV, tiek ir Europoje.
V. Zelenskis įsitikinęs – Vakarai prarado skubių veiksmų būtinybės suvokimą, o daugelis ukrainiečių – egzistencinės grėsmės pojūtį. „Gali būti, kad mes nepasiekėme (2023 metais), kaip to norėjo pasaulis. Gali būti, kad ne viskas taip greitai, kaip kažkas įsivaizdavo“, – aiškino jis, tačiau nesutiko su nuomone, kad „Putinas jau laimi“. V. Zelenskio teigimu, Rusija patiria didžiulių nuostolių fronte.
„Tūkstančiai ir tūkstančiai žuvusių rusų karių, kurių lavonų net niekas net ir nesurenka“, – aiškino V. Zelenskis, priminęs, kad 2023-iaisiais Rusija taip ir neokupavo nė vieno didesnio miesto, o Ukraina tuo metu sugebėjo pralaužti Rusijos blokadą Juodojoje jūroje ir dabar transportuoja milijonus grūdų tonų naujuoju maršrutu.
„Jis suvalgys jus vakarienei“
Ukrainos prezidentas taip pat priminė, kad palaikydama Ukrainą, Europa saugo save nuo Rusijos agresijos. „Duodami mums pinigų arba ginklų, jūs palaikote save. Jūs gelbėjate savo vaikus, o ne mūsų“, – perspėja jis. Jeigu Rusijai bus leidžiama paimti ukrainiečių vaikus, tai „jie ims ir kitus vaikus“. Jeigu Rusijai bus leidžia pažeisti ukrainiečių teises, tai „jie pažeidinės teises visame pasaulyje“.
„Putinas, kaip gyvulys, jau kito silpnumą, nes jis ir yra gyvulys. Jis jaučia kraują, jis jaučia savo jėgą. Ir jis suvalgys jus vakarienei, kartu su visomis ES, NATO, laisvėmis ir demokratijomis“, – paaiškino V. Zelenskis.
Jis taip pat pastebėjo, kad net kelių valstybių žvalgybos tarnybos vienu metu pradėjo tirti Rusijos galimybes juos užpulti, net ir tos valstybės, kurios niekada nebuvo SSRS įtakos dalimi.
Kalėdamas apie galimas derybas su Rusija, V. Zelenskis pažymėjo, jog „jokių fundamentalių žingsnių taikos link iš Rusijos nėra“, „matau tik teroristinės valstybės žingsnius“.
„Ir jeigu Rusija, kaip rašoma kai kuriose žiniasklaidos priemonėse, ir siunčia noro įšaldyti konfliktą signalus, tai „ne todėl, kad jie už taiką, o todėl, kad jiems trūksta raketų, amunicijos ir parengtų karių. Jiems reikia šios pauzės. Atstatyti jėgas. O vėliau, sukaupus visas jėgas, atversti kitą šio karo puslapį“, – „The Economist“ pasakojo V. Zelenskis.
Pagrindinis akcentas – Krymas
V. Zelenskis nesiėmė prognozuoti šių metų Ukrainos veiksmų. Jo teigimu, informacijos nutekėjimas prieš praėjusios vasaros kontrpuolimą padėjo Rusijai pasirengti gynybai. Tačiau jis mano, kad esminis akcentas bus Krymas ir kova dėl Juodosios jūros. Krymo, kurį Rusija aneksavo 2014-aisiais, izoliacija ir Rusijos karinio potencialo silpninimas ten yra „itin svarbu mums, nes tai yra būdas sumažinti puolimą iš šio regiono“.
Jeigu pavyktų sėkminga operacija Kryme, tai ne tik būtų „pavyzdys visam pasauliui“, bet ir gali turėti milžinišką poveikį pačios Rusijos viduje, aiškino V. Zelenskis.
Ukraina iš tiesų per pastaruosius metus pasiekė įspūdingų pergalių Juodojoje jūroje. Britų žvalgybos duomenimis, vien per paskutinius keturis mėnesius buvo sunaikinta penktadalis Rusijos Juodosios jūros laivyno.
Ne tik pagalba, bet ir vidinė mobilizacija
Viso to V. Zelenskis nepasieks be Vakarų pagalbos. Pavyzdžiui, norint sunaikinti Kerčės tiltą į Krymo pusiasalį Ukrainai reiktų vokiškų sparnuotųjų raketų „Taurus“. „Rusija turi suvokti, kad tai mums yra karinis objektas“, – pažymėjo jis.
V. Zelenskis interviu „The Economist“ ne sykį užsiminė apie poreikį sulaukti Vakarų pagalbos, tačiau tikino, jog ruošiamasi ir kovoti patiems.
„Mums reikia remtis savo pačių jėga“, – aiškino V. Zelenskis, nors ir toliau mano, kad JAV galų gale suteiks karinę pagalbą. Nepaisant to, Ukrainos prezidentas tikina, kad šalyje yra auginama karinės pramonės galia, todėl prašoma suteikti licencijas vakariečių ginkluotės ir amunicijos gamybai. Anot V. Zelenskio, „Ukrainos visuomenės ir viso pasaulio mobilizacija“, kuri buvo tokia pastebima karo pradžioje, šiandien jau išblėso. „Tai yra būtina pakeisti“, – paaiškino jis ir pridūrė, kad pastaruoju metu priimami karinės mobilizacijos įstatymų pakeitimai yra nepopuliarūs visuomenėje, tačiau būtini.
„Būkime sąžiningi, mes persijungėme į vidaus politiką. Jeigu jau fokusuojamės vidaus politikoje, tai mums reikia skelbti rinkimus. Keisti įstatymus, konstituciją. Tačiau tuomet galima pamiršti apie kontrpuolamuosius veiksmus ir deokupaciją“, – paaiškino V. Zelenskis.