Tai paskelbta tą pačią dieną, kai Minske apsilankė Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas. Čia jis susitiko su savo ištikimu bendražygiu, autoritariniu Baltarusijos lyderiu Aliaksandru Lukašenka.
Baltarusija turi bendrą sieną su Rusija ir Ukraina.
Prieš V. Putino vizitą Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad Baltarusijoje dislokuoti jos kariai vykdys bendras karines pratybas su Baltarusija.
„Mes stipriname savo gynybos linijas visoje pasienyje su Rusija ir Baltarusija“, – cituojamas J. Jeninas.
Nors Baltarusija skelbia į karą neįsitraukusi, jos teritorija ne kartą buvo naudota rusų kariams į Ukrainą įvesti ar šaliai atakuoti.
Vakarai baiminasi, kad V. Putinas gali spausti A. Lukašenką įsitraukti į karą, galbūt ir pasiųsti baltarusių karius į Ukrainą. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atmetė šiuos svarstymus kaip „visiškai kvailus, niekuo nepagrįstus prasimanymus“.
Cichanouskaja: tikimybė, kad Baltarusija pasiųs savo karius į Ukrainą, artimiausiomis savaitėmis gali padidėti
Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pirmadienį perspėjo, kad tikimybė, jog Minskas pasiųs karius į Ukrainą, „artimiausiomis savaitėmis gali padidėti“.
„Baltarusijos ginkluotosios pajėgos yra visuomenės dalis ir turi tą pačią nuomonę apie karą – 86 proc. baltarusių pasisako prieš dalyvavimą kare. Tai sustabdė įsakymą siųsti Baltarusijos karius į mūšio lauką Ukrainoje. Tai nebuvo gera diktatorių valia ar Lukašenkos pasipriešinimas Putinui – jis yra visiškai Kremliaus pusėje.
Vis dėlto tokio įsakymo tikimybė išlieka ir artimiausiomis savaitėmis gali padidėti. Manau, kad Ukrainos vadovybė teisingai pasiruošė tokiam scenarijui, nors tai reiškia, kad reikia atitraukti nemažai pajėgų nuo aktyvių karo veiksmų zonų pietryčiuose“, – „Kyiv Post“ sakė ji.
S. Cichanouskajos vertinimu, A. Lukašenka „mato Ukrainoje grėsmę“.
„Demokratinė, laisva, europietiška Ukraina yra blogas pavyzdys A. Lukašenkos ir V. Putino diktatūroms, todėl šis karas jiems yra logiškas sprendimas“, – pastebi Baltarusijos opozicijos lyderė.