Denisas Šmyhalis išreiškė „atsargų optimizmą“, kad JAV įstatymų leidėjai patvirtins 57 mlrd. eurų paramos paketą Ukrainai. Šis paketas sukėlė nepaprastai daug priešiškų nuotaikų JAV kongrese.
Atstovų Rūmai dėl šio paketo turėtų balsuoti šį šeštadienį. Į pasiūlymą įtrauktas finansavimas Izraeliui, taip pat Indijos ir Ramiojo vandenyno regionui.
Šmyhalis: „Šių pinigų mums reikėjo dar vakar“
Trečiadienį Vašingtone kalbėdamas portalui BBC Ukrainos ministras pirmininkas D. Šmyhalis teigė: „Šių pinigų mums reikėjo dar vakar, ne rytoj, ne šiandien“.
„Jei mes neapsisaugosime, tai Ukraina žlugs. Taigi globalinė saugumo sistema bus sugriauta ir visam pasauliui reikės rasti naują saugumo sistemą. Arba bus daug konfliktų, daug tokių karų, ir galiausiai tai gali privesti prie Trečiojo pasaulinio karo“, – pridūrė ministras pirmininkas.
Tai jau ne pirmas kartas, kai Ukraina skelbia tokį nerimą keliantį perspėjimą apie galimo pralaimėjimo pasekmes.
Senos naujienos
Pernai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad jei Rusija laimėtų karą, ji galėtų įsiveržti į Lenkiją ir sukelti Trečiąjį pasaulinį karą.
Žinoma, Kremliaus pareigūnai tokius teiginius išjuokė kaip Vakarų gąsdinimą. Praėjusį mėnesį Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas atmetė prielaidas, kad Rusija vieną dieną gali užpulti Rytų Europą. Jis teigė, jog tai „visiška nesąmonė“.
Rusija niekada nėra užpuolusi NATO, kuriai priklauso ir Lenkija, šalies. Kolektyvinės gynybos paktas reiškia, kad vienos narės užpuolimas yra visų narių užpuolimas.
Ukrainos ministras Pirmininkas D. Šmyhalis buvo paklaustas apie neseniai respublikonų Atstovų Rūmų užsienio reikalų pirmininko Michaelo McCaulo išsakytą teiginį, kad jo partijos nariai „užsikrėtė“ Rusijos propaganda.
„Turėtume suprasti, kad dezinformacija ir propaganda daro įtaką čia, Jungtinėse Valstijose Taip pat ir Europos Sąjungoje, taip pat ir Ukrainoje“, – kalbėjo D. Šmyhalis.
Blokuoja paramą
Respublikonų partijos dešiniojo sparno opozicija kelis mėnesius blokavo galimus pagalbos paketus Ukrainai.
Kai kurie iš šių įstatymų leidėjų prieštaravo dešimčių milijardų eurų pagalbos siuntimui į užsienį, prieš tai neskyrus lėšų JAV ir Meksikos sienos apsaugai.
Dešinieji taip pat kaip šmeižtą atmetė bet kokią užuominą, kad jie gali būti Kremliaus pakalikai.
JAV Prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskelbtame pareiškime teigė, kad Kongresui priėmus paketą, jis nedelsdamas jį pasirašys, „kad pasiųstų žinią pasauliui: Mes palaikome savo draugus“.
Ukraina – kritiškai priklausoma
Ukraina yra kritiškai priklausoma nuo ginklų tiekimo iš JAV ir kitų Vakarų valstybių, kad galėtų tęsti kovą su Rusija, kuri turi gausesnį ginkluotės kiekį ir daug amunicijos. Mėnesius trunkanti Kongreso aklavietė jau padarė didelį poveikį mūšio laukui.
Ukraina atsidūrė be ginkluotės ir kovotojų bei buvo priversta atsitraukti dėl šaudmenų trūkumo ir kritusios moralės. Vasarį Ukraina pasitraukė iš Avdijivkos.
Atsitraukimą prižiūrintis generolas Oleksandras Tarnavskis nurodė, kad priešininkų artilerijos amunicijos persvara yra 10:1, ir sakė, kad atsitraukimas po kelis mėnesius trukusių kovų buvo „vienintelis teisingas sprendimas“.
Dėl fronte susiklosčiusios padėties V. Zelenskis, skubiai ragindamas suteikti daugiau karinės pagalbos, kad būtų išvengta katastrofiškos padėties, kaltino „dirbtinį ginklų deficitą“.
Prezidentas J. Bidenas kaip atsitraukimo priežastį nurodė „mažėjančias atsargas dėl Kongreso neveiklumo“.
Skaudžiausi Ukrainos pralaimėjimai
Pralaimėjimas Avdijivkoje buvo sunkiausias Ukrainai nuo 2023 m. gegužės, kai jos kariai pasitraukė iš Bachmuto.
Abu šie mūšiai vyko po kelis mėnesius trukusio atkaklaus karo, per kurį Rusijos pajėgos masiniais artilerijos šūviais lygino pastatus su žeme ir frontą užtvindė kariais.
Generolas seras Richardas Barronsas, buvęs Jungtinės Karalystės jungtinių pajėgų vadavietės vadas, neseniai pareiškė nuogąstaujantis, kad Ukraina gali patirti pralaimėjimą dar šiais metais, jeigu jai nebus padėta.
„Mes matome kaip Rusija dominuoja fronte su 5:1 persvara artilerijoje, amunicijoje ir dar turi karių antplūdį iš savo pusės, – sakė jis. – Ukraina gali pajusti, kad negali laimėti. O kai tai įvyks, kodėl žmonės norėtų kovoti ir mirti?“
Stengiasi nepalūžti
Šį mėnesį Ukrainos vyriausybė sumažino šaukimo į kariuomenę amžių nuo 27 iki 25 metų, taip siekdama pritraukti šimtus tūkstančių naujokų.
Prezidentas V. Zelenskis yra sakęs, kad nuo 2022 m. žuvo 31 tūkst. Ukrainos karių. Tačiau JAV pareigūnai mano, kad žuvo mažiausiai 70 tūkst., o dar daugiau yra sužeistų.
BBC tyrimo duomenimis, žuvo mažiausiai 50 tūkst. Rusijos karių. Manoma, kad dešimtys tūkstančių buvo sužeisti.
Rusija savo pramoninę bazę pavertė karo ekonomika – 40 proc. nacionalinio biudžeto išleidžia ginkluotei, o su Iranu ir Šiaurės Korėja sudaro sandorius dėl šaudmenų, raketų ir bepiločių lėktuvų.