Demokratiniam Taivanui liko dvi savaitės iki svarbių rinkimų, kurių rezultatai gali nulemti būsimus Taibėjaus ryšius su vis karingiau nusiteikusia Kinija.
Pekinas laiko Taivaną savo teritorijos dalimi ir yra paskelbęs atsiimsiantis salą jėga, jei prireiks, taip pat yra sustabdęs ryšius aukštu lygiu su Taivano prezidentės Tsai Ing-wen administracija.
Jos Demokratinės pažangos partija (DPP) savo kampaniją daugiausiai grindžia nepriklausomybe nuo Kinijos, o DPP kandidatas, viceprezidentas Lai Ching-te (Lai Čingtė) save apibūdino kaip „pragmatišką Taivano nepriklausomybės darbininką“.
Televizijos debatuose oponentai jį be perstojo atakavo sakydami, kad pasisakymai už nepriklausomybę „pakenks Taivano saugumui“.
Lai Ching-te į tai atsakė: „Taivano nepriklausomybė priklauso 23 milijonams Taivano žmonių. Ji nepriklauso (Kinijai).“
DPP atstovas pridūrė, kad tik jis ir jo rinkimų kolegė Hsiao Bi-khim, kandidatuojanti į viceprezidentes, „gali būti kartu su kitais demokratiniais sąjungininkais“.
Komunistinė Kinija pastaraisiais metais padidino karinį spaudimą Taivanui, kasdien aplink salą siųsdama karinius lėktuvus ir laivus.
Ji taip pat surengė dvejas dideles karines pratybas – jos sutapo su Taivano vadovų ir Vašingtono pareigūnų susitikimu – ir imitavo salos blokadą.
Debatuose Lai Ching-te taip pat apkaltino Kuomintango partijos, kuri vertinama kaip palaikanti artimesnius ryšius su Pekinu, kandidatą Hou Yu-ih (Hu Juji) esant už Kiniją.
„Aš negrįšiu į praeitį kaip Kuomintangas ir netapsiu totalitarizmo vasalu. Yra tiek daug neaiškumų dėl jų politikos ir tai nėra kelias, kuriuo mes norime eiti“, – sakė Lai Ching-te.
Hou Yu-ih apkaltino Lai Ching-te jį šmeižiant.
„Bendravimas ir mainai (su Kinija) yra tai, ką mes turime daryti. Kadangi jūs to nedarėte, dėl to matote didelį pavojų už Taivano sąsiaurio“, – sakė Hou Yu-ih.
Jis taip pat pakartojo nepritariantis Taivano nepriklausomybei kaip ir Kinijos „vienos šalies, dviejų sistemų“ politikai – doktrinai, kurią Pekinas taiko savo administruojamų Honkongo ir Makao valdymui.
Lai Ching-te taip pat kritikavo ir Taivano liaudies partijos kandidatą Ko Wen-je (Ko Vendžė) už pasisakymą, kad sala ir Kinija „yra viena šeima“.
Ko Wen-je, kurio nedidelė TPP pasirodė geriau nei tikėtasi Taivano dviejų partijų dominuojamoje aplinkoje, prezidentės Tsai Ing-wen Taivano ir Kinijos santykių politiką pavadino „betvarke“.
„Klausimų kyla ne tik tarp Taivano ir Kinijos, bet ir tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos“, – sakė Ko Wen-je.
„Taivanui šiuo klausimu reikia rasti balansą. DPP visada laikosi itin konfrontacinės pozicijos, o KMT visuomet galvoja apie bendradarbiavimą (su Kinija)“, – pridūrė jis.