2022 m. vasarą Rusija atkūrė sovietmečio laikų Motinos didvyrės apdovanojimą moterims, pagimdžiusioms ne mažiau kaip dešimt vaikų. O 2023 m. lapkritį dar vienu prezidento dekretu 2024-ieji paskelbti „šeimos metais“.
„Putinas yra apsėstas šios demografinės problemos. Jo nuomone, šalies galia susijusi su jos gyventojų skaičiumi. Kuo daugiau žmonių, tuo galingesnė valstybė“, – leidiniui sakė demografas Laurentas Chalardas.
Nuostolius bando padengti per Ukrainą
Pasak „Financial Times“, okupuodama penktadalį Ukrainos – teritorijas, kuriose iki prasidedant karui gyveno daugiau kaip 8,5 mln. žmonių – Rusija taip gali bandyti spręsti savo demografinę problemą. Tūkstančių ukrainiečių vaikų, kurie buvo prievarta išvežti į Rusijos gilumą, pagrobimą galima vertinti taip pat.
Be to, Rusijos Federacijoje vykdoma aktyvi religinė ir viešoji propaganda dėl abortų draudimo ir LGBT asmenų kriminalizavimo.
Pasak strateginių studijų centro „Carnegie Endowment for International Peace“ eksperto Andrejaus Kolesnikovo, pastarųjų metų įvykiai, įskaitant pandemiją ir karą Ukrainoje, „sukėlė didžiulį netikrumą dėl ateities“. Rusai nėra motyvuoti turėti daugiau vaikų, nes Rusijos Federacija vis labiau pajungia savo piliečių gyvenimus politinės vadovybės kariniams planams
„Matome reiškinį, su kuriuo Rusija susidūrė daugybę kartų – banga po bangos karų ir represijų, kurios išsekina žmogiškuosius išteklius“, – pastebi A. Kolesnikovas.