„Kodėl aš priėmiau šį sprendimą? Myliu mūsų šalį, noriu, kad Rusija būtų klestinti demokratinė ir taiki valstybė. Tačiau dabar mūsų šalis juda visiškai kita kryptimi“, – lapkričio 23 d. socialiniuose tinkluose rašė J. Duncova.
„Suprantu, kad daugelis dabar nori palaukti... bet mes turime veikti... Bent jau pabandykime! Pabandykime laimėti šiuos „rinkimus!“ – ragino ji savo būsimus rinkėjus.
Patirties stoka – privalumas
40-metė vieniša trijų vaikų motina, neturinti jokios patirties Rusijos federalinio lygmens politikoje, nepriklausanti jokiai partijai, J. Duncova atrodo mažai tikėtina kandidatė į postą, kurį jau daugiau kaip du dešimtmečius valdo 71 metų V. Putinas.
Tačiau žurnalistė mano, kad jos amžius, lytis ir patirties Maskvos politikoje stoka gali tapti didžiausiais privalumais varžybose, kuriose greičiausiai dominuos vyresni vyrai, dešimtmečius praleidę Kremliaus šešėlyje.
„Esu kitokia, nes esu labiau pasinėrusi į vietos politinį diskursą, į vietos valdymo klausimus, – „The Moscow Times“ sakė J. Duncova. – Man svarbu, kad gyvenu kaip dauguma šios šalies žmonių. Visi jų rūpesčiai, problemos man yra artimi ir brangūs“.
Laukia daug iššūkių
Tačiau kaip nepriklausoma kandidatė, savo darbotvarkėje numačiusi siekti taikos, J. Duncova greičiausiai susidurs su daugybe iššūkių, kad užsitikrintų vietą prezidento rinkimuose.
Pagal Rusijos rinkimų įstatymus pirmiausia reikalaujama, kad J. Duncovos kandidatūrą remtų 500 asmenų specialiųjų interesų grupė, turinti susirinkti vienoje vietoje ir paremti savo kandidatę.
J. Duncovos komanda, planuojanti surengti susitikimą Maskvoje, neatmeta galimybės, kad valdžios institucijos gali jį nutraukti, sakė ji laikraščiui „The Moscow Times“.
„Mes puikiai suprantame, kas gali nutikti. Jei mums nepavyks [susirinkti] pirmuoju bandymu, bandysime antrą kartą ir t. t.“, – patikino J. Duncova.
Įvykus palaikymo susirinkimui, būsima kandidatė turi surinkti 300 tūkst. rinkėjų parašų iš mažiausiai 40 Rusijos regionų ir pateikti sąrašą Centrinei rinkimų komisijai peržiūrėti.
„Jau turiu keletą žmonių, kurie man pasakė, kad yra pasirengę padėti steigti štabus įvairiuose miestuose... Vieni pirmųjų buvo žmonės iš Krasnojarsko, miesto, kuriame gimiau, ir tai mane ypač džiugina“, – pasakojo J. Duncova.
Išbandė vietos politiką
Gimusi Sibire, J. Duncova savo žurnalistinę karjerą pradėjo istoriniame Rževo mieste, esančiame maždaug už 230 km į vakarus nuo Maskvos. Nors ji pažymi, kad dėl savo profesijos „visada buvo panirusi į politiką“, pirmą kartą į politinę veiklą J. Duncova įsitraukė 2017 m., dalyvaudama vietinėje pilietinėje kampanijoje už tiesioginių mero rinkimų sugrąžinimą Rževe.
„Tuomet pajutau, kad reikia daryti kažką daugiau nei tik stebėti [įvykius] kaip žurnalistei“, – prisiminė moteris.
2019 m. J. Duncova buvo išrinkta į Rževo miesto Dūmą. Ši patirtis ją išmokė, kad labai svarbu gerinti vietos savivaldą visoje Rusijoje – tai buvo pagrindinė jos rinkimų kampanijos platformos dalis.
„Pirmasis įspūdis apie valdžią susidaro būtent savivaldos lygmeniu, – sakė J. Duncova. – Kai žmonės sako, kad visa valdžia yra bloga, visi deputatai vagia... Visa tai kyla iš jų patirties su savivaldybės valdžia“.
Sulaukia įtarimų, kad ją remia Kremlius
Rusijos liberalioji opozicija, kuri beveik visa yra emigracijoje, kol kas nesugalvojo vieningos strategijos pirmiesiems šalies prezidento rinkimams karo metais. Vieni mano, kad susiskaldžiusiam judėjimui turėtų atstovauti vienas kandidatas, kiti pasisako už visišką balsavimo boikotą.
J. Duncova – iš pažiūros nepriklausanti pagrindiniam antiputiniškam judėjimui – nepritaria nė vienai iš šių stovyklų, o tikisi, kad prie varžybų prisijungs daugiau nepriklausomų kandidatų ir sutelks savo šalininkus ateiti balsuoti.
Tokia pozicija jau paskatino spėliones, kad ji gali būti Kremliaus remiama kandidatė.
„Aš tikrai nesu gadintoja. Tai buvo mano sprendimas ir jis bus vykdomas pagal mano galimybes“, – sakė būsimoji kandidatė.
„Žinau nuomonę, kad prezidento rinkimus reikia boikotuoti. Labai džiaugiuosi, kad mano aplinkoje nėra [taip manančių] žmonių... Kuo daugiau kandidatų, įskaitant ir tuos, kurie pasisako už taiką, nuspręs kandidatuoti, tuo geriau“, – pridūrė J. Duncova.
Pokalbyje su laikraščiu „The Moscow Times“ J. Duncova, kaip pagrindinius savo kampanijos ramsčius, išskyrė „demokratines vertybes, taiką ir laisvę politiniams kaliniams“.
Teisininkės diplomą turinti būsima kandidatė užsiminė, kad nepritaria Kremliaus invazijai į kaimyninę Ukrainą.