• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į Aljanso strateginę koncepciją – kad Kinijos galia meta jam iššūkį.

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į Aljanso strateginę koncepciją – kad Kinijos galia meta jam iššūkį.

REKLAMA

Taip Kinija sureagavo į viršūnių susitikime Madride paskelbtą NATO strateginę koncepciją su įspėjimu, kad Pekino „deklaruojami užmojai ir prievartos politika meta iššūkį mūsų interesams, saugumui ir vertybėms“.

NATO taip pat nurodė, kad Pekino glaudesni ryšiai su Maskva prieštarauja Vakarų interesams.

„NATO vadinamosios naujosios strateginės koncepcijos dokumente nepaisoma faktų, juoda painiojama su balta... [ir] šmeižiama Kinijos užsienio politika“, – ketvirtadienį per eilinę spaudos konferenciją pareiškė kinų Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

Kinija „griežtai tam nepritaria“, sakė jis.

„Norėtume įspėti NATO, kad vadinamosios Kinijos grėsmės pūtimas yra visiškai beprasmiškas“, – pridūrė Zhao Lijianas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinė NATO galia Jungtinės Valstijos spaudė Aljansą daugiau dėmesio skirti Kinijai, nors kai kurios sąjungininkės nelabai nori mažinti dėmesį Europai.

REKLAMA

Pekinas atsisako pasmerkti savo sąjungininkę Rusiją dėl jos invazijos Ukrainoje. Pekinas ir Maskva, sutarę palaikyti santykius „be apribojimų“, pastaruoju metu suartėjo politinėje, prekybos ir karinėje srityse.

Šį mėnesį Kinijos prezidentas Xi Jinpingas patikino rusų prezidentą Vladimirą Putiną dėl Pekino paramos Rusijos „suverenitetui ir saugumui“.

Pekinas taip pat kaltinamas tuo, kad suteikia diplomatinę priedangą Rusijai, kritikuodamas Vakarų sankcijas Maskvai ir ginklų tiekimą Kyjivui.

REKLAMA
REKLAMA

Augantį susirūpinimą dėl Kinijos taip pat parodo partnerių regione Japonijos, Pietų Korėjos, Australijos ir Naujosios Zelandijos lyderių dalyvavimas NATO viršūnių susitikime. Šie lyderiai buvo pakviesti pirmą kartą.

„Kinija iš esmės stiprina savo karines pajėgas, įskaitant branduolinius ginklus, baugina savo kaimynes ir grasina Taivanui“, – sakė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas.

„Kinija nėra mūsų priešininkė. Tačiau privalome blaiviai vertinti jos keliamus rimtus iššūkius“, – pabrėžė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NATO, kurios strateginė koncepcija buvo pakoreguota pirmą kartą nuo 2010 metų, taip pat apkaltino Kiniją „kenkėjiškomis hibridinėmis ir kibernetinėmis operacijomis bei konfrontacine retorika“ taikantis į NATO nares.

Tačiau Zhao Lijianas atkirto, kad Kinija nekelia „įsivaizduojamo sisteminio iššūkio“.

Jis pridūrė, kad pastabos apie Kinijos „normalią karinę plėtrą“ ir nacionalinę gynybos politiką buvo neatsakingos.

REKLAMA

Jo teigimu, kaip tik NATO meta „sisteminį iššūkį pasaulio taikai ir stabilumui“, o jos „rankos suteptos pasaulio žmonių krauju“.

Dar prieš NATO naujosios strategijos pristatymą Pekinas prieštaravo Aljansui dėl jo didinamo dėmesio Azijai.

Veiksmai siekiant pakirsti Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono stabilumą, yra „pasmerkti žlugti“, sakė Zhao Lijianas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų