Duomenys reikalingi, kad mokslininkai galėtų modeliuoti klimato kaitą.
Arktis yra strategiškai svarbus regionas ir sparčiai šyla.
„Jie slepia dalį svarbios informacijos, kuri reikalinga (klimato – red. past.) ataskaitoms rengti“, – „Financial Times“ sakė aukšto lygio NATO pareigūnas.
Rusija pristabdė dalies bazių veiklą
Tarptautinio Arkties sausumos tyrimų ir stebėsenos tinklo duomenimis, 95 bazės renka statistinius duomenis apie Arktį, tačiau 21 iš šių bazių yra „pristabdyta“.
Rusija nustojo dalytis duomenimis, kai Maskva 2022 m. vasario mėnesį įsiveržė į Ukrainą.
„Be šios informacijos klimato modeliavimas nebus toks veiksmingas, koks galėtų būti, o būtent (tas – red. past.) modeliavimas sudaro pagrindą politinių sprendimų priėmėjams, kai jie patys sprendžia, kaip sutvarkyti problemą ir kaip sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį“, – sakė pareigūnas.
„Tai gana nemalonus žaidimas, kuriame klimatas dabar taip pat yra šių santykių įkaitas“, – teigia jis.
Anot pareigūnų, tai yra Rusijos vykdomos kampanijos dalis. Rusija yra pagrindinė naftos ir dujų gamintoja, o Vakarai atsisako deginti iškastinį kurą energijai gauti. Aljansas įspėjo, kad Maskva vykdo plataus masto dezinformacijos kampaniją prieš anglies dioksido išmetimo mažinimo naudą.
Arkties jūros ledo tirpimas taip pat gali atverti naujus kelius Rusijos kariniam laivynui, kuriuo Maskva siekia pasinaudoti, investuodama milijardus dolerių į ledlaužius ir fregatas, kad apsaugotų dalį savo branduolinio arsenalo Kolos pusiasalyje netoli Suomijos.
„Tirpstančios Arkties sąlygos suteiks Aljansui naujų galimybių, bet taip pat ir pažeidžiamumo, jei nebus kontroliuojamos“, – liepos mėnesio ataskaitoje teigė NATO.
NATO kritika Rusijai nuskambėjo prieš JT COP29 aukščiausiojo lygio susitikimą Baku, kuriame beveik 200 šalių susitiks aptarti pasaulinio atsako į klimato kaitą.
Vakarų šalys kaltina Rusiją, kad šiose tarptautinėse klimato derybose ji trukdo, ypač dėl laipsniško iškastinio kuro atsisakymo.