Tokiu būdu teismo sprendimas užminė tik dar daugiau mįslių, ką daryti su nelegaliais migrantais. Baltarusijos režimo atstovai nepraleidžia į teritoriją humanitarinio konvojaus su pagalba, tvirtindami, kad tai jų teritorija, o migrantai tariamai yra jau Lenkijos žemėse. Tuo metu apie 20 migrantų įsikūrę tiesiog ant žemės tarp Lenkijos ir Baltarusijos, apsupti iš visų pusių lenkų ir baltarusių pareigūnų.
Į teismą kreipėsi 32 afganistaniečiai ir 41 Irako pilietis. Jie bandė patekti į Europos Sąjungos teritoriją per Baltarusiją, skelbia „Current Time“.
Spąstuose jau dvi savaites
Drama su nelegaliais migrantais iš Artimųjų Rytų, kurie jau kelias savaites gyvena Baltarusijos-Lenkijos pasienyje, kelia vis daugiau diskusijų pastarojoje šalyje. Valdžia tikina, kad visuomenėje galintis atsirasti susiskaldymas ir yra tikrasis A. Lukašenkos režimo tikslas.
Į rytus nuo Balstogės pasienyje įsikūrė pabėgėliai iš Afganistano ir Irako. Lenkų pasieniečiai neįleidžia jų į Lenkiją, o baltarusių – atgal į Baltarusiją. Iš pradžių migrantų grupė buvo didesnė – apie 50 žmonių, tačiau vėliau, lenkų pasienio tarnybos duomenimis, moterys su mažais vaikais ir keli vyrai vis dėlto grįžo į Baltarusijos teritoriją.Dabar apie 30 kvadratinių metrų neutralioje teritorijoje lieka apie dvi dešimtis ištvermingiausių pabėgėlių, kurie atsisako grįžti į Baltarusijos teritoriją. Aktyvistai bando suteikti jiems pagalbą ir skelbia, kad dauguma migrantų dar rugpjūčio 20-ąją reikalavo iš Lenkijos tarptautinės apsaugos, tačiau pasienio tarnyba jų tokius prašymus ignoravo, rašoma „Deutsche Welle“.
EŽTT sprendimas: suteikti būtinų produktų, bet įsileisti nebūtina
Rugpjūčio 24-ąją Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų valdyba (UNHCR) pakvietė Lenkiją priimti pabėgėlius, atsidūrusius spąstuose tarp dviejų valstybių, ir suteikti jiems medicininę pagalbą. Atsakydama į tai Lenkijos užsienio reikalų ministerija dūrė pirštu į Baltarusiją, kad ši privalo atsakyti už savo prisiimtą atsakomybę. Siena tame taške nėra aiškiai pažymėta, Varšuva tvirtina, kad pabėgėliai yra Baltarusijos teritorijoje ir pagal tarptautinę teisę negali už juos atsakyti.
Lenkų aktyvistai piktinasi paliktais likimo valiai žmonėmis. Dieną ir naktį jie leidžia laiką po atviru dangumi – nėra apsaugos nei nuo stiprių liūčių, net tualeto. Jų teigimu, migrantai gestais bando parodyti, kad yra alkani, jiems reikia medikų pagalbos.
Rugpjūčio 25-ąją Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė laikiną įpareigojimą Latvijai ir Lenkijai teikti pagalbą kelioms migrantų grupėms, mėginusioms neteisėtai pateikt į Europos Sąjungą iš Baltarusijos. Latvijos pasienyje su Baltarusija taip pat buvo įsikūrusi grupė migrantų, nesutikusi trauktis iš savo kelionės tikslo.
Tiesa, EŽTT savo sprendimu įpareigojo šalis tik suteikti būtiną migrantams pagalbą, tačiau ne priimti į šalį. Skelbiama, kad privalo būti užtikrintas maisto ir vandens tiekimas, tačiau netgi būsto užtikrinimas – „jeigu pavyktų“. Penktadienį Latvija paskelbė, kad pasienio zonoje įsikūrusi migrantų iš Irako grupė pasišalino į Baltarusijos teritoriją.