Technologijų milžinės kibernetinio saugumo komanda teigė, kad ji užblokavo virtinę su Rusija susijusių netikrų paskyrų. Jos buvo socialinėje žiniasklaidoje vykdomos schemos, kuria siekiama pakenkti Ukrainai, dalis.
„Jos tvarkė svetaines, apsimetančias nepriklausomais naujienų subjektais, ir kūrė netikras asmenybes tokiose socialinės žiniasklaidos platformose kaip „Facebook“, „Instagram“, „Twitter“, „YouTube“, „Telegram“, taip pat Rusijos „Odnoklassniki“ ir VK“, – tinklaraščio įraše sakė „Meta“.
Kai kuriais atvejais „buvo naudojamos profilio nuotraukos, kurios, mūsų manymu, buvo sukurtos naudojant dirbtinio intelekto metodus“.
Nedidelis „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrų tinklas buvo nukreiptas į žmones Ukrainoje. Savo įrašais jos bandė privilioti žmones apsilankyti svetainėse, kuriose skelbiamos netikros naujienos apie šalies pastangas apsiginti nuo Rusijos invazijos.
„Meta“ teigė susiejusi tą tinklą su žmonėmis Rusijoje ir Ukrainoje, taip pat žiniasklaidos organizacijomis „NewsFront“ ir „SouthFront“ Rusijos aneksuotame Kryme.
JAV vadina „NewsFront“ ir „SouthFront“ dezinformacijos priemonėmis, kurios vadovaujasi Rusijos žvalgybos tarnybų nurodymais.
Šios organizacijos buvo tarp keliolikos subjektų, kuriems Vašingtonas paskelbė sankcijas už bandymą daryti įtaką 2020 metų JAV prezidento rinkimams „Rusijos vyriausybės vadovybės nurodymu“.
„Meta“ uždarė netikras paskyras ir užblokavo dalijimąsi su apgaule susijusiais interneto adresais, per spaudos konferenciją sakė bendrovės pasaulinės kovos su grėsmėmis skyriaus vadovas Davidas Agranovichius.
Anot D. Agranovichiaus, tose svetainėse, be kita ko, tvirtinta, kad Vakarai išdavė Kijevą ir kad Ukraina yra žlugusi valstybė.
„Ghostwriter“
Tuo metu programišių grupė „Ghostwriter“, kuri, kaip manoma, veikia iš Rusijos, pastarosiomis dienomis suaktyvino veiksmus prieš karinius veikėjus ir žurnalistus Ukrainoje, pranešė „Meta“ saugumo komanda.
Įprasta „Ghostwriter“ taktika yra nusitaikyti į aukas fišingo (phishing) elektroniniais laiškais, kurie vilioja juos spustelėti apgaulingas nuorodas, taip siekiant pavogti prisijungimo duomenis.
Anot „Meta“, į „Facebook“ paskyras veikiausiai kėsintasi siekiant platinti nuorodas į dezinformaciją, pavyzdžiui, „YouTube“ vaizdo įrašą, kuriame melagingai tvirtinama, kad Ukrainos kariai pasiduoda Rusijos kariams.
„Mes ėmėmės veiksmų, kad apsaugotume paskyras, į kurias, mūsų nuomone, taikėsi šis kenkėjiškas veikėjas“, – sakė už saugumo politiką atsakingas Nathanielis Gleicheris.
„Mes taip pat užblokavome fišingo domenus, kuriais pasinaudodami šie įsilaužėliai bandė apgauti žmones Ukrainoje ir įsilaužti į jų internetines paskyras“, – nurodė jis.
Maskvai įsiveržus į kaimyninę Ukrainą, penktadienį „Facebook“ apribojo Rusijos valstybinės žiniasklaidos galimybes užsidirbti socialinės žiniasklaidos platformoje.
N. Gleicherio teigimu, „Meta“ dar nepastebėjo jokio „Facebook“ lėtinimo Rusijoje, nors šalis grasino šiam socialiniam tinklui taikyti apribojimus, jam atsisakius nustoti naudoti faktų tikrinimo priemones ir įspėjamąsias etiketes prie valstybinės žiniasklaidos įrašų.
Socialiniai tinklai tapo vienu iš Rusijos invazijos į Ukrainą frontų, kur kartais pateikiama klaidinanti informacija, bet taip pat juose realiuoju laiku stebimas greitai besivystantis konfliktas, žymintis didžiausią geopolitinę krizę Europoje per pastaruosius dešimtmečius.