Pavadinimas „Rus“ buvo pasiskolintas Petro I dar 1721 m., siekiant suteikti Maskvai išskirtinį – viso slavų pasaulio centro – statusą.
Tačiau tiek archeologiniai radiniai, tiek istoriniai metraščiai parodė visai ką kita: nei Maskva, nei Sankt Peterburgas, nei daugelis kitų šiandien vadinamų rusiškų miestų neturi jokių slaviškų šaknų.
Jų istorija prasideda nuo finougrų, baltų ir kitų genčių, gyvenusių šiose žemėse dar gerokai prieš slavus.
Finougrų Maskva
Maskva, kurią Kremlius vadina „Rusijos širdimi“, atsirado iš Djakovo kultūros, priklausiusios finougrų gentims, žemių.
Djakovo gyvenvietė, įskaitant pirmąją gyvenvietę Kremliuje, buvo statoma prie upių. Pavadinimai Jachroma, Kašiara ir pati Maskva nėra slavų, o finougrų arba baltų. Slavai čia atvyko tik IX a. iš Lenkijos.
Miestas suomių pelkėse
Sankt Peterburgas, buvusi imperijos sostinė, įkurtas Ingermanlandijos žemėse, kur gyveno finougrų gentys ižorai ir vodai. Iki XVIII a. čia dominavo baltų ir suomių tautos, tuo tarpu slavai buvo retenybė.
XVII amžiaus pradžioje švedai prie Nevos upės žiočių pastatė tvirtovę Nienšancą šalia prekybinio miesto Nieno. 1703 metais, Šiaurės karo metu, Petras I ją užėmė ir sunaikino.
Slavai – vėlyvieji migrantai
Slavų gentys į Centrinę Rusiją atvyko tik VI–VII a., persikeldamos iš Vyslos-Oderio regiono dėl klimato pokyčių ir Didžiosios tautų migracijos.
IX a., kai pradėjo formuotis Kijevo Rusios valstybė, vietos gyventojus sudarė finougrai ir baltai. Tuo tarpu lietuviams artima galindų gentis gyveno Maskvos apylinkėse iki XIV a.
Iki IX amžiaus slavų viatičiai, gyvenę dabartinėse Maskvos, Kalugos, Orlovo, Riazanės, Tulos ir Lipecko srityse, mokėjo duoklę chazarams.
Maskovija vietoj Kijevo Rusios
Pavadinimas „Rusija“ – vėlyvas atradimas, pakeitęs istorinį „Maskovijos“ vardą. Iki 1721 m. Kyjivas ir kitos šalys Maskvos valstybę vadino būtent „Maskovija“, o jos gyventojus – „maskviečiais“.
Kijevo Rusia, kurios centras buvo Kyjivas, neturėjo nieko bendra su Maskva. XVI a. vienuolio Filofėjaus sukurtas mitas apie „Trečiąją Romą“ tapo imperinės propagandos pagrindu.
Istorinė tiesa yra ta, kad Maskva ir Sankt Peterburgas yra miestai su finougrų ir baltų genčių šaknimis, pasisavinę slavų paveldą. Pavadinimas „Maskovija“ kur kas tiksliau atspindi jų tikrąją, nuo „rusiškosios“ tąsos mitų laisvą istoriją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!