Vladimiro Putino laikais buvo prikurta begalė visuomeninių organizacijų (arba jau egzistavusios įlietos į bendrą sistemą), kurios, atėjus tam skirtam laikui, atlieka kažkokią valdžiai naudingą funkciją. Ne išimtis ir „kazokų būriai“.
Kai kuriuose Rusijos miestuose kazokai atlieka ir policijos funkcijas – budi renginiuose, patruliuoja gatvėse, stebi viešąją tvarką. Tam juos oficialiai samdo vietos valdžia. Kazokai yra iš biudžeto pinigų apmokomi ir treniruojami.
Rusai pašiurpo, išvydę, kaip taikų protestą savo rimbais talžo net ne pareigūnai, o valdžiai paklusnūs „valytojų“ būriai. Tiesa, tai buvo tik laiko klausimas, kada sukarintos organizacijos bus panaudotos prieš pačius vietos gyventojus. Kazokai yra „pasižymėję“ įvairiose provokacinėse teroro akcijose. Dar 2014-aisiais, Sočio olimpinių žaidynių metu, kazokai žiauriai susidorojo su grupės „Pussy Riot“ nariais. Vėliau jie ne sykį „pasižymėjo“ savo išpuoliais prieš provakarietiškus savo šalies piliečius ar atvykėlius: nukentėjo muzikantai, žurnalistai, net kolegų pakviesti mokslininkai.
Tačiau, būtent susidorojimas su protestuojančiais atskleidė daugiau faktų apie „kazokų“ ir Rusijos saugumo sąsajas.
Kazokų vadas – saugumo generolas
Naujienų agentūra „Current Time“ išsiaiškino įdomius „Centrinių kazokų pajėgų“ atamano Ivano Mironovo gyvenimo faktus. Būtent jo pavaldiniai atvyko į Maskvą rimbais talžyti „Jis mums ne caras!“ akcijos dalyvius. I. Mironovas – Irkutsko srities garbės pilietis, „Rostech“ vadovo Sergejaus Čemezovo artimas patikėtinis ir yra pasižymėjęs byloje prieš stambią kriminalinę grupuotę.
Maža to, I. Mironovas – Rusijos Federalinės saugumo tarnybos atsargos generolas leitenantas. Atlikęs tarnybą KGB ir FST jis savo ateitį susiejo su S. Čemezovu ir jo vadovaujamomis struktūromis – „Rosoboroneksport“ ir „Rostech“. Abi šios bendrovės gamina ginkluotę ir parduoda ją į užsienį.
2005-aisiais jis pasižymėjo tuo, kad buvo vienas iš pagrindinių Samaros „AvtoVAZ“ perėmimo į valdžios rankas veikėjų. Buvę akcininkai, dalis kurių buvo siejami ir su kriminalinėmis grupuotėmis, mirė keistomis aplinkybėmis arba buvo priversti pasitraukti. „AvtoVAZ“ ilgainiui perėjo į „Rosoboreksport“ rankas, kur I. Mironovas užėmė „direktoriaus ypatingoms užduotims“ pareigas.
Bendrovė pateko į naujas rankas, bevaldystės chaosas baigėsi, bendrovės turto grobstymas taip pat. Tačiau darbuotojų džiaugsmas ilgai netruko. Jau 2007-aisiais, prieš parlamento rinkimus darbuotojai buvo skatinami balsuoti už valdančiąją partiją „Jedinaja Rosija“ ir žadėjo, kad „25 tūkst. rublių darbo užmokestis – tai realu“.
Viskas baigėsi tuo, kad darbuotojai žadėtų pinigų negavo, o profsąjungai teko surengti streiką. I. Mironovas tuo metu ėjo įmonės saugos direktoriaus pareigas ir, anot tuomečių įvykių liudininkų, padarė viską, kad darbuotojų užmačius žlugtų. Grasinimų, provokacijų ir atleidimų iš darbo dėka „revoliucija“ „AvtoVAZ“ buvo užgniaužta.
I. Mironovas neapsiribojo vien „AvtoVAZ“ veikla, manoma, kad jis buvo paskirtas „išvalyti visą regioną“ nuo konkurencingų, nusikalstamų ar valdžiai nelojalių grupuočių. „I. Mironovas buvo įtakinga figūra regione. Jo politinė charizma rėmėsi ne tik darbu S. Čemezovo komandoje, tačiau ir darbo KGB struktūrose patirtis, kur jis užėmė aukštas pareigas. Jį priėmė kaip žmogų su labai rimtais ryšiais jėgos struktūrose“, – pasakojo „Current Time“ vienas iš to meto Samaros politikų.
Kazokai pagal užsakymą
Pirmąsyk atamano pareigas I. Mironovas užėmė 2010-ųjų liepą. Jį išrinko „Volgo karinės kazokų bendruomenės“ vadu.
Pasak leidinio kalbintų vietos kazokų, „tuomet jau taip sutapo ir I. Mironovo paskyrimas ir bendros tendencijos valstybėje, kai kazokų bendruomenėse atamanus pradėjo keisti valdžios struktūros asmenys“.
2014-aisiais jis tapo jau minėtos „Centrinės Rusijos kazokų kariaunos“ atamanu. Vadovaujant I. Mironovui organizacija pradėjo gauti nemenkas lėšas iš Maskvos struktūrų ir Kultūros ministerijos.
„Current Time“ duomenimis, 2015-2018 metais kazokų bendruomenė sudarė 18 valstybinių kontraktų, kurių bendra suma siekė 53,44 mln. rublių (apie 720 tūkst. eurų).
Vagyste apkaltino Tamplierių ordiną
Rusijos kazokai dėmesio pastarosiomis dienomis sulaukė ir dėl kuriozinių priežasčių. Sankt Peterburgo kazokų bendruomenės „Kazokų sargyba“ atamanas Vitalijus Carikovas pasiskundė policijai dėl antikvarinių ginklų dingimo. Jis pareiškė, kad „štabe buvo atlikti tam tikri ritualiniai veiksmai“ ir pridūrė, kad „su tuo susijęs gali būti buvęs atamanas Jurijus Bugajevas, kuris dabar priklauso Tamplierių ordinui“.
Ši naujiena susilaukė milžiniško populiarumo socialiniuose tinkluose – bent jau dėl to, kad tikrasis tamplierių ordinas buvo sunaikintas dar XIV a. pradžioje. O ir dabartiniai kazokai tėra ankstesniųjų blankus atspindys, ir pasižymi nebent tuo, kad muša demonstrantus.
Dabartinio Tamplierių ordino atstovo Igorio Trunovo teigimu, J. Bugajevas jau keleri metai kaip nebe jų organizacijos narys – buvo išvarytas dėl pažeidimų, todėl kazokų kaltinimai neturi pagrindo.
Jis J. Bugajevą vadino „atsitiktiniu žmogumi“ ir pažymėjo, kad organizacijai prireiks laiko, kad išsiaiškintų šio įvykio detales.
V. Carikovas tvirtina, kad iš „Kazokų sargybos“ štabo dingo kalavijai, šoblės, kavalerijos karabinas, rimbai, Maltos durklas ir kiti daiktai. Pažymima, kad vagis į patalpas pateko atrakinęs duris.