Autoritarinis Baltarusijos lyderis išliko valdžioje tik dėl finansinės ir karinės Rusijos paramos, kuri leido jam įveikti didžiulius visuomenės protestus po 2020 m. apgaulingų prezidento rinkimų. Tačiau dabar Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ieško daugiau karių, nes dėl ryžtingo Ukrainos pasipriešinimo jo invazija susiduria su vis didesniais sunkumais.
A. Lukašenka Rusijai jau suteikė didžiulę pagalbą. Jis leido Rusijos kariuomenei įžengti į savo šalį karinėms pratyboms ir tada pulti į pietus link Kijevo. Rusai taip pat naudojasi Baltarusijos keliais ir geležinkeliais aprūpindami savo okupacines pajėgas, paleidžia raketas ir lėktuvus iš Baltarusijos teritorijos, gydo sužeistus karius Baltarusijos ligoninėse ir naudojasi Baltarusijos morgais rusų žuvusiesiems.
„Jei jie ateina pas mus su sunkiais sužalojimais, mes juos gydome. Kas čia negerai? Mes suteiksime gydymą ir palaikysime“, – vasario pabaigoje žurnalistams sakė A. Lukašenka.
A. Lukašenka lankėsi Maskvoje, kur jam buvo pažadėta atnaujinti karinę įrangą. Baltarusijos kariuomenė taip pat pareiškė, kad stiprina savo kariuomenės pajėgas prie sienos. Tačiau nepaisant didėjančio Ukrainos susirūpinimo, kad Baltarusija prisijungs prie Rusijos puolimo, kol kas 48 tūkst. vyrų Baltarusijos kariuomenė stovi vietoje.
„Karių judėjimas niekaip nesusijęs su pasirengimu, jau nekalbant apie Baltarusijos kariuomenės dalyvavimą specialioje karinėje operacijoje Ukrainoje“, – sakė Baltarusijos kariuomenės Generalinio štabo viršininkas ir gynybos ministro pavaduotojas Viktoras Gulevičius.
Nepopuliarus karas
Tam yra rimta priežastis. Prisijungimas prie atakos prieš Ukrainą būtų labai nepopuliarus – apklausa parodė, kad tik 3 procentai baltarusių palaiko tokią idėją, teigė Ryhoro Astapenia, „Chatham House“ Rusijos ir Eurazijos programos Baltarusijos iniciatyvos vadovas. Ir tai gali palaužti kariuomenę, kuri yra vienas svarbiausių ramsčių, išlaikančių A. Lukašenką valdžioje.
„Baltarusijos armija niekada niekur nekariavo, kariuomenė nepasirengusi išoriniams konfliktams, – sakė į pensiją išėjęs kariuomenės pulkininkas leitenantas Valerijus Sachaščikas, buvęs 38-osios oro desantininkų brigados, dislokuotos Bresto mieste netoli sienos su Ukraina, vadas. – Lukašenka toli gražu nėra kvailys. Jis supranta, kad yra didelė rizika, jog Baltarusijos armijai nepasiseks, ji patirs didelių nuostolių, o tada paskutiniai jo šalininkai gali labai greitai nuo jo nusigręžti – ir tai būtų nelaimė [Lukašenkai].“
Netikėtai stiprus Ukrainos pasipriešinimas sužlugdė gerai aprūpintą Rusijos kariuomenę ir sukeltų didžiulę problemą mažesnei ir karui mažiau pasirengusiai Baltarusijos kariuomenei.
„Puikus Ukrainos pajėgų darbas yra svarbiausias veiksnys, sutrukdęs Baltarusijai prisijungti prie Rusijos, – sakė dabar Lenkijoje gyvenantis V. Sachaščikas. – Tokio atkirčio niekas nesitikėjo. Ukrainos kariuomenės, teritorinės gynybos [pajėgų] ir gyventojų veiksmai pranoko visus lūkesčius.“
Andrijus Zagorodniukas, Ukrainos gynybos ministras 2019–2020 m., buvęs Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas, mano, kad Baltarusijos kariai Ukrainos pajėgoms nebūtų rimta problema.
„Jie neketina siųsti didelių pajėgų, nedislokuos 20 000 karių. Verčiau atsiųs kelis batalionus. Baltarusija negali išsiųsti jokios reikšmingos grupuotės, – sakė jis. – Be to, nėra karo alkio – nei kariuomenėje, nei tarp civilių. Ir propaganda ten neveikia taip, kaip Rusijoje.“
Kyjivas vis dažniau perspėja, kad A. Lukašenka pasiduos Kremliaus spaudimui ir prisijungs prie rusų. Vyriausybė teigė, kad Rusijos lėktuvai užpuls vieną Baltarusijos kaimą, kad būtų dingstis invazijai, bet tai neįvyko.
Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Oleksijus Danilovas pareiškė: „Rusijos federalinė saugumo tarnyba ir specialiosios tarnybos įtikinėja baltarusius persirengti rusiškomis uniformomis ir su Rusijos vėliavomis įžengti į mūsų teritoriją“.
Išlikti atsargiems
Kol kas A. Lukašenka apsiriboja logistine ir žaisminga žodine parama V. Putinui.
„Žmonės pradeda suprasti, kas yra kas ir kas teisus“, – sakė jis per vizitą Kremliuje, pasmerkdamas Vakarų sankcijas Baltarusijai ir Rusijai kaip „neteisėtą kiaulystę“ ir kaltindamas Ukrainą planuojant pulti Baltarusiją prieš Rusijai vasarį pradėjus invaziją.
A. Lukašenka pareiškė šalies karinei vadovybei, kad Minskas savo veiksmus apsiribos Rusijos pajėgų Baltarusijoje apsauga nuo Ukrainos puolimo. „[Mums reikia veikti], kad jie negalėtų nutraukti Rusijos armijos tiekimo linijos, kad negalėtų patekti į Rusijos armijos užnugarį ir nudurti jų iš nugaros“, – sakė jis.
O Ukrainoje šimtai baltarusių tremtinių subūrė batalioną, kad prisijungtų prie Ukrainos karių. Opozicija perspėja apie pasekmes, jei Baltarusija prisijungs prie Rusijos. Svetlana Tikhanovskaja, opozicijos lyderė, 2020 metais kandidatavusi prieš A. Lukašenką, interviu BBC ragino Baltarusijos karius, priverstus prisijungti prie Rusijos invazijos, „persilaužti, eiti į Ukrainos karių pusę ir kovoti už Ukrainos žmones“.