Kinijos „vilkų kario“ diplomatijos atstovo pareiškimas praėjusį savaitgalį, kuomet jis viešai suabejojo buvusių sovietinių respublikų suvereniteto klausimu, gali sutrikdyti šios šalies lyderio Xi Jinpingo planus apsiimti taikdario vaidmenį Ukrainoje, rašoma „Financial Times“.
Nepaisant to, kad Pekinas jau kitą dieną po savo ambasadoriaus Paryžiuje interviu suskubo „švelninti“ situaciją, toks iššaukiantis elgesys, tvyrant ir taip įtemptai tarptautinei situacijai, gali sugadinti kinų planą tarpininkauti Rusijos ir Ukrainos taikos deryboms.
„Lu komentarai ir pats laikmetis nepadeda (Kinijos) siekiui atskirti ES šalis nuo JAV ar pateikti Kiniją, kaip neutralią Rusijos Ukrainos tarpininkę“, – „Financial Times“ cituojamas Honkongo universiteto Kinijos užsienio politikos ekspertas Austinas Strange’as.
Jo manymu, ES šalių suvereniteto kvestionavimas suteiks Europos politikams, kurie ir taip yra nusistatę prieš Kiniją, papildomų argumentų.
tv3.lt tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ žurnalistai Andrius Jakimčuk ir Vilmantas Venckūnas aptarė Kinijos diplomato išsišokimą.
A. Jakimčuk teigimu, Kinija, nepaisant viešo deklaravimo, kad šalies vertinimas buvusių sovietinių respublikų atžvilgiu išlieka nepakitęs ir jų suverenitetas yra pripažįstamas, taip ir neatsakė į „ore tvyrančius“ klausimus dėl Lu Shaye pareiškimų, nepasmerkė jų, ambasadorius nebuvo atšauktas pasitarimui. Taip iš esmės gali reikšti, kad Kinija bando įtvirtinti su Xi Jinpingo atėjimu į valdžią siejamos „vilko karių diplomatijos“ politiką ir toliau išlaikys agresyvų savo interesų gynimo kursą.
Tai taip pat gali rodyti, kad Kinija nusprendė pademonstruoti savo politinį svorį, kuris iš esmės simbolizuoja, kad „jeigu jums nepatinka, ką mūsų diplomatas apie jus kalba, tai yra jūsų problemos“.
„Lu Shaye yra žinomas, kaip turintis savo nuomonę ir ją pasakantis, oficialusis Pekinas dėl tos nuomonės turi nuolat aiškintis. Tai yra vienas vokaliausių ir aktyviausių taip vadinamų „vilko karių“ diplomatijos atstovų“ – aiškino V. Venckūnas. – „Vilko karių“ diplomatija atsirado būtent prie Xi Jinpingo. Prie ankstesnių Kinijos komunistų partijos sekretorių Kinija norėjo žaisti pagal Vakarų taisykles – buvo akcentuojamas kooperavimas, bendradarbiavimas, tokia klasikinė Vakarų diplomatija. <...> „Vilko karių“ diplomatija išryškėjo per kovidą, o pagrindinis jos principas – neigti bet kokias Kinijos ydas ar kažkokius nusižengimus. Viskas yra nukertama ir puoselėjamas Kinijos, kaip galybės ar kaip pasaulio gelbėtojos vaidmuo“.
Užsienio politikos analitikas Ulrichas Speckas pareiškė, kad net ir po skandalo Prancūzijoje įvykęs Xi Jinpingo pokalbis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu nerodo „gerų ženklų“ Vakarams. Jo manymu, Xi karas Ukrainoje pirmiausiai yra atsivėrusi galimybė savo pačių geopolitinių interesų įtvirtinimui.
U. Specko teigimu, Kinijos lyderis siekia silpninti Rusiją (tačiau neperlenkti lazdos) ir įkalti nesantaikos pleištą tarp Europos ir JAV.
„Nei taikos Ukrainoje įvedimas, nei jos suverenitetas Pekino prioritetų sąraše išvis neegzistuoja“, – paaiškino jis.
Plačiau apie Kinijos diplomatinius viražus, Joe Bideno šansus, Donaldą Trumpą ir kitas galimas JAV prezidento rinkimų intrigas – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:
ARBA čia:
Kalbėjome apie:
00:00 – Intro
00:38 – Rusijos užsimestos ant savęs aviacinės bombos ir propagandos feilas
05:44 – „Discord leaks“ ir Vangos pranašystės
18:22 – Kinijos neatsiprašymas kilus ir Lietuvą palietusiam diplomatiniam skandalui
31:55 – Kodėl Bidenas vis dar stipriausias ir geriausias demokratų „arklys“?
44:34 – Rusų propagandą skleidęs JAV vedėjas neteko darbo