Kinija ir Indija, dvi daugiausiai gyventojų turinčios pasaulio valstybės ir varžovės, nuolat kaltino viena kitą mėginimu užgrobti teritoriją palei jų neoficialią sieną, vadinamą kontrolės linija. Po 2020 m. įvykusio susirėmimo pasienyje, kai žuvo mažiausiai 20 Indijos ir keturi Kinijos kareiviai, abi šalys atitraukė dešimtis tūkstančių karių ir susitarė nesiųsti patrulių į siaurą kontrolės linijos ruožą.
Pekino užsienio reikalų ministerija antradienį pranešė pritarusi susitarimui dėl sienos, Naujasis Delis panašų pareiškimą paskelbė pirmadienį.
„Pastaruoju metu Kinija ir Indija palaikė glaudų ryšį diplomatiniais ir kariniais kanalais dėl klausimų, susijusių su Kinijos ir Indijos siena, – per įprastą spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas. – Šiuo metu abi šalys yra pasiekusios rezoliuciją atitinkamais klausimais. Kinija jai pritaria“. Jis pridūrė, kad kitame etape ši rezoliucija bus kartu su Indija deramai įgyvendinta.
Indijos užsienio reikalų ministras Subrahmanyamas Jaishankaras sakė, kad šis supratimas „sukuria pagrindą taikai ir ramybei prie sienos, ten buvusią iki 2020 m.“.
Ginčai dėl 3500 kilometrų ilgio sienos yra nuolatinis įtampos tarp Kinijos ir Indijos šaltinis. Abi šalys varžosi dėl strateginės įtakos visoje Pietų Azijoje. Kinija pretenduoja į visą Indijos šiaurės rytinę Arunačal Pradešo valstiją, laiko ją Tibeto dalimi, 1962 m. abi šalys kariavo pasienio karą.
Rezoliucija dėl pasienio paskatino spėliones, kad Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi gali surengti oficialias derybas per BRICS viršūnių susitikimą, šiandien prasidedantį Rusijoje, jiedu abu turi jame dalyvauti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!