Svarbiausi įvykiai Ukrainoje:
20:30 | Chersone įvedama komendanto valanda
Chersone komendanto valanda įvedama nuo 17:00 iki 08:00, praneša NEXTA.
Taip pat skelbiama, kad įvažiavimas ir išvažiavimas iš miesto taip pat bus ribojamas.
19:55 | Zelenskis sako, kad Ukrainos pajėgos grįš į kiekvieną gyvenvietę: nieko nepamiršime, nieko nepaliksime
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vaizdo pranešimu kreipėsi į žmones.
V. Zelenskis sako, kad Chersonas toli gražu nėra paskutinė Ukrainos pajėgų stotelė.
„Šiandien visi kartu jaučiame pakilumą. Nežinau, ar turime bent vieną žmogų, kuris nežiūrėjo vaizdo įrašo, kaip mūsų Chersono žmonės susitinka su ukrainiečių gynėjais. O tokių susitikimų pamatysime dar daug. Tuose miestuose ir kaimuose, kurie vis dar yra okupuoti. Nieko nepamiršime, nieko nepaliksime.
Taip bus ir Geničeske bei Melitopolyje. Mes atvyksime į visus savo miestus ir kaimus Donbase. Tikrai pamatysime, kaip Ukrainos pajėgas Kryme pasitiks Ukrainos vėliavos, kurios ten liko, o išvadavimo dieną jų gatvėse bus šimtai.
Dėkoju visiems, kurie kovoja ir dirba dėl Ukrainos pergalės! Ačiū visiems pasaulyje, kurie mums padeda! Amžina šlovė visiems, kurie atidavė savo gyvybes už Ukrainą!“ – sakė V. Zelenskis.
17:17 | Michelis ragina Kiniją spausti Maskvą laikytis tarptautinės teisės
Artėjant Didžiojo dvidešimtuko (G-20) aukščiausiojo lygio susitikimui, kuriame, kaip manoma, dominuos konflikto Ukrainoje tema, Europos Sąjungos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis šeštadienį pareiškė, jog blokas tikisi, kad Kinija panaudos „visas turimas priemones“ spausti Maskvą laikytis tarptautinės teisės.
Nors Kinija tebėra svarbi Europos Sąjungos prekybos partnerė, bloko pareigūnai ne kartą ragino Pekiną viešai pasmerkti Rusijos veiksmus, tačiau šios jų pastangos kol kas buvo nesėkmingos.
Kinija vengia kritikuoti Maskvą dėl invazijos į Ukrainą. Maža to, dėl šio karo ji yra apkaltinusi JAV ir NATO.
„Raginame Kinijos valdžią panaudoti visas turimas priemones siekiant įtikinti Rusiją laikytis tarptautiniu mastu pripažintų sienų, gerbti Ukrainos suverenumą“, – pareiškė Ch. Michelis naujienų agentūrai AFP Kambodžoje vykstančio regioninio aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose.
Jis pažymėjo, kad Pekinas „savo pareiškimuose dažnai palaiko tarptautinės teisės, tarptautinio bendradarbiavimo sampratas“.
Po kelių dienų Balyje prasidės G-20 aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame susitiks JAV prezidentas Joe Bidenas ir Kinijos lyderis Xi Jinpingas.
Ch. Michelis šį viršūnių susitikimą pavadino svarbia „galimybe pažvelgti vienas kitam į akis“ ir pridūrė: „ Tai, kas vyksta Ukrainoje, yra labai sunku visų pirma ukrainiečiams, bet taip pat ir likusiam pasauliui.“
17:17 | Ukrainos URM vadovas: Maskva žaidžia „bado žaidimus“ su pasauliu
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį apkaltino Maskvą žaidžiant „bado žaidimus“ su pasauliu ir stabdant ukrainietiškų grūdų bei kitų žemės ūkio produktų eksportą.
Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) viršūnių susitikimo Kambodžoje kuluaruose jis reporteriams pareiškė, kad, lapkričio 19 dieną baigiant galioti susitarimui, leidžiančiam Ukrainai eksportuoti grūdus ir trąšas, pasauliui reikėtų spausti Rusiją neprieštarauti jo pratęsimui, nes ukrainietiški produktai, anot jo, yra lemiamai svarbūs įvairioms Afrikos ir Azijos šalims.
D. Kuleba taip pat apkaltino Rusijos inspektorius vykdant „tylų sabotažą“, nes, anot jo, jie sąmoningai delsia išduoti leidimus gabenti krovinius.
Rusija turi ne tik „toliau dalyvauti šioje iniciatyvoje, ji taip pat turi nurodyti savo inspektoriams elgtis garbingai ir vengti bet kokių priemonių, bet kokių žingsnių, dėl kurių atsirastų kliūčių ir būtų trukdoma ukrainietiškų žemės ūkio prekių eksportui į pasaulio rinką“, pažymėjo jis.
„Rusija turėtų – privalo – liautis žaidusi bado žaidimus su pasauliu“, – pabrėžė Ukrainos diplomatijos vadovas.
Ukraina šiemet buvo pirmą kartą pakviesta į ASEAN aukščiausiojo lygio susitikimą ir pasirašė taikos susitarimą su šia grupe Pietryčių Azijos valstybių, kuriose gyvena iš viso beveik 700 mln. žmonių.
Daugelis ASEAN valstybių narių iki šiol laikėsi santūrios pozicijos dėl Rusijos invazijos į Ukrainą: jos pasmerkė karą, bet bendrai mėgino vengti ką nors kaltinti. Už JT Generalinės Asamblėjos rezoliuciją, kurioje smerkiama Rusijos agresija, balsavo 8 iš 10 ASEAN šalių, o likusios dvi – Vietnamas ir Laosas – susilaikė.
D. Kuleba pažymėjo, kad susitarimo su ASEAN pasirašymas yra svarbus šios grupės siunčiamas paramos Ukrainai ženklas, tačiau pridūrė, kad „tikrasis išbandymas yra ... balsavimas JT Generalinėje Asamblėjoje už rezoliucijas, susijusias su Ukraina“.
ASEAN vienija Kambodžą, Filipinus, Malaiziją, Indoneziją, Laosą, Singapūrą, Tailandą, Vietnamą, Brunėjų ir Mianmarą, nors Mianmaro lyderiams dėl šalyje besitęsiančio smurto ir vengimo įgyvendinti grupės suderintą taikos planą, neleidžiama dalyvauti dabartiniuose grupės susitikimuose.
16:06 | JK atstovas: Maskva patyrė strateginę nesėkmę
Rusijos pasitraukimas iš Chersono žymi dar vieną strateginę Maskvos nesėkmę, pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius Benas Wallace'as.
„Vasarį Rusija nepajėgė perimti svarbių objektų kontrolės, išskyrus Chersoną. Dabar, kai buvo pasiduota, paprasti Rusijos žmonės turėtų savęs paklausti: „Kam visa tai?“.
Rusijos kariuomenė dėl pradėtos invazijos patyrė daug netekčių, įskaitant tarptautinę izoliaciją ir patirtą pažeminimą. Ukraina kovos toliau“, – rašo „SkyNews“, cituodama B. Wallace'ą.
JK atstovas tvirtinto, kad Ukraina ir toliau bus remiama, tačiau perspėja, kad karas dar nesibaigė, todėl nuvertinti Rusijos Federacijos nevertėtų.
15:40 | Rusija skaičiuoja didelius nuostolius
Rusijos kariuomenė karo fronte patiria milžiniškų nuostolių, kasdien prarasdama šimtus savo karių, skelbia UNIAN.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės atstovas Serhijus Čerevatas komentavo, kad Luhansko regione vyksta poziciniai mūšiai, tačiau Ukrainos kariai bando sustabdyti okupantų veržimąsi.
„Priešas bandė vykdyti kontratakuoti mūsų pozicijas, tačiau [Ukrainos kariai] atrėmė smūgius. [Rusų kariuomenė] patiria didelių pralaimėjimų, milžiniški nuostoliai matomi visoje fronto linijoje.
Be to, kiekvieną dieną [Rusija] netenka nuo 400 iki 800 karių“, – teigė jis.
Remiantis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo lapkričio 12 d. duomenimis, Ukrainos gynėjai nukovė daugiau kaip 80 tūkst. rusų karių, taip pat sunaikino virš 17 tūkst. įvarinio karinės įrangos, technikos vienetų.
Be to, pastebima, kad rusų kariai, atsitraukdami iš Chersono regiono, paliko karinę techniką – tankus, artilerijos įrenginius ir šarvuočius, todėl visa ši technika bus patikrinta, sutvarkyta ir perduota Ukrainos kariuomenei.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 28-osios mechanizuotosios brigados 1-ojo bataliono kariai taip pat susigrąžino sraigtasparnį, kurį anksčiau pasisavino rusų okupantai.
Šalies atstovai teigia, kad iš viso nuo karinės invazijos pradžios jau buvo nukauta 80 210 rusų karių, sunaikinta 5 730 šarvuotų transporto priemonių, taip pat numušti 278 naikintuvai, 261 sraigtasparniai, nušluoti 2 838 priešo tankai.
15:05 | Paskelbtas oro pavojus
NEXTA skelbia, kad beveik visoje Ukrainos teritorijoje paskelbtas oro pavojus.
Air-raid alert almost all over #Ukraine. pic.twitter.com/ELHNiW4p6q
— NEXTA (@nexta_tv) November 12, 2022
14:39 | Kremliaus propagandistė pratrūko: mūsų kariuomenė gėdingai pabėgo
Rusijai paskelbus apie kariuomenės atsitraukimą iš Chersono, netgi aršiausi Kremliaus propagandistai pakeitė iki šiol naudotą retoriką.
Kaip skelbia UNIAN, Rusijos 1-ojo kanalo propagandistė Olga Skabejeva kalbėjo apie vėl plėvesuojančias Ukrainos vėliavas Chersone ir bandė pateisinti rusų kariuomenės atsitraukimą.
„Pasakysiu iškart, kad dabar laikai yra sunkūs, visi tą suprantą. Mes nerimaujame dėl Chersono. Sprendimas buvo priimtas, jis sudėtingas.
Mums buvo pasakyta, kad [sprendimas atsitraukti] yra susijęs su siekiu išgelbėt Rusijos kariuomenę“, – eteryje kalbėjo O. Skabejeva propagandistė.
Pasak propagandistės, kad rusų kariuomenės gėdingai pabėgo iš Chersono dėl karinės logistikos sutrikimų, įskaitant amunicijos tiekimą.
14:00 | Vakarai yra pakeliui į „bendrą pergalę“ – D. Kuleba
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį sakė, kad Vakarai yra pakeliui į „bendrą pergalę“ prieš Rusiją, ir dėkojo už karinę pagalbą, iš dalies nulėmusią tai, kad ukrainiečių pajėgos atkovojo Chersono miestą.
„Labai mažai kas tikėjo, kad Ukraina išliks“, – sakė D. Kuleba, Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) viršūnių susitikimo Kambodžoje kuluaruose susitikęs su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu.
„Tik drauge galėsime nugalėti ir išvaryti Rusiją iš Ukrainos. Esame pakeliui, – kalbėjo D. Kuleba. – Tai artėja ir mūsų pergalė bus mūsų bendra pergalė – visų taiką branginančių pasaulio šalių pergalė.“
Pasak ministro, Chersono išvadavimą švenčiantys ukrainiečiai taip pat braukia „dėkingumo ašaras“, kad Jungtinės Valstijos skyrė milijardų dolerių (eurų) vertės karinę pagalbą.
„Visuomet būsime dėkingi už viską, ką prezidentas [Joe] Bidenas ir Amerikos žmonės, nepriklausomai nuo jų vidaus politikos preferencijų, padarė, kad taip įvyktų“, – sakė D. Kuleba.
Prieš kelias dienas įvykę JAV kadencijos vidurio rinkimai nesuteikė reikšmingo postūmio kraštutiniams dešiniesiems, kritikuojantiems paramą Ukrainai.
A. Blinkenas gyrė Ukrainos kariuomenės ir visų žmonių „nepaprastą drąsą“, ir pažadėjo, kad JAV paramą teiks „tiek, kiek reikės“, kol Rusija bus nugalėta.
JAV valstybės sekretorius pasmerkė Rusijos Ukrainoje vykdomą atakų prieš civilinę energijos infrastruktūrą kampaniją.
Anksčiau D. Kuleba per viršūnių susitikimo kuluaruose įvykusį dvišalį pokalbį su australų ministru pirmininku Anthony Albanese'iu padėkojo Australijai už 440 mln. JAV dolerių (eurų) vertės paramą, daugiausia karinę.
13:37 | Turkijos prezidentas išreiškė kritiką Vakarų valstybėms
Turkijos žiniasklaida praneša, kad šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas siekia, kad Ukraina ir Rusija sėstų prie derybų stalo dėl taikos paskelbimo. Visgi Turkijos lyderis pastebėjo, kad neva Rusijai yra daromas per didelis spaudimas iš valstybių sąjungininkių pusės, rašo „The Guardian“.
„Mes dirbame, kaip būtų galima sukurti taikos koridorių taip pat, kaip ir dabar turime grūdų koridorių“, – žiniasklaidoje cituojamas R. T. Erdoganas.
Savo ruožtu Turkijos prezidentas išreiškė kritiką Vakarams, neva Rusija yra puolama, o valstybės, ypač Amerika, daro pernelyg didelį spaudimą šiai šaliai.
Be to, jis viliasi, kad susitarimas dėl grūdų eksporto, kuris baigsis kitos savaitės pabaigoje, tęsis „kiek įmanoma ilgiau“, tačiau taip pat pabrėžė, kad nesiūlys konkretaus termino tam, kad būtų pratęstas šis abipusis susitarimas.
13:25 | Putinas G-20 viršūnių susitikime nedalyvaus
JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį atskrido į Aziją žadėdamas kitą savaitę per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą raginti Kinijos lyderį Xi Jinpingą sutramdyti Šiaurės Korėją.
G-20 viršūnių susitikimas bus dar vienas Xi Jinpingo sugrįžimo į diplomatijos sceną po pandemijos žingsnis. Mažiau nei prieš dvi savaites jis Pekine priėmė Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą.
Xi Jinpingas taip pat susitiks su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, o vėliau kitą savaitę nuvyks į Bankoką, į Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) grupės aukščiausiojo lygio susitikimą.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kurį Vakarai ignoruoja dėl invazijos į Ukrainą, neatvyks į Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimą Indonezijoje.
Balio saloje lapkričio 15–16 dienomis vyksiančiame viršūnių susitikime Rusijai atstovaus užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Jis deklaruos Maskvos poziciją, kad JAV savo konfrontaciniu požiūriu „destabilizuoja“ Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną, pranešė Rusijos naujienų agentūros.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis G-20 viršūnių susitikime turi dalyvauti virtualiai. Jo prašymas leisti jam kreiptis į ASEAN susitikimą buvo atmestas.
13:09 | Plinta piešiniai, nutapyti ant subombarduotų Ukrainos gyvenamųjų pastatų
Britų menininkas Banksy penktadienį parodė savo naujausią atliktą darbą ant vieno iš Ukrainos gyvenamųjų pastatų, kurį subombardavo rusų kariuomenė.
Anonimiškumą išlaikantis menininkas iš Bristolio, kurio kūryba parduodama už milijonus svarų sterlingų, savo piešinį ant subombarduoto pastato paviešino socialiniame tinkle „Instagram“. Paviešintoje fotografijoje vaizduojama gimnastė, stovinti ant rankų tarp nuolaužų Borodiankos mieste, kurį subombardavo Rusija, o vėliau okupavo.
Spėjama, kad menininkas kurį laiką buvo karo draskomoje šalyje, mat skirtinguose Ukrainos miestuose pasirodė vis naujų piešinių.
Taip pat plintančiose fotografijos paviešinta ir daugiau piešinių, kuriuos galimai įamžino tas pats menininkas.
Štai viename iš piešinių buvo pavaizduotas vyras, panašus į Rusijos diktatorių Vladimirą Putiną, kurį tarsi dziudo rungtynių metu, atliekant kovinį veiksmą, permeta vaikas. Pastebima, kad būtent V. Putinas simpatizuoja kovos menams.
12:28 | JAV atstovas: ne Ukraina, o Rusija turi nuspręsti, ar sėsti prie derybų stalo
Baltieji rūmai šeštadienį sveikino Ukrainos „nepaprastą pergalę“ pietiniame Chersono mieste, atkovotame iš rusų okupantų.
„Išties atrodo, kad ukrainiečiai ką tik pasiekė nepaprastą pergalę... Vienoje iš regionų sostinių, kurią Rusija buvo užėmusi per šį karą, dabar vėl iškelta Ukrainos vėliava ir tai gan nepaprastas dalykas“, – žurnalistams sakė patarėjas nacionalinio saugumo klausimas Jake'as Sullivanas, lydintis prezidentą Joe Bideną Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) viršūnių susitikime Kambodžoje.
Paklaustas apie pranešimus, kad J. Bideno administracija pradėjo spausti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį aiškintis galimybes derėtis su Maskva, J. Sullivanas pažymėjo, kad ne Ukraina, o Rusija turi nuspręsti, ar sėsti prie derybų stalo.
„Šiai Vakarų spaudoje [minimai] sąvokai, „kada Ukraina derėsis?“... trūksta esminių dalykų“, – sakė jis.
„Galiausiai... Ukraina šiame konflikte yra taikos šalis, o Rusija – karo šalis. Rusija įsiveržė į Ukrainą. Jei Rusija nuspręstų sustabdyti kovas Ukrainoje ir išeitų, tai būtų karo pabaiga. Jei Ukraina nuspręstų sustabdyti kovą ir pasiduoti, tai būtų Ukrainos pabaiga“, – kalbėjo J. Sullivanas.
„Esant tokiam kontekstui, mūsų pozicija išlieka tokia, kokia buvo, ir iš esmės yra glaudus konsultavimasis bei parama [Ukrainos] prezidentui [Volodymyrui] Zelenskiui“, – pridūrė jis.
12:00 | Rusija ruošėsi išbandyti branduolinę torpedą „Poseidon“
Pasak aukšto rango JAV pareigūnų, tarp kariniuose mokymuose naudotų laivų buvo ir specialiosioms operacijoms pritaikytas povandeninis laivas „Belgorod“.
Tiesa, šis laivas nebuvo išbandytas, o galiausiai sugrįžo atgal į uostą. JAV pareigūnai mano, kad taip nutiko dėl to, nes Rusija galėjo susidurti su techniniais nesklandumais.
„Rusijos karinė pramonė išgyvena sunkius laikus ir mes matome, kad Vakarų sankcijos, pritaikytos aukšto lygio arinėms technikos priemonėms daro poveikį, tad [sankcijos] turėtų būti tęsiamos“, – kalbėjo Vakarų diplomatas.
Vašingtonas savo ruožtu neatmeta, kad Rusija nesurengs naujo bandymo išbandant branduolinę torpedą, tačiau pastebima, kad tokiam bandymui skirta teritorija netrukus gali užšalti, todėl tai apribos rusų plano galimybes.
11:30 | Chersono išvadavimas sukėlė džiaugsmo protrūkį Kyjive
Chersono gyventojai penktadienį vakare susirinko Kyjivo Maidano aikštėje švęsti savo gimtojo miesto išvadavimo ir tai buvo pirmas džiaugsmo proveržis Ukrainos sostinėje per beveik devynis karo mėnesius.
„Mano miestas, kur aš gimiau ir kur gyvenau visą savo gyvenimą, pagaliau laisvas“, – su ašaromis akyse sakė 17-metė Nastia Stepenska.
„Kai atėjo [rusai], buvo baisu. Nežinojome, kas nutiks kitą dieną ir ar išvis būsime gyvi“, – sakė moksleivė. Ji pripažino patyrusi šoką.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paskelbė, kad Chersonas yra „mūsų“, Rusijos pajėgoms atsitraukus iš šio pietinio miesto, kuris buvo vienintelis jų užimtas Ukrainos sričių centras.
Miestas gali atverti kelią Ukrainos pajėgoms į visą Chersono sritį, Juodosios ir Azovo jūrų pakrantes.
„Sugrįšiu, kai tik bus įmanoma ir saugu, – sakė N. Stepenska. – Tikiuosi, greitai.“
Pranešimai, kad Ukrainos pajėgos žengia į Chersoną, sukėlė retą džiaugsmo bangą Kyjive. Sostinės gatvėse skambėjo muzika, aidėjo automobilių garsiniai signalai.
Chersono gyventojai, išvykę į Kyjivą Rusijos kariuomenei kovo mėnesį užėmus jų miestą, Maidano aikštėje su vėliavomis ėmė rinktis 19 valandą. Jie šventė su šampanu, glėbesčiuodamiesi.
„Iš pradžių tuo nepatikėjau. Maniau, kad tam prireiks savaičių ar mėnesių... Ir vos per vieną dieną jiems pavyko įžengti į Chersoną. Tai geriausias visų laikų netikėtumas“, – sakė 41 metų Artiomas Lukivas.
„Pasakiau savo vaikams: „Mes išvaduoti.“ Ir visi apsiverkėme“, – sakė jis, glausdamas savo du vaikus ir laikydamas Ukrainos vėliavą.
Prie aikštėje stovinčio paminklo Ukrainos nepriklausomybei nuo Sovietų Sąjungos Chersono gyventojai vieningai sugiedojo šalies himną ir braukė ašaras.
„Mes tikrai laimingi... Mūsų kariai yra dievai, – sakė A. Lukivas. – Laukiau to devynis mėnesius. Chersonas priklauso ir amžinai priklausys Ukrainai.“
The celebration of #Kherson's liberation continues today. Kherson was the only regional center seized by the #Russians since the February invasion began. pic.twitter.com/PgQIAp9tbH
— NEXTA (@nexta_tv) November 12, 2022
11:14 | Ruošiasi kurti naują privačią karinę bendrovę
Rusijos Federacija pranešė apie ketinimą sukurti pirmą privačią ortodoksų karinę bendrovę, kurios pavadinimas būtų susietas su Rusijos stačiatikių bažnyčios pavadinimu, rašo UNIAN.
Apie naujo bataliono sukūrimą pranešė Kronštato Šv. Mikalojaus karinio jūrų laivyno katedros bendruomenės atstovai.
Teigiama, kad batalionas bus pavadintas „Šv. Andriejaus kryžiumi“, o patys šauktiniai bus treniruojami ir vėliau išsiųsti į karą Ukrainoje.
#Russia is creating an #Orthodox PMC with the name "St. Andrew's Cross".
— NEXTA (@nexta_tv) November 12, 2022
Representatives of the community of the #Kronstadt Naval Cathedral announced the creation of volunteer battalions to be sent to war. pic.twitter.com/1dGr1FfqQr
10:42 | Lenkijos kraštutiniai dešinieji per Nepriklausomybės dienos eiseną kalbėjo apie Ukrainą
Kasmet Varšuvoje nacionalistų grupių rengiama Nepriklausomybės dienos eisena daug metų būdavo proga kraštutiniams dešiniesiems pademonstruoti lenkų pasididžiavimą, bet per šiemetinį renginį daug kalbėta apie Ukrainą.
„Hitleris miręs, bet Putinas gyvas ir kartoja istoriją su ukrainiečiais“, – per penktadienio eiseną sakė 95 metų Stanislawas Fidurskis, į pensiją išėjęs pulkininkas.
Pasak jo, Lenkija galėtų suformuoti didesnę valstybę su Ukraina. Tokią idėją palaikė ir aštuntą dešimtį metų einantys Marekas bei Piotras – jų nuomone, tai padėtų Varšuvai „priešintis Rusijai“.
Karinę uniformą vilkėjęs ir savo medalius prisisegęs S. Fidurskis buvo tarp maždaug 10 tūkst. eisenos su deglais dalyvių – jų šiemet buvo mažiau nei paprastai.
Šis renginys, skirtas Lenkijos Nepriklausomybės dienai, neretai sukelia kontroversiją ir supriešina konservatyvesnes grupes su liberalesniais lenkais.
Eisenoje, kur buvo nešamos Lenkijos ir mažų kraštutinių dešiniųjų partijų bei katalikiškų grupių vėliavos, taip pat buvo nemažai plakatų, nukreiptų prieš LGBTQ palankią politiką.
„Ši eisena neša lenkų, susiduriančių su materializmu, vartotojiškumu ir internacionalizacija, atgimimo idėją“, – sakė vienas eisenos steigėjų Jacekas Krzystekas (Jacekas Kšystekas).
„Norime išsivaduoti nuo tam tikrų dalykų, deja, naikinančių Vakarų Europą“, – pareiškė jis.
Kai kurie vienos mažos ultranacionalistų partijos nariai nešė transparantą su užrašu „Stabdyk Lenkijos ukrainizaciją“. Kitas užrašas skelbė: „Tai ne mūsų karas.“
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios nuo karo pabėgo daugiau kaip 7,8 mln. ukrainiečių, nurodo Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra. Kaimyninės šalys, tarp jų Čekija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija karo pabėgėliams atvėrė sienas, namus ir pinigines.
10:20 | Rusai sprogdina savo pačių karinę techniką
Rusijos 76-oji gvardijos oro desantininkų divizija, traukdamasi iš Chersono, susprogdino savo pačių sugedusią karinę techniką, praneša UNIAN.
Ukrainos žurnalistas Jurijus Butusovas pavadino tai „greito pasitraukimo iš Chersono paslaptimi“ ir paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip okupantai sunaikina du tankus.
Aiškinama, kad rusų kariai, palikdami Chersoną, užminuodavo sugedusią karinę techniką ir vėliau ją susprogdindavo.
09:48 | Ukrainos atstovas įspėja: Rusija gali surengti naują atakų virtinę
Ukrainos oro pajėgų atstovas, pulkininkas Jurijus Ignatas perspėja, kad Rusija, lapkričio 15–16 d. vykstant G-20 viršūnių susitikimui, gali surengti naujų atakų virtinę Ukrainos teritorijoje, rašo UNIAN.
J. Ignato pastebėjimu, Rusija ir toliau bando plėsti savo artileriją, tačiau raketos nėra pagaminamos per vieną dieną, todėl Kremlius negali sau leisti surengti didelių atakų.
„Tos raketos, kurios buvo pagamintos dar prieš prasidedant invazijai, buvo gaminamos metų metus. <...> [Raketos] nėra pagaminamos per dieną ar dvi.
Šiandien jie [rusų kariuomenė] paleido neįtikėtiną daug raketų, tačiau jie negali sau leisti taip dažnai surengti atakų kaip spalio 10 d. Jie taupo artileriją, kad kuriuo nors metu vėl galėtų naujas atakas“, – kalbėjo jis.
Pasak J. Ignato, labai tikėtina, kad Rusija ruošiasi paleisti raketas būtent tada, kai bus surengtas G-20 viršūnių susitikimas.
09:18 | Ukrainos pajėgas kelyje į Chersoną pasitiko šypsenos, gėlės ir rusų paliktos minos
Ukrainos pajėgas, penktadienį judėjusias į šalies pietuose esantį Chersono miestą, pasitiko vietos žmonių šypsenos ir gėlės, taip pat atsitraukusios rusų kariuomenės paliktos minos.
„Matome malonius, besišypsančius veidus, gėles, siuvinėtus rankšluosčius; juos užsidedame ant savo transporto priemonių“, – sakė vieno karo medikų junginio, buvusio už 50 km nuo Chersono, vadas Andrijus Žolobas.
„Matome vaikus, atbėgančius mūsų pasitikti ir mus sveikinančius“, – sakė šis vyras iš vakarinio Lvivo miesto, prieš karą dirbęs ortopedu.
Ukrainos kariuomenė penktadienį paskelbė įžengusi į Chersoną, iš kurio atsitraukė rusų pajėgos. Šis srities centras Maskvos pajėgų buvo užimtas prieš devynis mėnesius, invazijos pradžioje.
A. Žolobas pripažino, kad srityje „turbūt yra kažkiek vietos žmonių“, apgailestaujančių dėl rusų atsitraukimo, bet pridūrė, jog džiaugiasi tokių nesutikęs.
Kitas ukrainiečių karys, ką tik įžengęs į Chersono miestą, naujienų agentūros AFP žurnalistui parodė artėjant prie miesto nufilmuotą medžiagą. Viename įraše jauna moteris šaukia „Šlovė Ukrainai!“ ir siunčia oro bučinius kariams.
Kitame įraše dešimtys civilių netoli Ukrainos vėliavos spalvomis papuoštos autobusų stotelės karių transporto priemonę pasitinka plojimais, gėlėmis ir šūksniais „Mūsų gelbėtojai!“.
„Taip yra visur“, – sakė karys, dėl saugumo negalėjęs viešinti savo vardo.
A. Žolobo brigada žygiuoti į Chersoną pradėjo praėjusią savaitę, prieš tai stovyklavusi kelis mėnesius.
Kariai iš pradžių judėjo lėtai, o pastarąsias 48 valandas – labai sparčiai.
„Mūsų priešas sumanus ir pavojingas. Dabartinis... žengimas į priekį ir okupantų pabėgimas...visiems mums buvo netikėtas“, – sakė A. Žolobas.
Pastaraisiais mėnesiais vyko „pozicinis karas su puolimais, artilerijos dvikovomis“, buvo „labai sunku, kruvina, daug nuostolių, labai sekinama“, pasakojo jis.
Kario teigimu, regione sunaikinta daug namų, žemės ūkio technikos.
A. Žolobas taip pat sakė, kad nors džiaugiasi, vis dėlto nepraranda budrumo ir įtarumo, nes Ukrainos pareigūnai ne kartą įspėjo saugotis Rusijos pajėgų paliktų apgaulingų minų.
Dabar visur yra rusų karių prieš atsitraukimą padėtų minų ir nesprogusių šaudmenų, galinčių sprogti bet kurią akimirką, sakė jis.
08:39 | J. Prigožinas kuria naujas karines struktūras
Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas formuoja naujas karines struktūras Belgorodo ir Kursko regionuose, rašo UNIAN, remdamasi JAV Karo studijų instituto analitikų teigimu.
Pastebima, kad šiuo metu pasienio zonose yra treniruojami į karinę struktūrą įtraukti asmenys.
Manoma, kad J. Prigožino užmojis Belgorodo ir Kursko srityse sukurti naujas karines struktūras reiškia norą padidinti savo autoritetą ir galią, nebūti visos Rusijos kariuomenės dalimi.
„J. Prigožinas greičiausiai ir toliau kurs karines struktūras, savo privačią armiją, siekdamas plėsti savo įtaką ir pozicijas Rusijos politiniame rate“, – sakoma analitikų pranešime.
Pastebima, kad Kremliaus vykdoma mobilizacija kai kuriuose regionuose lėmė ir tam tikras pasipiktinimo bangas. Pavyzdžiui, Kursko srityje mobilizuotų asmenų sutuoktinės kreipėsi į valdžią tam, kad susigrąžintų savo vyrus.
Be to, dar lapkričio 11 d. mobilizuotų asmenų artimieji iš Belgorodo regiono skundėsi socialiniuose tinkluose dėl to, kad į karą paimtiems asmenims išmokos yra gerokai mažesnės, nei žadėjo Rusijos valdžios atstovai.
Analitikų pastebėjimu, karo fronte mobilizuotas karinis personalas ir toliau patiria milžiniškų pralaimėjimų.
08:22 | Baltųjų rūmų atstovas: Chersono išvadavimas yra strategiškai svarbus
Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas teigė, kad Chersono išvadavimas Ukrainai reiškia „išskirtinę pergalę“. Visgi J. Sullivanas negalėjo patvirtinti fakto, kad rusų kariai atsitraukė iš Chersono regiono dešiniojo krašto.
„Atrodo, kad ukrainiečiai ką tik laimėjo išskirtinę pergalę, kuomet vieninteliame regiono centre, kurį buvo okupavusi Rusija, vėl suplėvesavo Ukrainos vėliava. Tai gana įsimintinas dalykas“, – kalbėjo jis.
J. Sullivano pastebėjimu, kad ši ukrainiečių pergalė kare yra svarbi strategiškai.
„Galimybė išstumti rusus į kitą upės pusę reiškia, kad ilgalaikė puolimo grėsmė Odesai ir Juodosios jūros pakrantei yra gerokai sumažėjusi“, – teigė jis.
Tiesa, JAV atstovas pažymėjo, kad nors tai yra galingas ukrainiečių pasiekimas, tai anaiptol nereiškia pergalės kare.
08:10 | Zelenskis: Chersonas mūsų
Chersonas „mūsų“, penktadienį socialiniuose tinkluose parašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, Rusijai paskelbus, kad jos kariuomenė atsitraukė iš šio Pietų Ukrainos miesto.
„Mūsų žmonės. Mūsų. Chersonas“, – parašė V. Zelenskis platformoje „Telegram“, kurioje paskelbė ir mėgėjišką vaizdo įrašą, kuriame, regis, matyti ukrainiečių kariai, susitinkantys su miesto gyventojais.
Ukraina kiek anksčiau penktadienį paskelbė, kad jos pajėgos įžengia į Chersono miestą ir gyrė šią „svarbią pergalę“, Rusijai pranešus, kad jos kariuomenė atsitraukė iš miesto į gynybines pozicijas rytiniame Dnipro upės krante.
„Chersonas grįžta ukrainiečių kontrolėn, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų junginiai įžengia į miestą“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbė ukrainiečių Gynybos ministerija.
„Rusijos įsibrovėlių atsitraukimo kelius ugnimi kontroliuoja Ukrainos kariuomenė. Bet kokie bandymai priešintis Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms bus sustabdyti“, – sakoma pranešime.
Prieš tai Rusija pranešė užbaigusi savo pajėgų atitraukimą.
„Šiandien 5 val. ryto Maskvos (4 val. Lietuvos) laiku Rusijos pajėgų perkėlimas į kairįjį (rytinį) Dnipro upės krantą buvo užbaigtas. Dešiniajame (vakariniame) krante nepalikta nė vieno karinės įrangos vieneto ar ginklo“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.
Rusija taip pat paskelbė iš Chersono srities, įskaitant Chersono miestą, atitraukusi per 30 tūkst. karių.
„Iš viso atitraukta daugiau kaip 30 tūkst. rusų karių, maždaug 5 tūkst. sunkiosios technikos ir karinės bei techninės įrangos vienetų, – nurodė Gynybos ministerija.
Tačiau Kremlius tvirtino, kad Chersonas vis tiek yra Rusijos dalis.
„Tai yra Rusijos Federacijai pavaldi teritorija. Jokių pokyčių čia nėra ir negali būti“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Reporterių paklaustas, ar Rusija dabar gailisi aneksavusi Chersoną, D. Peskovas atsakė, kad Kremlius to nesigaili.
Svarbiausi penktadienio įvykiai:
-
Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas penktadienį sakė, kad ši grupė Rusijos regionuose prie Ukrainos sienos pradėjo mokyti civilius formuoti sukarintas pajėgas ir rengti įtvirtinimus;
-
Rusijos teisininkas, žmogaus teisių aktyvistas Markas Feiginas sako, kad Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną iš valdžios patraukti įmanoma tik ginklu, nes esą visi kiti variantai jau buvo išbandyti;
-
Chersonas „mūsų“, penktadienį socialiniuose tinkluose parašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, Rusijai paskelbus, kad jos kariuomenė atsitraukė iš šio Pietų Ukrainos miesto;
-
Ukrainos Informacinio pasipriešinimo grupės karinis-politinis stebėtojas Oleksandras Kovalenka sako, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ruošia pagrindą didelio masto „valymui“ Rusijos gynybos ministerijoje 2023 m. Šio „valymo“ apogėjus bus ne tik ministro Sergejaus Šoigu nušalinimas, bet ir jo teismas dėl nesėkmingo įsiveržimo į Ukrainą;
-
Buvęs Švedijos užsienio reikalų ministras, Europos užsienio santykių tarybos pirmininkas Carlas Bildtas mano, kad po virtinės Rusijos kariuomenės pralaimėjimų Ukrainoje prezidentas Vladimiras Putinas neteks valdžios;
-
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo „Facebook“ puslapyje paskelbtame vaizdo pranešime Ukrainos kariai paragino Baltarusijos karius pasiduoti, jei jiems bus įsakyta pulti Ukrainą;
-
Kremlius penktadienį pareiškė, kad pietų Ukrainoje esantis Chersono miestas tebėra Rusijos dalis, nors Ukrainos pajėgoms vykdant kontrpuolimą Maskva paskelbė apie savo karių pasitraukimą iš šios teritorijos;
-
Rusija penktadienį pranešė Ukrainoje užbaigusi savo pajėgų atitraukimą iš vakarinio Dnipro upės kranto, Maskvai paskelbus, kad ukrainiečiams vykdant kontrpuolimą ji priėmė „sunkų sprendimą“ atsitraukti;
-
Nuo spalio 10 d. Rusija atakavo Ukrainą surengdama išpuolių kampaniją, nukreiptą prieš elektros energetikos infrastruktūrą. Paskutiniai intensyvūs smūgiai įvykdyti spalio 31 d., kai pirmą kartą buvo nukreipti į hidroelektrinės užtvankos įrenginius, skelbia Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgyba;
-
Pentagonas ketvirtadienį pranešė, kad pagal naują 400 mln. JAV dolerių (390 mln. eurų) vertės saugumo pagalbos paketą Jungtinės Valstijos suteiks Ukrainai oro gynybos sistemų ir raketų „žemė–oras“;
-
Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų institutas (ISW) teigia, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos siekia užtikrinti didelę pergalę Chersono srityje, ir ši pergalė nebus paskutinė.