Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:48 | Zelenskis: rusai neturėtų pamiršti, kieno pusiasalyje yra
Ukrainiečių žvalgai daug dirba su informacija, gauta iš ukrainiečių pietuose, ypač Kryme, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.
Trečiadienį V. Zelenskis sako surengęs Vyriausiosios vyriausios vadovybės štabo posėdį.
„Buvo visi svarbūs vadovai: Zalužnyj, Monastyrskis, Budanovas, Maliukas, Danilovas ir kiti. Manau, akivaizdu, kokius klausimus svarstėme. Kariškiai pranešė apie padėtį fronto linijoje ir jos raidą“, – teigė V. Zelenskis.
Vis dėlto jis taip pat pažymėjo, kad daugiau detalių pateikti kol kas negalima.
„Pasakysiu tik vieną dalyką: mūsų žvalgybos tarnybos vardu norėčiau padėkoti visiems mūsų žmonėms, kurie mus labai stipriai remia šalies pietuose, ypač Kryme. Žvalgai yra dėkingi už suteiktą informaciją. Ir jie dirbs pagal savo galimybes“, – sakė jis.
V. Zelenskis taip pat pabrėžė, kad rusai neturėtų pamiršti, kieno pusiasalyje jie yra. Kartu jis tikino, kad jie ten yra laikinai.
Rusai Krymą aneksavo dar 2014-aisiais.
23:41 | CNN: JAV padėjo Ukrainai pasiruošti kontrpuolimui pietuose
Besiruošiant Ukrainos pradėtai kontrpuolimo operacijai, JAV paragino Kyjivą apriboti operacijos tikslus ir geografiją, kad būtų išvengta pernelyg didelio išsiplėtimo bei pasimetimo keliuose frontuose, CNN teigia keli JAV ir Vakarų pareigūnai bei Ukrainos šaltiniai.
Šaltinių teigimu, per šias JAV diskusijas su Kyjivu buvo dalyvaujama „karo žaidimuose“ – analitinėse pratybose, kurių tikslas buvo padėti Ukrainos pajėgoms suprasti, kokio dydžio pajėgas jos turėtų sutelkti, kad sėkmingai veiktų rusus pagal įvairius scenarijus.
Iš pradžių ukrainiečiai svarstė platesnio masto kontrpuolimą, tačiau pastarosiomis savaitėmis susiaurino savo misiją iki pietinės Chersono srities, minėtam kanalui sakė JAV ir Ukrainos pareigūnai.
Komentuodamas situaciją Pentagono atstovas spaudai Patas Ryderis CNN sakė, kad „Jungtinės Valstijos su Ukraina palaiko įprastą karinį dialogą įvairiais lygmenimis“.
„Mes nekomentuosime šių santykių specifikos. Apskritai mes teikiame ukrainiečiams informaciją, kad jie geriau suprastų grėsmes, su kuriomis susiduria, ir gintų savo šalį nuo Rusijos agresijos. Galiausiai ukrainiečiai patys priima galutinius sprendimus dėl savo operacijų“, – sakė jis.
Pareigūnų akimis, Ukrainos ir Rusijos kariuomenės šiuo metu yra labiau lygiavertės. Vis dėlto Vakarų pareigūnai kol kas nesiryžta vadinti prasidedančios Ukrainos operacijos Chersone tikru kontrpuolimu.
Anot šaltinių, kiek sėkmingai Ukrainai gali pavykti susigrąžinti prarastą teritoriją, lieka atviras klausimas. Ukrainos pareigūnai jau sakė, kad šis puolimas greičiausiai bus lėta operacija, be to, artėja šalta žiema, o vėliau – pavasario purvas, abu šie veiksniai gali priversti daryti pertraukas kovose.
23:20 | Arestovyčius: rusų iš Chersono greitai išstumti nepavyks
Dešiniajame Dniepro krante Chersono srityje yra 25–30 okupantų bataliono taktinių grupių, todėl „greitai išstumti jų iš šios teritorijos nepavyks“, – kalbėdamas su Marku Feyginu pareiškė Oleksijus Arestovyčius, rašo UNIAN.
„Tačiau mes galime atskleisti jų logistinio aprūpinimo sistemą ir ją sunaikinti artilerija bei HIMARS. Tiesą sakant, tai ir vyksta“, – teigė jis.
Ukraina pirmadienį pranešė praėjusi kontrpuolimą šalies pietuose.
23:05 | Ukraina pasiuntė vaizdingą įspėjimą rusams: bėkite arba mirsite
Ukrainos gynybos ministerija perspėjo Chersono regione esančius Rusijos karius, rašo „Sky news“.
Ministerija paragino rusus bėgti iš Chersono srities, nes kitu atveju teks mirti.
Ministerija savo „Twitter“ paskyroje pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti bėgantys rusų kariai.
„Žinutė mūsų rusų „svečiams“, šiuo metu esantiems Chersono srityje“, – sakoma vaizdo įraše.
Vaizdo įraše greitai keičiasi kadrai, juose matomi Ukrainos kariai, šaudantys įvairia technika.
„Jūs turite dvi galimybes: bėgti arba mirti“, – rašoma tarp besikeičiančių kadrų.
Run, Rabbit, Run! pic.twitter.com/7A5eKfWKXm
— Defense of Ukraine (@DefenceU) August 31, 2022
Dar pirmosiomis karo savaitėmis Rusija užėmė dalį Ukrainos teritorijų pietuose. Užimta ir Chersono sritis, esanti į šiaurę nuo rusų aneksuoto Krymo.
Pirmadienį Ukraina paskelbė pradėjusi kontrpuolimą pietuose, kurio tikslas yra išlaisvinti Chersoną.
22:44 | Vengrija sako užsitikrinusi didesnio kiekio rusiškų dujų tiekimą
Vengrija trečiadienį pranešė, kad Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ rugsėjo ir spalio mėnesiais dar labiau padidins gamtinių dujų tiekimą šiai Europos Sąjungos narei.
Šis Vengrijos užsienio reikalų ministro Peterio Szijjarto (Pėterio Sijarto) pranešimas pasirodė Maskvai sumažinus arba visiškai sustabdžius tiekimą daugeliui Europos valstybių, kurios Rusijai taiko sankcijas dėl jos pajėgų invazijos į Ukrainą. Tai gerokai pakėlė dujų ir energijos kainas.
Po liepos mėnesį įvykusio P. Szijjarto vizito į Maskvą „Gazprom“ Vengrijai papildomai tiekė po 2,6 mln. kubinių metrų dujų per dieną, „viršydama jau sutartus kiekius“.
Dabar „pasiektas susitarimas“ su „Gazprom“ dėl papildomo tiekimo rugsėjį ir spalį, sakė P. Szijjarto po susitikimo su ES kolegomis Prahoje.
Papildomai tiekiamų dujų kiekis „dabar nuo rugsėjo 1 dienos padidinamas iki 5,8 mln. kubinių metrų (per parą)", sakė jis vaizdo įraše, kurį paskelbė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.
Kaip ir rugpjūtį, dujos bus tiekiamos dujotiekiu „TurkStream“, kuris eina per Turkiją, Bulgariją ir Serbiją.
Pasak ministro, tiekiamo dujų kiekio padidinimas dar labiau sustiprina Vengrijos energetinį saugumą, o tai reiškia, kad Budapeštui nereikės įvesti tiekimo apribojimų dėl dujų stygiaus.
„Vengrijos energetiniai ištekliai yra saugūs“, – vyriausybės atstovas Zoltanas Kovacsas (Zoltanas Kovačas) parašė socialiniame tinkle „Twitter“ po P. Szijjarto trečiadienio pranešimo.
Trečiadienį „Gazprom“ trims dienoms sustabdė dujų tiekimą į Vokietiją pagrindiniu dujotiekiu „Nord Stream 1“ – tai naujausias iš kelių dujų tiekimo Europos šalims sustabdymo ar sumažinimo atvejų.
Pašokus kainoms ES šalys imasi priemonių dujų vartojimui mažinti, nes baiminamasi, kad artėjančią žiemą dėl dujų trūkumo gali tekti normuoti dujų tiekimą pramoniniams vartotojams.
Po Rusijos invazijos į Ukrainą Budapeštas stengėsi laikytis iš esmės neutralios pozicijos. Kai kurios ES sąjungininkės jį kaltino užimant prorusišką poziciją.
Vengrija yra labai priklausoma nuo Rusijos naftos ir dujų. Ji atmetė bet kokių ES sankcijų rusiškoms dujoms idėją.
Be to, ji užsitikrino, kad jai nebus taikomos ES sankcijos dėl vamzdynais importuojamos rusiškos naftos po to, kai ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pareiškė, kad tai Vengrijos ekonomikai tai būtų tarsi „atominė bomba“.
22:29 | JAV netrukus turėtų paskelbti apie papildomą pagalbą Ukrainai
JAV prezidento Joe Bideno administracija netrukus turėtų paskelbti apie papildomą pagalbą Ukrainai, rašo „Sky news“.
Apie tai spaudos konferencijoje pranešė Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Johnas Kirby.
„Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms skyrėme daugiau nei 13 mlrd. dolerių saugumo pagalbos ir toliau tai darysime. Ir artimiausiomis dienomis bus paskelbta apie būsimą saugumo pagalbą“, – teigė jis.
Ukrainai minint nepriklausomybės dieną JAV paskelbė apie rekordinį 3 mlrd. pagalbos paketą.
21:47 | Zelenskio patarėjas: karšta darysis ne tik pietuose, bet ir visoje fronto linijoje
Karščio banga prasideda visoje fronto linijoje, pareiškė Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas. Apie tai jis kalbėjo TSN eteryje, rašo UNIAN.
„Karščio banga prasideda visoje fronto linijoje. Pietuose padažnėjo Rusijos kariuomenės logistikos ir aprūpinimo infrastruktūros didelio tikslumo apšaudymų“, – teigė jis.
„Kontrpuolimas Ukrainos prasme yra šiek tiek kitoks karas, tai yra šiuolaikinis karas. Ir yra Rusija, vykdanti klasikinį sovietinio tipo karą, kai ji surenka tam tikrą kiekį žmonių, kelis tūkstančius, ir eina atskira kryptimi, kad užimtų pusę kilometro teritorijos. Ir jai nėra jokio skirtumo, kiek žmonių miršta“, – kalbėjo M. Podoliakas.
Jis pabrėžė, kad tokio pobūdžio karas Ukrainai atrodo nesąmonė ir paaiškino, kaip atrodys Ukrainos kontrpuolimas.
„Aktyviai kovojame su šiomis jau pagarsėjusiomis HIMARS ir visomis MLRS sistemomis, kad sunaikintume (okupantų – aut. past.) užnugarį. Mūsų sukauptų valdomų raketų skaičius didėja, nes mūsų partneriai mums intensyviai padeda.
Taigi, mes intensyviai naikiname visą sandėliavimo infrastruktūrą – pirmojo, antrojo ir trečiojo lygio sandėlius, kuro bazes, operatyvinius ir taktinius štabus. Taip mes nukraujiname Rusijos karines grupuotes ir palaipsniui išstumiame jas iš savo teritorijos. Toks bus kontrpuolimas“, – aiškino jis.
M. Podoliakas pabrėžė, kad Ukrainos kariai žengs išilgai visos fronto linijos, ne tik šalies pietuose.
„Norėčiau pabrėžti, kad ne tik pietuose. Šiandien tai taip pat vyksta Melitopolio ir Charkivo kryptimis. Ypač aktyvi gynyba vyksta Donecko-Luhansko kryptimi. Kodėl Rusijos kariuomenei taikome šią tūkstančio pjūvių taktiką? Nes jie turi panikuoti, kad galėtų perkelti savo rezervus palei visą fronto liniją, visus 1,3 tūkst. km. Tegul jie pagalvoja, kur būtent šiandien puola Ukraina. Mes puolame išilgai viso fronto. Atakuosime visą sandėliavimo infrastruktūrą visoje fronto linijoje“, – kalbėjo jis.
21:26 | Ukrainos pietryčiuose prisilietęs prie sprogmens žuvo paauglys
Ukrainos pietryčiuose esančioje Dniepropetrovsko srityje prisilietęs prie kasetinio sprogmens žuvo 17 m. amžiaus vaikinas, rašo UNIAN.
Apie tai, anot minėtos naujienų agentūros, pranešė Dniepropetrovsko srities pareigūnas Valentinas Rezničenka.
„Sinelnikovo rajone mirė 17-metis vaikinas. Jis palietė kasetinį šaudmenį. Jis sprogo. Tai jau aštuntoji mirtis regione dėl tokių šaudmenų“, – sakė jis.
V. Rezničenka taip pat paragino žmones nesiartinti prie sprogmenų, likusių po rusų apšaudymo. Gyventojai taip pat yra įspėjami nesilankyti miškuose ir kitose vietose, kur gali būti kasetinių sprogmenų likučių.
Kiek anksčiau pietinės Ukrainos dalies gyventojai buvo įspėjami saugotis sprogmenų paplūdimiuose, mat kilo grėsmė nukentėti nuo Juodojoje jūroje paliktų minų.
Tai yra ne pirmas atvejis, kai prisilietę prie sprogmenų žūsta žmonės. Liepos gale Kyjivo srityje sprogus nežinomam daiktui žuvo 16-metis vaikinas. Charkivo pakraštyje liepos gale sprogus nežinomam sprogstamajam daiktui žuvo traktorininkas.
20:56 | Du Vokietijos pareigūnai įtariami ryšiais su Rusija
Vokietijos ekonomikos ministerija paprašė šalies vidaus žvalgybos agentūros BfV ištirti du aukštus ministerijos pareigūnus, kilus abejonių dėl galimų jų ryšių su Rusija, „Die Zeit“ cituoja „Reuters“.
Minėtas vokiečių portalas atliko tyrimą ir pareiškė, kad šalies ekonomikos ministerija pavasarį kreipėsi į žvalgybos agentūrą dėl galimai prorusiškos pareigūnų pozicijos tokiais klausimais kaip komunalinių paslaugų įmonės „Uniper“ gelbėjimo programa ar valstybės kišimasis į „Gazprom Germania“. Pareigūnų pavardės publikacijoje nenurodomos.
BfV išnagrinėjo pareigūnų praeitį, asmeninius ryšius ir kelionių įrašus ir kol kas nerado jokių tvirtų šnipinėjimo ar korupcijos įrodymų, pranešė „Die Zeit“.
Ekonomikos ministerija teigė nekomentuojanti konkrečių bylų ir pareiškė, kad nuo teisėkūros laikotarpio pradžios palaikė glaudžius ryšius su BfV.
„Be to, naujoji administracija visiškai pakeitė ankstesnės vyriausybės Rusijai palankią politiką“, – komentavo Ekonomikos ministerijos atstovas spaudai.
„Visos naujosios administracijos pastangos nukreiptos į priklausomybės nuo Rusijos dujų mažinimą; ši politika griežtai įgyvendinama“, – sakė atstovas.
20:30 | The Insider: Rusija iki metų galo gali susidurti su dideliu ginklų trūkumu
Pradėjusi karą prieš Ukrainą, Rusija ne tik pasmerkė save didžiulėms karių aukoms, bet taip pat sparčiai netenka ir ginklų bei karinės įrangos, rašo „The Insider“. Anot portalo, dėl to Rusijai dar iki šių metų pabaigos pritrūks artilerijos ir šarvuočių.
Anot portalo, dėl Vakarų taikomų sankcijų Rusija negali tęsti ginklų gamybos ir papildyti sparčiai senkančių atsargų.
Vis dėlto Vokietijos gynybos vadas generolas Eberhardas Zornas kiek anksčiau pareiškė, kad nereikėtų nuvertinti Rusijos potencialo.
Anot generolo, Rusija taip pat turi karinį jūrų laivyną, oro pajėgas ir didelius rezervus.
„Didžioji dalis Rusijos karinio jūrų laivyno dar nebuvo panaudota kare su Ukraina, o Rusijos oro pajėgos taip pat turi didelį potencialą, kuris irgi kelia grėsmę NATO“, – sakė jis.
Rusija „labai gerai gali išplėsti konfliktą regioniniu mastu“, įsitikinęs E. Zornas.
Anot to, Rusijos puolimo dinamika sulėtėjo, tačiau Maskvos pajėgos „palaikomos masinės artilerijos ugnies“ vis dar tvirtai veržiasi į priekį, „nepaisydamos civilių ukrainiečių aukų“.
„Rusai disponuoja milžiniškais amunicijos kiekiais. Ši amunicija iš dalies yra sena ir labai netiksli, tačiau būtent ji sukelia didelius civilinės infrastruktūros nuostolius. Per dieną jie iššaudo apie 40–60 tūkst. artilerijos šaudmenų“, – teigė jis.
20:10 | Šalia Melitopolio nugriaudėjo sprogimai
Į pietus nuo Melitopolio, ten, kur okupantai gabeno karinę techniką, nugriaudėjo apie 10 sprogimų, pranešė Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas, rašo UNIAN.
„Pasipriešinimas tęsiasi, į pietus nuo Melitopolio, link Molochnoe Liman, kur okupantai išveža savo karinę techniką, užfiksuota apie 10 sprogimų“, – savo „Telegram“ kanale rašė jis.
Anot mero, iš pradžių sprogimus išgirdo pietinių gatvių gyventojai, o vėliau visas miestas. Informacija apie sprogimų padarinius šiuo metu tikslinama.
Melitopolis į rusų rankas pateko netrukus nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios.
19:41 | Nausėda: ES sprendimai apsunkinti vizų gavimą rusams – įžanga į ryžtingesnius veiksmus
Europos Sąjungos (ES) sutarimas apsunkinti vizų išdavimą rusams yra kompromisinis ir turėtų būti vertinamas kaip „įžanga į ryžtingesnius sprendimus“, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
„Ta priemonė, apie kurią mes kalbame, na, ji yra, švelniai tariant, pusinė, kompromisinė, ir ją vertinčiau nebent kaip įžangą į tvirtesnius ir ryžtingesnius sprendimus Rusijos atžvilgiu“, – žurnalistams trečiadienį sakė prezidentas.
Anot G. Nausėdos, Europa keičiasi ir „vis labiau klausosi tų valstybių, kurios turi tvirtą poziciją Rusijos atžvilgiu“, nes vėliau paaiškėja, kad ši pozicija buvo teisinga bei tikisi, kad Bendrija ras sutarimą ir dėl griežtesnio vizų ribojimo.
„Šiandien aš sunkiai įsivaizduoju, kad šita Kremliaus klika lyg niekur nieko galėtų vykdyti karą Ukrainoje, jeigu Rusijos visuomenė jos neremtų ir atvirai tam priešintųsi. Tai veikiausiai būtų neįmanoma“, – kalbėjo jis.
ES šalių užsienio reikalų ministrai trečiadienį sutarė sustabdyti 2007 metų susitarimo, kuriuo rusams palengvinamas kelias prašyti vizų kelionėms į bloką, galiojimą.
Ši priemonė nereiškia oficialaus turizmo vizų draudimo, kurį ragino paskelbti kai kurios ES priklausančios Rusijos kaimynės. Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija ir Suomija anksčiau neatmetė, kad Bendrijai nepasiekus griežtesnio sutarimo, jos galėtų taikyti regioninius draudimus atvykti Rusijos piliečiams.
Susitikime dalyvavęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtino, kad nepaisant pasiekto kompromiso, Baltijos šalys kartu su Lenkija per artimiausias savaites bandys „atrasti sprendimus, kurie leis reikšmingai apriboti Rusijos turistų srautus“.
19:32 | Tyrimas: dauguma ukrainiečių pabėgėlių nori grįžti į Ukrainą
Didžioji dauguma ukrainiečių nori grįžti į savo šalį, kai tik tai bus įmanoma, rodo Razumkovo centro tyrimas, rašo „Sky news“.
Apklausus 511 pabėgėlių, gyvenančių daugiau nei 30-yje šalių, tik septyni proc. jų pareiškė neplanuojantys grįžti į Ukrainą.
Tyrimo duomenimis, 36 proc. apklaustųjų pareiškė ketinantys grįžti, kai bus saugu. 35 proc. teigė planuojantys grįžti, kai tik baigsis karas. 17 proc. teigė negalintys atsakyti į šį klausimą.
18:55 | Ukraina skelbia apie sėkmę 3 Chersono rajonuose
Pirmadienį paskelbusios apie kontrpuolimą šalies pietuose, Ukrainos ginkluotosios pajėgos jau pasiekė sėkmės trijuose okupuoto Chersono regiono rajonuose, rašo „Kanal 24“. Ukrainiečiai įvardija, kad rajonai, kuriuose pasistūmėta, yra Chersonskis, Kakhovskis ir Beryslavskis.
Anot minėto kanalo, apie tai pranešė Chersono regiono tarybos pirmininko pavaduotojas Jurijus Sobolevskis. Pasak jo, detales vėliau pakomentuos Ukrainos kariuomenės vadovybė, o dabar pagrindinis žmonių darbas yra padėti ukrainiečiams, ne „pasakoti apie jų sėkmę“.
„Dabar reikia padėti mūsų vaikinams viskuo, kas įmanoma“, – cituojamas jis.
Ukraina dar pirmadienį paskelbė pradėjusi kontrpuolimą šalies pietuose, kurio tikslas yra išlaisvinti rusų okupuotą Chersoną. CNN šaltiniai dar pirmadienį pranešė, kad Ukraina jau išlaisvino keturis kaimus netoli Chersono.
18:26 | TATENA nori nuolatinio agentūros atstovų buvimo Zaporižios AE
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektoriai ketvirtadienį galės patekti į Rusijos kontroliuojamą Zaporižios branduolinę elektrinę, esančią kovų fronto linijoje pietų Ukrainoje, ir bandys pasiekti „nuolatinį buvimą“ šiame objekte, sakė agentūros vadovas.
„Ruošiamės realiam darbui, kuris prasideda rytoj“, – trečiadienį sakė TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi.
„Nuo to laiko stengsimės pradėti nuolatinį agentūros [atstovų] buvimą“ objekte, pridūrė jis.
18:00 | Vodietijos generolas: neturėtume nuvertinti Rusijos potencialo
Rusija gali atverti „antrąjį karo veiksmų teatrą“, pareiškė Vokietijos gynybos vadas generolas Eberhardas Zornas, rašo „The Guardian“. Anot jo, Rusijos nereikėtų nuvertinti.
„Rusijos sausumos pajėgų didžioji dalis šiuo metu gali būti sutelkta Ukrainoje, tačiau net ir tokiu atveju neturėtume nuvertinti Rusijos sausumos pajėgų potencialo pradėti antrąjį karo veiksmų teatrą“, – „Reuters“ kalbėjo jis.
Anglišku terminu „Theatre of War“ yra vadinama teritorija, kurioje vyksta ginkluotas konfliktas.
Anot generolo, Rusija taip pat turi karinį jūrų laivyną, oro pajėgas ir didelius rezervus.
„Didžioji dalis Rusijos karinio jūrų laivyno dar nebuvo panaudota kare su Ukraina, o Rusijos oro pajėgos taip pat turi didelį potencialą, kuris taip pat kelia grėsmę NATO“, – sakė jis.
Rusija „labai gerai gali išplėsti konfliktą regioniniu mastu“, įsitikinęs E. Zornas.
Anot to, Rusijos puolimo dinamika sulėtėjo, tačiau Maskvos pajėgos „palaikomos masinės artilerijos ugnies“ vis dar tvirtai veržiasi į priekį, „nepaisydamos civilių ukrainiečių aukų“.
„Rusai disponuoja milžiniškais amunicijos kiekiais. Ši amunicija iš dalies yra sena ir labai netiksli, tačiau būtent ji sukelia didelius civilinės infrastruktūros nuostolius. Per dieną jie iššaudo apie 40–60 tūkst. artilerijos šaudmenų“, – teigė jis.
17:22 | ES susitarimas dėl vizų išdavimo rusams
ES šalys ne tik susitarė dėl supaprastinto vizų išdavimo Rusijos piliečiams nutraukimo, bet ir nutarė leisti šalims pačioms spręsti, ar jos nori įsileisti rusus į Šengeno erdvę.
Tai reiškia, kad kai Lietuva, Latvija, Estija, Suomija, Norvegija ir Lenkija paskelbs neįsileisiančios rusų į savo šalis, tai šie, net ir turėdami kitų šalių išduotas vizas, leidžiančias judėti Šengeno erdvėje, per jas į Europą patekti negalės. Anksčiau šiais metais nutraukus tiesioginius skrydžius į ir iš Rusijos tai reikštų, kad rusams į Europos šalis, kuriose jas dar priims, tektų keliauti per trečiąsias valstybes, tokias kaip Turkija.
ES šalys taip pat sutarė parengti rekomendacijas, ką ES šalys turėtų daryti su jau išduotomis vizomis rusams. Tačiau kol kas nėra konkretizuota, kas bus rekomenduojama.
ES taip pat nepripažins rusiškų pasų, kurie yra išduoti Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose.
17:13 | Rusų statytinis pripažino, jog Maskva nebuvo pasiruošusi atakoms Kryme
Rusų statytinis Kryme pripažino, kad Maskva nebuvo pasiruošusi atakoms Kryme, rašo „Sky news“. Anot jo, Rusijos priešlėktuvinė gynyba nebuvo pasirengusi sustabdyti Kryme įvykdytų Ukrainos dronų atakų.
„Egzistuoja „dronų terorizmo“ sistema. Dar prieš metus niekam neatėjo į galvą, kad kada nors ji taps pagrindine“, – cituojamas Krymo valstybės tarybos pirmininkas Vladimiras Konstantinovas.
„Priešlėktuvinė gynyba buvo sukonfigūruota kovai su sunkiaisiais ginklais – lėktuvais, raketomis ir taip toliau. Dabar ji pertvarkoma“, – teigė jis.
Rusija Krymą okupavo dar 2014-aisiais.
Ukraina ne kartą yra sakiusi, kad sieks atgauti visas rusų užimtas savo teritorijas. Ukrainos prezidento patarėjas Michailo Podoliakas šią savaitę pareiškė, kad Ukraina jau yra pradėjusi kurti evakuacijos iš Krymo planus.
16:47 | Ukrainiečiai skelbia toliau naikinantys rusų pajėgas pietuose
Ukrainos kariai toliau naikina rusų pajėgas Ukrainos pietuose, praneša Pietų operatyvinė vadovybė, rašo UNIAN. Anot ukrainiečių, buvo užtikrinta ugnies kontrolė pagrindinėse rusų perėjose.
„Raketų ir artilerijos daliniai smogė dviem kontrolės punktams, dviem amunicijos sandėliams, priešlėktuvinės gynybos objektams, radiolokacinei stočiai ir priešo artilerijos koncentracijos vietoms. Užtikrinta Kachovkos ir Antonivkos kelių tiltų ugnies kontrolė“, – cituojamas pranešimas.
Vadovybė skelbia, kad smūgių metu rusai neteko: 15 karių, trijų tankų T-72, „Tor“ žemė-oras raketų sistemos, žvalgybinio drono „Forpost“, šešių šarvuočių, dviejų šaudmenų sandėlių.
Ukraina pirmadienį paskelbė pradėjusi kontrpuolimą šalies pietuose.
16:29 | Grossi: TATENA siekia užkirsti kelią „branduolinei avarijai“ Zaporižios AE
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektoriai, vykstantys į Rusijos kontroliuojamą elektrinę, esančią kovų fronto linijoje Pietų Ukrainoje, siekia užkirsti kelią „branduolinei avarijai“, trečiadienį pareiškė agentūros vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis).
„Mano misija yra... užkirsti kelią branduolinei avarijai ir išsaugoti didžiausią Europos atominę elektrinę“, – sakė R. Grossi, kurio vadovaujama komanda į pietinį Zaporižios miestą atvyko apie 14 valandą.
Ukraina savo ruožtu apkaltino Rusijos pajėgas apšaudžius vieną miestą prie Zaporižios atominės elektrinės, kurios patikrinti vyksta TATENA inspektoriai.
„Rusijos kariuomenė apšaudo Enerhodarą“, – sakė Jevhenas Jevtušenka, Nikopolio rajono, esančio šiauriniame Dnipro upės krante priešais Enerhodaro miestą, kuriame yra atominė elektrinė, karinės administracijos vadovas.
„Šios provokacijos yra pavojingos“, – pridūrė jis.
Vienas iš sviedinių pataikė į pastatą, kuriame įsikūrusi Enerhodaro miesto taryba, platformoje „Telegram“ parašė meras Dmytro Orlovas, paskelbęs nuotraukas, kuriose matyti apgadintas daugiaaukštis pastatas su skyle šone ir nuolaužomis ant žemės.
Išpuolis įvykdytas praėjus vos kelioms valandoms po to, kai TATENA generalinio direktoriaus vadovaujama grupė išvyko iš Kyjivo aplankyti Rusijos kontroliuojamos elektrinės, kuri yra didžiausias branduolinis objektas Europoje.
Ši teritorija, esanti Rusijos ir Ukrainos pajėgų fronto linijoje, pastarosiomis dienomis buvo ne kartą apšaudoma, o abi pusės kaltina dėl to viena kitą.
Ši situacija kelia susirūpinimą tarptautinėje arenoje, ir TATENA vadovas su savo 13 ekspertų grupe turi patikrinti Zaporižios AE.
Kalbėdamas Kyjive anksti trečiadienį prieš išvykdamas į Ukrainos pietinį Zaporižios miestą, R. Grossi sakė, kad planuoja AE praleisti „kelias dienas“, o po to bus pateikta ataskaita.
Elektrinę nuo kovo mėnesio yra užėmusios Rusijos pajėgos, o Ukraina kaltina Rusiją dislokavus joje šimtus karių ir laikant ten šaudmenis.
16:17 | Švedija Ukrainai skirs amunicijos už beveik 47 mln. eurų
Švedija Ukrainai dovanos artilerijos amunicijos už maždaug 500 mln. kronų (beveik 47 mln. eurų), remdamasis Švedijos vyriausybe praneša „The Guardian“.
Kiek anksčiau Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paragino Švediją aprūpinti Ukrainą tam tikra ginkluote. „Geriausias dalykas, kurį Švedija gali padaryti gynybos srityje“ per artimiausias savaites, yra aprūpinti Ukrainą daugiau ginklų, sakė D. Kuleba.
„Kad ir kaip keistai tai skambėtų, geriausias būdas išgelbėti žmonių gyvybes, įskaitant civilių gyventojų gyvybes, ir išgelbėti daugiau Ukrainos kaimų ir miestų nuo sunaikinimo – suteikti Ukrainai daugiau ginklų, kad galėtume atremti Rusijos agresiją ir Rusijos kariuomenę“, – teigė jis.
Rusijai įsiveržus į Ukrainą Švedija ir Suomija pateikė narystės NATO paraiškas.
15:47 | Ukrainos žvalgyba: į Krymą perkeliami šauktiniai, eilėje laukia Sankt Peterburgo ir Maskvos „mobilizuotieji“
„Pavyko sužinoti, kad kariniai komisariatai net Maskvos ir Leningrado srityse, įskaitant Maskvą ir Sankt Peterburgą, gavo nurodymus dėl masinio vietos gyventojų šaukimo tarnybai“, – UNIAN cituojamas pranešimas.
Skelbiama, kad slaptos mobilizacijos metu šauktiniais iš Maskvos ir Piterio bus komplektuojami kariniai daliniai, dislokuoti Kryme. Maža to, siekiant sukomplektuoti Rusijos kariuomenės pajėgų dalinius okupuotame Kryme ir sustiprinti pusiasalio gynybą Pietų karinės apygardos generolas Aleksandras Dvornikovas (taip pat vadinamas „Sirijos mėsininku“) nusprendė išsiųsti ten 1,2 tūkst. privalomosios karinės tarnybos šauktinių.
Ukrainos žvalgyba aiškina, kad Rusijos karinė vadovybė naudojasi tuo, jog Kryme šiuo metu karo veiksmais nevyksta, todėl kariams nesiūloma pasirašyti kontrakto, tuo pačiu taupant lėšas ir vis tiek „į karštąjį tašką“ perkeliant papildomų karių.
15:11 | ES sustabdys susitarimo, palengvinančio rusams kelią prašyti vizų, galiojimą
Europos Sąjunga sustabdys susitarimo, kuriuo rusams palengvinamas kelias prašyti vizų kelionėms į bloką, galiojimą, trečiadienį pranešė vengrų diplomatijos vadovas Peteris Szijjarto.
Jį cituoja naujienų agentūra „Reuters“.
Ši priemonė nereiškia oficialaus turizmo vizų draudimo, kurį ragina paskelbti kai kurios ES priklausančios Rusijos kaimynės.
Tačiau ji apsunkins vizų gavimo procesą ir gali sulėtinti į Europą vykstančių rusų srautą, o tai padidintų Maskvos tarptautinę izoliaciją.
14:26 | TATENA komanda pasiekė Zaporižią
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektorių grupė trečiadienį atvyko į pietinį Ukrainos Zaporižios miestą prieš apsilankymą Rusijos kontroliuojamoje atominėje elektrinėje šalia fronto linijos, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas.
Korespondentas teigė, kad maždaug 19 automobilių kolona, tarp kurių buvo mažiausiai 10 baltų automobilių su užrašu „JT“ ant šono, įvažiavo į Zaporižią prieš 14 val. (vietos ir Lietuvos laiku).
TATENA generalinio direktoriaus vadovaujama 14 žmonių komanda trečiadienį ryte išvyko į Zaporižios AE iš Kyjivo.
13:42 | Partizanai rusų okupuotame mieste susprogdino rusų karinę bazę ir kelis FSB pareigūnus
Laikinai rusų okupuotame Ukrainos Melitopolio mieste pirmadienį nugriaudėjo virtinė sprogimų. Vietos valdžios teigimu, Ukrainos partizanai sunaikino rusų karinę bazę, amunicijos sandėlį ir vietą, kur vakarieniavo Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai.
Apie tai Ukrainos televizijai pranešė Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas, skelbia „Ukrinform“. Anot I. Fiodorovo, keturi sprogimai Melitopolyje nugriaudėjo pirmadienį 17 val.
„Nukentėjo nedidelis, bet labai svarbus karinis vienetas. Dabar laukiame, kol ši informacija bus oficialiai patvirtinta. Antra, Mychailivkos kaime, kuris yra už 20 kilometrų nuo Melitopolio, buvo susprogdintas amunicijos sandėlis. Priešo pajėgos atvyko patikrinti padarinių ir įvyko dar vienas sprogimas“, – pasakojo I. Fiodorovas.
Ukrainos partizanai, jo teigimu, susprogdino ir viešbutį, kuriame vakarieniavo rusų okupantai. Sprogimas įvyko, kai prie viešbučio „Citadelė“ stovėjo 5–6 Rusijos FSB pareigūnų automobiliai.
Rusijos okupantai Melitopolio mieste dislokavo keturias ar penkias karines bazes. Be to, mokyklose įrengė savo kareivines.
13:03 | Ženklai išduoda – Rusija ruošiasi stipriam smūgiui iš Ukrainos pajėgų
Rusija ruošiasi platesnei atakai iš Ukrainos, todėl koreguoja savo karinės technikos dislokavimą. Pasak JAV analitikų, karinės technikos perdislokavimas rodo rusų supratimą, kad jų pajėgos vienu metu negali vykdyti daugiau nei vienos puolimo operacijos.
Kaip rašoma naujausioje JAV Karo studijų instituto (ISW) analizėje, vienas iš rodiklių, kad Rusijos pajėgos ruošiasi smūgiui iš Ukrainos, – pasiruošimas ginti laikinai okupuotą Melitopolį, nes tai svarbus logistikos kelias tarp Rostovo srities Rusijoje ir pietų Ukrainos.
Tuo pat metu Rusijos Federacija stiprina grupavimą Donecko kryptimi su Centrinės karinės apygardos kariuomene. Dalis šios apygardos karių anksčiau veikė Lysyčansko-Seversko kryptimi ir rugpjūčio viduryje nutraukė „veiklos pauzę“.
„Centrinės karinės apygardos dalinių judėjimas Donecko srityje taip pat rodo, kad Rusijos pajėgos teikia pirmenybę Seversko puolimui, o tempo išlaikymui puolime Donecko srityje“, – rašo analitikai.
ISW anksčiau pranešė, kad Rusijos puolimas Avdijivkoje ir vakarinėje Donecko srityje iš tikrųjų pasiekė kulminaciją po riboto Rusijos proveržio aplink Butovskajos anglių kasyklos ventiliacijos šachtą. Karinės technikos perdislokavimas rodo, kad Rusijos vadovybė suprato, kad vienu metu negali vykdyti daugiau nei vienos puolimo operacijos.
12:23 | Kuleba ragina rusų karius pasiduoti
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pasiūlė pradėti naują specialią programą rusų kariams, kurie daugiau nebenori kariauti Ukrainoje. Jis taip pat pasisakė už vizų ES draudimą ne tik rusų, bet ir baltarusių turistams.
„Saugokit save ir sprukit. Sudėkit ginklus, pasiduokit ukrainiečių pajėgoms ir gaukit galimybę pradėti naują gyvenimą. Aš esu tikras, kad šis siūlymas turi prasmę, nes jei nors vienas rusų karys sudės ginklus ir nuspręs pasitraukti, tai reikš išsaugotas ukrainiečių gyvybes ir artimesnę taiką“, – cituojamas D. Kuleba komentaras „Reuters“.
Ukrainos diplomatijos atstovas taip pat pasiūlė Europos Sąjungai nutraukti vizų rusų turistams išdavimą, nes didžioji Rusijos gyventojų dalis palaiko šalies veiksmus Ukrainoje.
Jis taip pat paragino analogišką draudimą taikyti baltarusiams. „Be jokios abejonės. Baltarusija yra Rusijos Federacijos vykdomo agresijos nusikaltimo bendrininkė“, – cituojamas jis „Radio Svoboda“.
11:50 | Vietos valdžia: nesiliauja Zaporižios apylinkių apšaudymas, tarp gyventojų kilo panika
Enerhodaras, miestas, prie kurio yra didžiausia Europoje Zaporižios atominė elektrinė (AE), nepaliaujamai apšaudomas, o tarp vietos gyventojų kyla panika, skelbia miesto meras Dmytro Orlovas.
„Šiandien daugmaž ramu, bet apšaudymas nesiliauja nei dieną, nei naktį. Apšaudoma ir miesto infrastruktūra, ir gyvenamieji rajonai. Okupantai čia taip pat daro užtvaras: neišleidžia“, – „Radio Svoboda“ sakė D. Orlovas, skelbia „Ukrainska Pravda“.
Mero teigimu, iš Enerhodaro, kur iki Rusijos invazijos gyveno apie 53 000 žmonių, jau išvyko apie pusė gyventojų. Tačiau mieste liko dauguma Zaporižios AE darbuotojų.
„Jie supranta savo atsakomybę pasauliui ir Europos visuomenei. Nes niekas kitas negalės panaudoti savo profesinių įgūdžių vardan branduolinės ir radiacinės saugos“, – aiškino meras.
D. Orlovas pridūrė, kad Enerhodaro gyventojai ir Zaporižios AE darbuotojai dabar labai tikisi, kad TATENA misija padarys „atitinkamas išvadas“ po apsilankymo atominėje elektrinėje.
„Kadangi didžiausios atominės elektrinės Europoje naudojimas kaip kovos lauko platformos yra tiesiog nusikaltimas, galintis sukelti nenuspėjamų pasekmių pasauliniu mastu“, – pabrėžė Enerhodaro meras.
11:06 | Kuleba įvardijo, kokiomis sąlygomis Ukraina grįžtų prie derybų stalo su Rusija
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba įvardijo sąlygas, kurioms esant galimas langas Ukrainos deryboms su Rusijos Federacija.
Pasak D. Kulebos, Rusijos Federacija turi tokią taikos derybų idėją – atvyko jos atstovai, padėjo ant stalo ultimatumą dėl visiško Ukrainos pasidavimo, o Ukrainos pusė turi su tuo sutikti, skelbia UNIAN.
Tačiau Kyjivas, kaip interviu „Radio Svoboda“ sakė D. Kuleba, laikosi kitokios pozicijos – nori dialogo, kurio metu būtų ieškoma abiem pusėms priimtinų sprendimų, būtų parodyta pagarba Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui.
Anot Ukrainos užsienio reikalų ministro, „kai Rusija pakeis požiūrį, nustos gyventi savo fantazijomis, kad laimės šį karą, – tada pamatysime, gal atsiras langas deryboms“.
D. Kuleba pridūrė, kad Ukrainos pusė suprato, kad nėra apie ką kalbėtis su Rusijos Federacijos atstovais, kai ši nesugebėjo ultimatumo kalbos paversti kanalu dialogui.
10:35 | Rusų pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 47 900 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 234 lėktuvus, 204 sraigtasparnius, 1974 tankus, 4312 šarvuočių, 1091 artilerijos pabūklą, 285 raketų sistemas, 15 laivų, 3236 mašinas, 849 bepiločius orlaivius, 152 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 103 specialiosios įrangos vienetus bei 196 sparnuotąsias raketas.
09:49 | ES nesutaria dėl draudimo atvykti Rusijos piliečiams
Šį pusmetį rotacine tvarka Europos Sąjungai pirmininkaujanti Čekija antradienį susidūrė su griežtu kai kurių valstybių narių pasipriešinimu siūlymui uždrausti Rusijos turistams lankytis bloke dėl Maskvos agresijos prieš Ukrainą.
Čekija nori sustabdyti 2007 metų susitarimo, kuriuo buvo palengvintas vizų išdavimas Rusijos turistams, galiojimą, o kai kurios ES narės ragina visiškai uždrausti išduoti vizas.
Tačiau kai kurios šalys, tarp jų didžiosios ES valstybės Vokietija ir Prancūzija, taip pat Vengrija, Liuksemburgas ir Austrija, tam prieštarauja.
„Turizmui vietos nėra“, – sakė Čekijos diplomatijos vadovas Janas Lipavsky per ES užsienio reikalų ministrų dviejų dienų susitikimą Prahoje.
Griežtesni apribojimai dėl vizų būtų „signalas Maskvos ir Sankt Peterburgo elitui“, pridūrė jis.
Tačiau Prancūzija ir Vokietija neoficialiame diplomatiniame dokumente, kurį gavo naujienų agentūra AFP, išreiškė nepritarimą pernelyg dideliems apribojimams.
Jos ragino tikrinti vizų prašančius asmenis dėl galimos grėsmės saugumui, tačiau patarė įsileisti studentus, menininkus ir mokslininkus.
„Neturėtume nuvertinti pokyčių galios, kurią suteikia galimybė tiesiogiai patirti gyvenimą demokratinėse sistemose, ypač ateities kartoms“, – nurodė šalys bendrame dokumente.
Prancūzijos užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna sakė, kad svarbu atskirti tuos, kurie kalti dėl karo, nuo nekaltųjų.
„Ir mes... turime išlaikyti ryšius su pastaraisiais“, – sakė ji, paminėdama Rusijos menininkus, studentus ir žurnalistus.
Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto, kurio šalis priešinosi pastangoms izoliuoti Maskvą dėl invazijos į Ukrainą, taip pat pasisakė prieš vizų draudimą.
„Nemanau, kad draudimas išduoti vizas yra tinkamas sprendimas dabartinėmis aplinkybėmis“, – sakė jis.
Panašios pozicijos laikosi ir Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas.
„Mums nereikia naujos Geležinės uždangos Europoje“, – sakė jis.
„Iš pat pradžių visi sutarėme, kad tai (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino karas“, – kalbėjo J. Asselbornas.
Austrijos diplomatijos vadovas Alexander'as Schallenbergas savo ruožtu sakė: „ES neturi priimti kategoriško sprendimo dėl 140 mln. žmonių.“
09:06 | Ukrainiečiams pavyko atstumti fronto liniją
Didžiosios Britanijos Gynybos ministerijos duomenimis, Ukrainai šalies pietuose pavyks vykdyti sėkmingą kontrataką, atstumiant fronto liniją.
„Ukrainos junginiai vietomis nustūmė fronto liniją tam tikru atstumu, išnaudodami gana menkai išlaikomą Rusijos gynybą.
Vadovaudamasi savo doktrina, Rusija greičiausiai dabar bandys užpildyti savo linijos spragas naudodama iš anksto paskirtus mobiliuosius rezervinius vienetus. Tikėtina, kad tarp jų bus dalis karių iš Rytinių kovos grupių“, – teigiama britų žvalgybos ataskaitoje.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 31 August 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) August 31, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/IrSemluAXE
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/fq7A8OxekQ
08:37 | JAV atskleidė, kaip paslapčia padėjo ukrainiečiams pasiruošti triuškinti rusus Ukrainos pietuose
JAV prezidento Joe Bideno administracija pastaruosius kelis mėnesius padėjo Ukrainos kariuomenei pasiruošti šiuo metu vykstančiam kontrpuolimui, vykdydama konkrečius ginklų prašymus, CNN sakė Baltųjų rūmų pareigūnas.
Anot pareigūno, CNN kalbėjusio su anonimiškumo sąlyga, Ukraina prieš kelis mėnesius paprašė JAV pateikti ginklų, tinkamų planuojamam kontrpuolimui pietuose.
JAV įvykdė daugelį tų prašymų, įskaitant daugiau šaudmenų, artilerijos ir prieštankinių ginklų „Javelinų“, per kelis prezidento pagalbos paketus, suteiktus Ukrainai per pastaruosius du mėnesius, sakė pareigūnas.
Šie paketai buvo visiems žinomi, tačiau tuo metu nebuvo žinoma, kad jie iš dalies buvo sukurti siekiant užtikrinti galimybę ukrainiečiams smogti rusams.
Gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir aukščiausias JAV generolas Markas Milley nuolat palaikė ryšius su savo kolegomis iš Ukrainos, kad nustatytų, kokių ginklų reikia, atsižvelgiant į Ukrainos tikslus mūšio lauke.
08:08 | Zelenskio padėka Ukrainos gynėjams ir įspėjimas okupantams
Naktinėje vaizdo žinutėje Ukrainos prezidentas atkreipė dėmesį, kad Rusijos pajėgoms nepavyko įgyvendinti Kremliaus reikalavimo iki rudens pradžios užimti Rytų Ukrainoje esantį Donecką.
Ukrainos lyderis dėl to ypač padėkojo 56 ir 110 brigadų kariams, kurie atkakliai kovoja Avdijivkos kryptimi, 53 ir 93 brigadų kariams, kurie gina Bachmuto kryptį.
„Rusijos karinei vadovybei buvo pavesta Donecko sritį užimti iki rugpjūčio pabaigos. Rugpjūčio pabaiga jau [šiandien]. Ukrainos vėliava ir Ukrainos didvyriai yra Donbase, kad ir kaip būtų: nepaisant visą parą nesibaigiančios rusų ugnies, nepaisant okupantų bandymų ten perkelti įvairius samdinius ir nuteistuosius.
Dėkoju kiekvienam, kuris atkakliai laikosi, gina pozicijas, tikrai naikina okupantus ir jų įrangą, logistiką, amuniciją“, – savo kalboje sakė V. Zelenskis.
Prezidentas taip pat paragino okupuoto Krymo gyventojus laikytis atokiau nuo Rusijos karinių objektų, nebūti šalia Rusijos bazių ir karinių aerodromų.
„Visoje laikinai okupuotoje Ukrainos teritorijoje, nuo Krymo iki Charkivo srities, Rusijos kariuomenė neturi ir neturės nė vienos saugios bazės, nė vienos ramios vietos“, – patikino V. Zelenskis.
„Mūsų gynėjai sunaikins visus įsibrovėlių sandėlius ir štabus, jų įrangą, kad ir kur jie būtų. Prie Sevastopolio reiškia prie Sevastopolio. Prie Luhansko reiškia prie Luhansko. Tai Ukrainos žemė, o okupantai gali padaryti tik du dalykus: pabėgti arba pasiduoti. Mes nepaliekame jiems kitų galimybių“, – pridūrė Ukrainos lyderis.
07:42 | TATENA inspektoriai išvyko į Rusijos užimtą Ukrainos atominę elektrinę
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektorių komanda vyksta į Rusijos pajėgų užimtą Zaporižios atominę elektrinę pietryčių Ukrainoje, trečiadienį pranešė ši Jungtinių Tautų institucija.
„Pagaliau išvykstame po šešių mėnesių... pastangų. TATENA vyksta į Zaporižios atominę elektrinę“, – agentūros vadovas Rafaelis Grossi sakė žurnalistams Kyjive prieš išvažiuodamas.
07:16 | „Gazprom“ sustabdė dujų tiekimą Europai vamzdynu „Nord Stream 1“
Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ trečiadienį sustabdė dujų tiekimą Vokietijai vamzdynu „Nord Stream 1“, kad atliktų techninės priežiūros darbus, dar labiau padidindama įtampą sąmyšio apimtoje Europos elektros rinkoje.
„Gazprom“ nurodė, kad „būtini“ darbai dujotiekio kompresorių stotyje truks tris dienas ir kad jie turi būti atliekami po „kiekvieno 1 000 veikimo valandų“.
Tačiau Vokietijos federalinių tinklų agentūros vadovas Klausas Muelleris šį sprendimą vadino „techniškai nesuvokiamu“ ir perspėjo, kad tai atrodo kaip Maskvos pretekstas šantažuoti grėsme energijos išteklių tiekimui.
Patirtis rodo, kad Maskva „priima politinį sprendimą po kiekvienos vadinamosios techninės profilaktikos“, sakė K. Muelleris ir pridūrė, kad „tik rugsėjo pradžioje sužinosime, ar Rusija vėl tai padarė“.
Europoje susidarė įtempta padėtis, sparčiai kylant energijos kainoms, kai Rusija apribojo dujų tiekimą, tęsiantis Maskvos invazijai Ukrainoje.
Vokietija, itin priklausoma nuo rusiškų dujų, kaltino Maskvą naudojant energiją kaip „ginklą“.
06:44 | Zelenskis kaltina Rusiją naujais smūgiais prie Zaporižios AE prieš JT ekspertų vizitą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį apkaltino Rusiją naujais smūgiais teritorijoje šalia didžiausios Europoje atominės elektrinės, kurią ruošiasi aplankyti grupė Jungtinių Tautų inspektorių.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi pirmadienį vakare atvyko į Kyjivą su 13 ekspertų grupe ir išvyko į Zaporižios atominę elektrinę, kuri yra užimta Rusijos pajėgų nuo kovo pradžios.
„Deja, Rusija nestabdo savo provokacijų būtent tomis kryptimis, kuriomis ši misija turi vykti, kad pasiektų elektrinę“, – savo kasdieniame vaizdo kreipimesi į tautą sakė V. Zelenskis.
„Tikiuosi, kad TATENA komanda galės pradėti savo darbą“, – pažymėjo prezidentas ir pridūrė, kad padėtis jėgainėje „nepaprastai grėsminga“.
„Okupantai nepasitraukė iš elektrinės, jie tęsia bombardavimus ir neatitraukia ginklų ir šaudmenų iš šio komplekso. Jie baugina mūsų darbuotojus. Branduolinės katastrofos dėl Rusijos veiksmų rizika nesumažėjo nė valandai“, – pridūrė V. Zelenskis.
„Būtina nedelsiama ir visiška Zaporižios demilitarizacija“, – kalbėjo jis.
Praeitą savaitę elektrinės kompleksas vėl buvo apšaudytas, nurodė Ukrainos atominės energetikos agentūra „Enerhoatom“. Maskva ir Kyjivas kaltino vienas kitą dėl smūgių šalia šešis reaktorius turinčios jėgainės ant Dniepro upės kranto.
06:14 | Mirė paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas
Eidamas 92-us metus, mirė paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas, antradienį pranešė Rusijos žiniasklaida.
„Po sunkios ir ilgos ligos Michailas Sergejevičius Gorbačiovas mirė šį vakarą“, – nurodė Maskvos Centrinė klinikinė ligoninė.
M. Gorbačiovas Sovietų Sąjungos komunistų partijos generaliniu sekretoriumi dirbo nuo 1985 iki 1991 metų.
Svarbiausi antradienio įvykiai
► Eidamas 92-us metus, mirė paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas, antradienį pranešė Rusijos žiniasklaida.
► Rusijos pajėgoms antradienį apšaudžius antrojo pagal dydį Ukrainos miesto Charkivo centrą žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė miesto meras.
► Beveik visoje pietinės Ukrainos Chersono srities, kurią yra okupavusios Rusijos pajėgos, teritorijoje vyksta įnirtingos kovos, antradienį pranešė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio biuras.
► Rusijai sunkiai sekasi rasti daugiau karių karui Ukrainoje: žmonės paimami net iš kalėjimų, o daugelis naujokų yra vyresnio amžiaus, prastos formos ir nepakankamai apmokyti, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.
► Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Latvijos vyriausybė suteikė Kyjivui 300 mln. eurų vertės karinės pagalbos, dar daugiau kaip 15,7 mln. eurų Ukrainai paaukojo Latvijos gyventojai, įmonės ir nevyriausybinės organizacijos, pirmadienį pranešė Gynybos ministerija.
► Jungtinės Valstijos pirmadienį paragino visiškai išjungti Rusijos pajėgų užimtą Zaporižios atominę elektrinę pietryčių Ukrainoje, pastarosiomis savaitėmis tapusią virtinės karinių smūgių taikiniu.