Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniais klausimais Martinas Griffithsas sakė esąs „pagrįstai įsitikinęs“, kad Juodosios jūros grūdų iniciatyvos susitarimas bus pratęstas.
„Tai turi peržengti keturių mėnesių laikotarpį. Turime jį pratęsti dar metams, – spaudos konferencijoje Ženevoje komentavo M. Griffithsas. – Ūkininkai artimiausiu metu turi gauti atsakymą, ar verta ruoštis kitų metų derliui. Dėl šios priežasties reikalingas užtikrintumas dėl operacijos Juodojoje jūroje.“
Vasario pabaigoje prasidėjusi Maskvos karinė invazija buvo paralyžiavusi Ukrainos kviečių eksportą, nes jos uostai buvo užblokuoti ir užminuoti.
Ankarai tarpininkaujant liepos antroje pusėje buvo pasirašytas susitarimas, padėjęs nutraukti Rusijos blokadą ir leidęs iš Odesos uosto pradėti gabenti grūdų krovinius. Tai padėjo sušvelninti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, kai kuriose neturtingiausiose valstybėse smarkiai brangstant maisto produktams.
Pagal Ukrainos ir Rusijos susitarimą su Jungtinėmis Tautomis ir Turkija buvo oficialiai atidarytas Jungtinis koordinavimo centras, kuriam pavesta kontroliuoti Ukrainos grūdų eksportą per Juodąją jūrą ir prižiūrėti, kad laivais nebūtų plukdomi neteisėti kroviniai, pavyzdžiui, ginkluotė.
Rusija skundžiasi, kad nepaisant „Grūdai taikai“ susitarimo, dėl sankcijų jos finansų ir logistikos sektoriams ji negali parduoti maisto ir trąšų.
Susirūpinimas dėl trąšų
„Norėtume, kad jis būtų atnaujintas ir galbūt net išplėstas įtraukiant didesnį kiekį trąšų“, – apie susitarimą sakė M. Griffithsas.
Sintetinių iš azoto, fosforo ar kalio karbonato gaminamų trąšų kainos per pastaruosius pusantrų metų išaugo trigubai dėl nutraukto tiekimo iš Rusijos, kuri iki tol buvo didžiausia pasaulyje eksportuotoja, ir sparčiai augančios dujų – kurios yra būtinos gamybai – kainos.
JT skubios pagalbos koordinatorius taip pat tikėjosi, jog bus pasiektas susitarimas dėl amoniako eksporto.
M. Griffithsas teigė, kad jau įdiegtos sistemos ir procedūros veikia gerai, bei tikisi, jog „po atnaujinimo netgi bus išplėstos“.
Jis taip pat pridūrė, kad JT prekybos ir plėtros agentūros, dalyvavusios derybose dėl susitarimo, vadovė Rebeca Grynspan (Rebeka Grinspan) per šią savaitę kartu su juo vyks į Maskvą susitikti su aukšto rango Rusijos pareigūnais.
Susitarimais siekiama sumažinti įtampą, kilusią pasaulinėse maisto rinkose ir neleisti skurdžioms šalims susidurti su rimtomis maisto krizėmis.
JT maisto ir žemės ūkio agentūra pranešė, kad pasaulinės maisto kainos rugsėjį ir toliau mažėjo – šeštą mėnesį iš eilės. Tačiau grūdų kainos indeksas nuo rugpjūčio pakilo 1,5 procento.
Artėjant lapkritį Indonezijoje vyksiančiam Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimui, siekiant suaktyvinti gamybą Paryžiuje bus surengtas trąšų gamintojų susirinkimas.