Dabar jos tikslas – pradėti persekioti kontrabandininkus, apeinančius sankcijas Rusijai.
Europos prokuratūrai (EPPO) pavesta tirti visus nusikaltimus, dėl kurių, kaip manoma, ES patyrė nuostolių, o tai dažnai reiškia, kad reikia sekti tarptautines nusikalstamas grupuotes ir sudėtingas tarpvalstybinio masto sukčiavimo dėl PVM operacijas.
Visus įgaliojimus biuras įgijo tik 2021-ųjų birželį, tačiau kai naujienų agentūra AFP trečiadienį aplankė L. Kovesi jos biure Liuksemburge, ji šventė ne tik savo gimtosios Rumunijos pavasario šventę, bet antrosios metinės 100 puslapių EPPO ataskaitos paskelbimą.
Skaičiai įspūdingi: šiuo metu 114 EPPO prokurorų atlieka 1 117 tyrimų ir yra įšaldę įtariamųjų lėšų, kurių bendra suma - 359 mln. eurų – daugiau nei septynis kartus pranoksta organizacijos biudžetą.
Tačiau 49-erių L. Kovesi nori padaryti daugiau.
Blokas, norėdamas nubausti Maskvą už jau metus trunkančią jos invaziją į Ukrainą, įvedė dešimt ekonominių sankcijų paketų, o kovos su korupcija šalininkė L. Kovesi siekia persekioti grupuotes, apeinančias šias priemones ir aprūpinančias Rusijos karo mašiną.
„[Europos] Komisija jau paklausė... Ir mūsų atsakymas buvo: „Taip, mes galime tai padaryti. Esame pasirengę“, – sakė ji AFP.
„Turime specializuotų prokurorų. Turime biurus 22 valstybėse narėse... Šiuo metu esame vienintelė Europos lygmens priemonė, galinti kovoti su tokio pobūdžio nusikalstamumu“, – pridūrė prokurorė.
Bet koks sprendimas taikytis į sankcijų pažeidėjus bus politinis, priimtas ES valstybių narių vadovų, kurių ne visi yra dideli EPPO gerbėjai.
L. Kovesi į naująją Europos teisminę instituciją atvyko iš Rumunijos, kur buvo jauniausia šalies generalinė prokurorė ir pirmoji moteris, užėmusi šias pareigas. Vėliau ji tapo Nacionalinio kovos su korupcija direktorato vyriausiąja prokurore.