Nepriklausomas rusų žurnalistinių tyrimų leidinys „Važnyje Istoriji“ dalinasi naujausiu savo tyrimu apie tragišką Melitopolio gyventojų likimą. Nuo miesto okupacijos pradžios pernai vasario 25 dieną karštosios linijos „Pagrobti Melitopolio gyventojai“ specialistai užfiksavo 311 pagrobimų. 107 žmonės vis dar yra nelaisvėje, o dar 56 žmonių likimas nežinomas.
Karštosios linijos darbuotojų skaičiavimais, tikrasis pagrobtų vietos gyventojų skaičius yra 3–4 kartus didesnis. Rusų okupantai ir toliau grobia ir kankina šimtus vietos gyventojų.
Ne visi atlaiko kankinimus
Leidinio žurnalistai pasikalbėjo su ukrainiečiais, kurie išgyveno prievartą ir kankinimus Zaporižios srityje esančio Melitopolio požemiuose.
Pagrobimais ir smurtu rusai bando palaužti vietos gyventojus bendradarbiauti su okupacine valdžia. Atsisakymo atveju jie vykdo tikrą terorą.
Kaip rašo „Važnyje Istoriji“, bandydami sugauti pasipriešinimo judėjimo narius, okupantai grobia civilius. Tardymo ir kankinimo kambarius rusai įrengė šalia kalinių kamerų, todėl kaliniai girdi, kaip kankinami miesto gyventojai. Liudytojai pasakoja, kad Ukrainos atsargos kariai ir asmenys, įtariami perdavę okupantų buvimo koordinates, patyrė sunkiausius išbandymus.
29 metų landšafto dizaineris Maksimas Ivanovas iš Melitopolio pasakoja, kad rusų buvo sulaikytas invazijos pradžioje. Rusijos kariai jį sumušė, bet vėliau paleido. Po to jis dar kartą sulaikytas pernai rugpjūtį. Smurto istorija kartojosi.
„Daugelis žmonių vis dar netiki: kaip gali būti, kad 21 amžiuje vyksta kankinimai? Aš tai išgyvenau, tūkstančiai vaikinų ir merginų tai išgyveno, tai vis dar vyksta“, – pasakojo Maksimas.
2022 metų rugsėjį Serhijus buvo pagrobtas ir atvežtas į buvusios profesinės mokyklos pastatą, kuriame apsigyveno Rusijos gvardijos kariai. Ten Serhijus matė patalpą su grandinėmis viduje, šalia buvo nedidelė sporto salė su žmonėmis. Jie sėdėjo ant grindų skirtinguose kampuose su maišais ant galvų.
Kai kurie žmonės neatlaikė smurto. Vienintelė išeitis tokiose situacijose buvo savižudybė.
Viskas kariuomenės rankose
Okupuotame mieste veikia rusų prokuratūra, policija ir tyrimo komitetas. Tačiau iš tikrųjų tikroji galia priklauso kariuomenei. Okupacinės valdžios teisėsaugos pareigūnai klastoja pagrobimo bylas, nepaisant to, kad yra tiesioginių pagrobimo ir kankinimo įrodymų. Rusijos žmogaus teisių komisarė Tatjana Moskalkova jau du mėnesius nereaguoja į vietos gyventojų pareiškimus.
Būtent komendantūroje Ivano Aleksejevo gatvėje rusų okupantai sulaikė 23 metų Leonidą Popovą ir privedė jį iki išsekimo. Jau atsidūręs ligoninėje Leonidas pasakė mamai, kad kartu su juo yra daug žmonių, apie kuriuos jų artimieji nežino.
Jaroslavas, Leonido brolis, kartu su kitais Melitopolio gyventojais buvo pagrobtas pernai gegužę, kai po komendanto valandos lauke bandė gaudyti telefono ryšį. Jaroslavas savo kameroje matė, kaip buvo nužudytas jam nepažįstamas vyras.
Aleksejus taip pat buvo sučiuptas. Per 36 dienas jį tardė tris kartus. Iš Aleksejaus šeimos rusų okupantai reikalavo 10 tūkst. dolerių, tačiau gavo perpus mažiau. Tačiau vyras taip ir nebuvo paleistas. Aleksejų pavyko išlaisvinti tik tada, kai rusų kariuomenei buvo pervestas papildomas tūkstantis dolerių.