Išmetamo metano kiekį patvirtina ICOS antžeminiai stebėjimai iš kelių stočių Švedijoje, Norvegijoje ir Suomijoje. Teigiama, kad stebėjimo palydovai greičiausiai negalėjo pastebėti išmetamųjų teršalų nuotėkio, nes dangus tuo metu buvo debesuotas.
„Darome prielaidą, kad vėjas nuotėkio zonoje metano emisijas nešė į šiaurę iki Suomijos salyno, tada lenkė link Švedijos ir Norvegijos“, – cituojamas profesorius Stephenas Plattas.
„Vėlesniame etape galbūt galėsime patvirtinti ir kiekybiškai įvertinti nutekėjusių dujų kiekį, ir šiuo metu keli ICOS mokslininkai aptaria įvairias galimybes tai padaryti. Šiuo metu, ypač atsižvelgiant į sudėtingas meteorologines sąlygas ir į tai, kad metanas vis dar veržiasi iš vamzdžių, deja, to padaryti dar neįmanoma“, – sako ICOS anglies portalo direktorius Alexas Vermeulenas.
Metanas yra vienos stipriausių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Per 100 metų jis atmosferą sušildo maždaug 30 kartų daugiau nei anglies dioksidas. Dėl nuotėkio dydžio ir laiko dar labiau padidėja spaudimas imtis veiksmų klimato srityje, nes lemiami metai klimato kaitai sulėtinti yra būtent dabar, rašoma pranešime.
ICOS yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų stebėjimo sistema, kurią sudaro 150 fizinių matavimo stočių visoje Europoje ir gretimuose vandenynuose.