Apie tai, ko tikėtis iš D. Trumpo valdomos JAV, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo narys Matas Maldeikis ir istorikas, Seimo narys Valdas Rakutis.
Ar jūs matote grėsmę Amerikai, kuri galėtų kilti susikooperavus Rusijai ir Kinijai? O gal D. Trumpas šiuos žodžius pasakė turėdamas ką nors kitą mintyje?
V. Rakutis: Amerikiečiai tikrai nėra tie, kurie galvoja apie gynybą. Jie supranta, kad būtent dominavimo išlaikymas tam tikrose jūrose yra esminis faktorius – jeigu tu dominuoji jūrose, tau nereikia didelės sausumos gynybos. JAV yra tas žaidėjas, kuris dominuoja, o ne tas, kuris ginasi. Ir jeigu D. Trumpas mato, kad JAV dominavimui iškilo pavojus, jis imasi priemonių.
Ar galima manyti, kad JAV jau buvo užleidusi savo dominavimo pozicijas pasaulyje ir kad jos galia po truputėlį traukiasi?
V. Rakutis: JAV nieko nedarė, kad dominavimo poziciją išlaikytų. Ryškiausias to pavyzdys yra Afganistano evakuacija, kuri buvo baisus pralaimėjimas Amerikai. Šis ženklas parodė, kad Amerika silpnėja. Rusija šią žinutę suprato labai aiškiai ir nuo tada pradėjo elgtis labai aiškiai ir agresyviai. Rusai pasijautė nebaudžiami, jie pasijautė galintys daug ką nuveikti.
Atsiminkime 2022 metus, kai tik pasimatė, kad Rusija žada pulti Ukrainą. Realiai NATO turėjo pasiųsti savo laivus į Juodąją jūrą. Ten jie nieko nebūtų darę, bet tiesiog įplauktų. Bet ne – jie visi išplaukė. Ką tai sako Rusijai? Tai sako: tau žalias koridorius.
Tam tikri galių žaidimai buvo pralaimėti anksčiau ir dėl to teko labai stipriai atsitraukti. O ką dabar daro Trumpas? Jis pradeda žaisti rimtai ir jis pradeda tapti žaidėju. Ir natūralu, kad tokiuose žaidimuose Rusija nežino kaip elgtis. Šiaip Trumpo elgesys jiems kaip ir tiktų, bet dabar rusai tempia gumą, nes nesupranta, kad čia yra rimtas žaidimas. Bet dabar jau iniciatyva yra JAV rankose, o ne Rusijos.
Jeigu žiūrėtume, kaip po Antrojo pasaulinio karo keitėsi JAV ginkluotė, pavyzdžiui, kiek jie turėjo laivų, lėktuvų, karių, tai yra sumažėjimas visose valstybėse.
M. Maldeikis: Bet Jungtinės Amerikos Valstijos vis dar, pavyzdžiui, lėktuvnešių turi vos ne 10 kartų daugiau nei visos kitos (valstybės – aut. past.) kartu sudėjus.
Lygiai taip pat kaip sporte. Pavyzdžiui, Lietuvoje yra labai vertinamas krepšinis. Bet anksčiau, kai Lietuvos rinktinė išeidavo į aikštelę, ji tiesiog sudaužydavo priešininką. Dabar žiūri, kad Lietuvos rinktinė su kokiais nors suomiais žaidžia. Lygiai tas pats tarptautiniuose santykiuose – JAV išeina į aikštelę ir mato, kad visi žaidžia. Vidutiniokai žaidžia, ne tik Rusija ir Kinija, kurie sąlyginai nebeturi tokio atotrūkio nuo JAV.
Gal pasauliui reikia tokio lyderio, kuris būtent „atstovėtų“ Vakarų pasaulio vertybes ir neužleistų vietos kitiems?
M. Maldeikis: Absoliučiai. Visam Vakarų pasauliui visų pirma reikia kalbėjimo tiesiai. Yra ta problema Vakarų pasaulyje, kad visi bando kažką nuslėpti. Jie kalba, bet nieko nepasako. D. Trumpas išeina ir jis aiškiai pasako interesus. Vakarų pasaulis turi pradėti kalbėti nepolitkorektiška kalba. Anksčiau būdavo, kad politikas 10 minučių kalba ir tu nesupranti, o ką jis pasakė. D. Trumpas yra tas, kuris ateina ir atvirai, aiškiai paaiškina savo interesus, savo veiksmų logiką, patinka priešininkui tai ar nepatinka. Tada galima susėsti ir kalbėtis. Bet tai neturi būti apvyniota politkorektiškumo gaida, kur pabandai būti geras visiems ir galų gale tu nieko nepasakei. D. Trumpas yra kontrrevoliucija.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!