78-erių P. Riley vis dar aktyvus krepšinio veikloje – jis nuo 1995 m. yra Majamio „Heat“ klubo prezidentas, o Floridos klubas dar praėjusį sezoną žaidė didžiajame NBA finale. Tokia sėkmė P. Riley lydėjo ne visada. Naujienų portalas tv3.lt pateikia įdomiausius faktus apie neįtikėtiną P. Riley karjerą NBA virtuvėje.
P. Riley gimė 1945 m. sportininkų šeimoje, Niujorko valstijoje. Jo tėtis Leonas Riley net 22 sezonus žaidė Mažosiose beisbolo lygose. Baigęs beisbolininko karjerą jis save išbandė sporto vadyboje.
Visgi L. Riley savęs iš naujo atrasti nesugebėjo ir įklimpo į alkoholizmo liūną. Augdamas P. Riley namuose matė gyvenimu nusivylusį ir dažnai agresyviai nusiteikusį tėtį.
NBA lygoje buvo pagalbinis krepšininkas
P. Riley krepšinį žaidė nuo mažens ir sulaukęs studentiško amžiaus įstojo į vieną prestižinių JAV universitetų. 1964–1967 m. NCAA čempionate jis atstovavo Kentukio „Wildcats“ komandai, o NBA naujokų biržoje San Diego „Rockets“ buvo pasirinktas 7-uoju šaukimu.
NBA lygoje P. Riley kaip krepšininkas praleido 9 sezonus ir 1972 m. kartu su Los Andželo „Lakers“ tapo čempionu.
Tiesa, kaip krepšininkas, P. Riley niekada nebuvo laikomas didele žvaigžde. Statistiškai rezultatyviausias jam buvo 1974–1975 m. sezonas, kai jis rinkdavo 11 taškų ir 3 rezultatyvius perdavimus. Per visą savo karjerą P. Riley fiksavo 7,4 taškų vidurkį ir iš esmės visada buvo tik pagalbinis žaidėjas.
Krepšininko karjerą P. Riley baigė būdamas vos 31-erių. Tuo metu NBA krepšininkų atlyginimai buvo nepalyginamai mažesni, todėl dauguma karjeras baigusių žaidėjų nebuvo spėję sukaupti apčiuopiamo finansinio kapitalo, kuris galėtų užtikrinti sočią ateitį.
Ne išimtis buvo ir P. Riley, kuris kartu su žmona Christine Rodstrom gyveno ankštame būste. Christine aštunto dešimtmečio viduryje dirbo psichologe ir konsultuodavo klientus tiesiog savo namuose, o P. Riley baigęs karjerą nežinojo kuo užsiimti ir ieškojo savęs įvairiose krepšinio srityse.
P. Riley nedomino nė vieno NBA klubo nei kaip skautas, nei kaip treneris nei kaip bet kas kitas. Skaudžia realybe nusivylęs Patas į NBA šeimą pabandė patekti kaip antrasis komentatorius. 1977 m. jis sulaukė galimybės komentuoti „Lakers“ rungtynes. Tuomet Jerry Westo vadovaujami „Lakers“ krepšininkai jau šmirinėjo NBA elite, tačiau nesugebėjo atlikti lemiamo žingsnio link titulo.
Kosmiškai susiklosčiusios aplinkybės
Viskas kosminiu greičiu pradėjo keistis 1979 m., kuomet „Lakers“ franšizės savininku tapo Jerry Bussas. Po pralaimėjimo Vakarų konferencijos pusfinalyje J. Westas savo noru paliko vyr. trenerio postą, tačiau liko „Lakers“ organizacijoje užimdamas generalinio vadybininko asistento pareigas.
J. Bussas buvo netradicinis klubo savininkas, kuris norėjo aktyviai dalyvauti komandos komplektacijoje. Po daugelio dramatiškų įvykių, svarstymų ir diskusijų į trenerio poziciją buvo nuspręsta pasikviesti Jacką McKinney. Treneris buvo vertinamas kaip vienas geriausių NBA taktikų, kuris būdamas vyr. trenerių asistentu atlikdavo juodžiausią ir nematomą darbą.
Sulaukęs šanso parodyti save kaip vyriausiąjį trenerį, J. McKinney savo asistentu „Lakers“ klube paskyrė Paulą Westheadą. Tuo metu P. Riley į „Lakers“ organizaciją grįžo pro galines duris – įsidarbino pagalbiniu klubo darbuotoju. 1979–1980 m. sezono pasiruošimo cikle P. Riley buvo atsakingas už kelionių planavimą, bilietų ir viešbučių užsakymą bei kitus einamuosius techninius reikalus.
J. McKinney vadovaujami „Lakers“ 1979–1980 m. sezone per pirmąsias 13 rungtynių pasiekė 9 pergales. Visi buvo patenkinti ir įkvėpti naujojo trenerio filosofijos, tačiau 1979 m. lapkričio 8 d. įvykęs nelaimingas atsitikimas pakeitė daugelio žmonių ir, turbūt, „Lakers“ franšizės istoriją.
Laisvadienį turėjęs J. McKinney nusprendė pravėdinti galvą ir pasivažinėti dviračiu. Siaubingoje avarijoje J. McKinney patyrė ypač sunkią smegenų traumą ir daugybę kitų rimtų kūno sužalojimų. Į vyriausiojo trenerio postą laikinai stojo P. Westheadas, o jo asistentu netikėtai tapo P. Riley.
„Lakers“ triumfavo 1979–1980 m. sezone, o J. McKinney taip niekada daugiau ir netreniravo Los Andželo klubo. 1981 m. po įsisenėjusių konfliktų su pagrindine „Lakers“ žvaigždže Magicu Johnsonu iš vyriausiojo trenerio pareigų buvo atleistas P. Westheadas, o komandos viduje ir viršūnėlėse tvyrojo suirutė.
Visame šiame chaose ir iškilo P. Riley žvaigždė – 1981 m. jis buvo paskirtas laikinuoju vyriausiuoju treneriu, kurį atidžiai prižiūrėjo J. Westas. P. Riley buvo matomas tik kaip laikinas variantas, kol bus surastas naujasis vyr. treneris.
Vis tik nuo begalinių permainų ir intrigų pavargęs „Lakers“ savininkas J. Bussas nusprendė palikti P. Riley vyriausiojo trenerio poste. Treneris vadovavo „Lakers“ klubui 1981–1990 m. ir per šį laikotarpį 4 kartus tapo NBA čempionu, o 1989–1990 m, buvo pripažintas geriausiu lygos treneriu.
Kuo išskirtinė P. Riley asmenybė?
Kodėl „Lakers“ savininkas patikėjo P. Riley? Dirbdamas asistentu jis atsiskleidė kaip talentingas motyvatorius, kuris suprasdavo žaidėjus ir sugebėdavo juos įkvėpti. Tapus vyr. treneriu P. Riley ne viskas pavyko iškart – ilgą laiką krepšininkai į trenerį žiūrėjo kaip į draugą.
Kitaip tariant, jaunasis P. Riley neturėjo autoriteto didžiausių žvaigždžių akyse, todėl jam nepavykdavo išsireikalauti iš krepšininkų maksimalaus atsidavimo ir koncentracijos. Vis tik devintojo dešimtmečio pradžioje P. Riley sugebėjo transformuotis iš „žaidėjų draugo“ į „Trenerį iš didžiosios raidės“.
„Lakers“ organizaciją P. Riley paliko 1990 m. ir vienam sezonui grįžo į krepšinio komentatoriaus krėslą NBC kanale.
1991–1995 m. jis treniravo Niujorko „Knicks“ klubą. Tuo metu tai buvo grubiausią krepšinį žaidžianti NBA komanda, kuri pelnytai buvo vadinama Niujorko blogiukais. P. Riley vadovaujami „Knicks“ krepšininkai buvo labai arti NBA titulo, tačiau taip jo ir neiškovojo.
Niujorko klubas atkrintamosiose dukart iš eilės neperšoko Michaelo Jordano „Bulls“ barjero, o 1993–1994 m. pralaimėjo septintąsias NBA finalo rungtynes Hjustono „Rockets“ klubui.
1995 m. P. Riley save atrado „Heat“ organizacijoje, kur save realizuoja iki šiol. Jis 1995–2008 m. derino vyriausiojo trenerio, klubo prezidento pareigas ir buvo atsakingas už visas krepšinio operacijas. NBA čempionu su „Heat“ pirmą kartą jis tapo 2006 m., o 2008 m. pranešė baigiantis trenerio karjerą.
P. Riley valdomas „Heaat“ klubas NBA viršūnę užkariavo 2012 ir 2013 m. Būtent P. Riley į NBA atvedė „didžiojo trejeto“ madą. 2010 m. jis sudrebino rinką Majamyje suvienydamas LeBrono Jameso, Dwyane‘o Wade‘o ir Chriso Bosho talentus.
Įdomu tai, kad P. Riley vyr. trenerio pareigose pakeitęs Erikas Spoelstra iki šiol yra vyriausiasis „Heat“ treneris. Šiuo krepšinio protu P. Riley pasitiki nebe reikalo – E. Spoelstra nuo 2008 m. dukart tapo NBA čempionu ir dar tris kartus laimėjo Rytų konferenciją ir kartą žaidė konferencijos finale.
Beje, „Heat“ praėjusiame sezone tapo pirmąja komanda, kuriai pavyko pasiekti NBA finalą startuojant iš „įkrintamųjų komandos statuso“. Naujienų portalas tv3.lt primena, kad reguliariajame 2022–2023 m. sezone „Heat“ užėmė vos 8 vietą, tačiau nustebino krepšinio pasaulį jau pirmajame rate eliminuodama reguliaraus sezono nugalėtojus Milvokio „Bucks“.
P. Riley – viena ikoniškiausių ir labiausiai įkvepiančių NBA asmenybių, išleidusi bestseleriais tapusiais knygas apie verslą, lyderystę ir komandiškumą.
P. Riley dėl savo nepriekaištingo įvaizdžio ir gangsteriškos šukuosenos yra vadinamas Krikštatėviu (aliuzija į legendinę trilogiją apie italų mafiją).
Legendinė NBA asmenybė kartu su žmona Christine gyvena santuokoje nuo 1970 m.. Pora yra įsivaikinusi ir užauginusi du vaikus. P. Riley yra praktikuojantis krikščionis katalikas.
Studijuodamas Kentukio universitete jis priklausė brolijai, kuri pagrindinį savo dėmesį skyrė etiško verslo pažinimui. Veikla šioje brolijoje padėjo susiformuoti P. Riley vertybėms ir lyderystės įgūdžiams.
2012 m. P. Riley NBA lygos buvo apdovanotas už viso gyvenimo nuopelnus. Šis Chucko Daly vardo titulas skiriamas didžiausius pokyčius krepšinyje atlikusiems treneriams.
Iš viso per savo karjerą krepšinyje P. Riley NBA čempionu yra tapęs 9 kartus ir šį sezoną siekia jubiliejinio titulo.
Daugiau apie P. Riley pasiekimus ir asmenybę galite sužinoti vaidybiniame seriale „Winning Time“. Jį sau patogiu metu galite žiūrėti „Go3“ platformoje.