Iš už Atlanto esančios NBA lygos vis dažniau persikeliama rungtyniauti į Eurolygą, o tą daro ne tik žaidėjai, kurių karjera yra jau saulėlydyje.
Daugelis krepšinio sirgalių puikiai prisimena 2003-2004 m. sezoną, kai iš NBA į Eurolygą Kauno „Žalgirio” komandą žaisti persikėlęs Arvydas Sabonis per 18 rungtynių pelnydavo po 16,7 taško, atkovodavo 10,7 kamuolio bei pasiekė 26,3 efektyvumo balo vidurkį.
NBA keletą metų pabuvojęs ir į Europą iš už Atlanto 2007-2008 m. sezone žaisti grįžo bei Atėnų „Panathinaikos” sėkmingai atstovavo Šarūnas Jasikevičius.
Tą taip pat yra padaręs Arvydas Macijauskas, 2006-2007 m. sezone prisijungęs prie Pirėjo „Olympiakos” ar Linas Kleiza, kuris prie to pačio klubo kaip A. Macijauskas grįžęs iš NBA prisijungė 2009-2010 m. sezone.
2011-2012 m. sezone po ilgų metų NBA į Europą grįžo ir Stambulo „Galatasaray” ekipoje Eurolygoje žaidė Darius Songaila.
Be lietuvių per visą istoriją yra ir daug kitų žinomų žaidėjų iš NBA atkeliavusių pirmą kartą arba grįžusių žaisti į Eurolygą.
O kokie žinomi žaidėjai šiemet nusprendė NBA krepšinį iškeisti į europinį?
Marko Simonovičius, Belgrado „Crvena Zvezda”, sunkusis krašto puolėjas ir vidurio puolėjas
M. Simonovičius iš NBA grįžo į Belgradą po dvejų metų, praleistų Čikagoje, kur žaidė „Bulls” ekipoje bei šio klubo NBA plėtojimosi lygos (G lyga) komandoje. Prieš iškeliaudamas į NBA, M. Simonovičius du sezonus praleido Belgrado „Mega Basket" komandoje.
Kadangi jam neužteko vietos pagrindinėje „Bulls” komandoje, praėjusį sezoną jis savo pajėgumą įrodinėjo daugiausia G lygoje, kur per 25 rungtynes jis vidutiniškai rinko po 15,9 taško, o tritaškius metė beveik 40 proc. taiklumu.
Belgrado komandai tai yra labai geras pastiprinimas turint omenyje, kad M. Simonovičiui dar tik 24-eri ir jis vis dar tobulėja.
Frankas Jacksonas, Vilerbano ASVEL, atakuojantis gynėjas
F. Jacksonas po porą sezonų NBA priklausė Naujojo Orleano „Pelicans" ir Detroito „Pistons" komandoms.
Tačiau, kadangi pasitikėjimą iš trenerių gauti NBA buvo sunku, didžiąją praėjusio sezono dalį jis praleido G lygoje, kur vidutiniškai pelnė 23,2 taško „Salt Lake City" komandoje.
Galiausiai žaidėjas savo talentą nusprendė išbandyti Europoje, tad dabar savo polinkį į puolimą jis demonstruoja ASVEL ekipoje.
Krepšininkui yra 25-eri, tad potencialo augti ir gerinti žaidimą jis tikrai turi. O kad gali būti naudingas jis jau spėjo įrodyti. Pavyzdžiui, ASVEL rungtynėse prieš Stambulo „Fenerbahce" jis pelnė 25 taškus.
Sterlingas Brownas, Berlyno ALBA, atakuojantis gynėjas ir lengvasis krašto puolėjas
S. Brownas NBA žaidė nuo 2017 m. ir atstovavo net keturioms skirtingoms komandoms.
Jis buvo dėl aukščiausių vietų kovojančių komandų dalimi. Pavyzdžiui, 2020 m. pasiekė konferencijos finalą su Milvokio „Bucks", o po dvejų metų tą patį padarė su Dalaso „Mavericks".
Geriausią sezoną krepšininkas turėjo 2020-2021 m. sezone, kai žaisdamas Hiustono „Rockets” jis per vidutiniškai 24 min. pelnydavo po 8,2 taško.
S. Brownui europinis krepšinis yra visiškai nauji laukai, tačiau jo pergalių DNR atsinešti iš NBA, turėtų puikiai pasitarnauti žaidiant Berlyne.
PJ Dozier, Belgrado „Partizan”, atakuojantis gynėjas ir lengvasis krašto puolėjas
PJ Dozier NBA lygoje praleido šešis sezonus, kur žaidė keturiose skirtingose komandose ir visada migruodavo iš pagrindinio klubo į G lygą.
Krepšininkas galiausiai susiruošė save išbandyti Europoje ir tikėtina, kad čia galės puikiai atsiskleisti.
Į Belgradą atvykęs amerikietis gali žaisti net keliose pozicijose ir turėtų palikti savo pėdsaką talentingoje „Partizan" komandoje, jeigu tik gaus trenerio Željko Obradovičiaus pasitikėjimo.
Jabari Parkeris, „Barcelona”, sunkusis krašto puolėjas
2014 m. NBA naujokų biržoje antruoju numeriu pasirinktas J. Parkeris NBA iš viso praleido net aštuonis sezonus. Ir tikrai nebuvo epizodinis žaidėjas, kadangi šešiose skirtingose NBA komandose jis vidutiniškai pelnė 14,1 taško.
Geriausią sezoną turėjo 2016-2017 m. Milvokio „Bucks”, kai varžovams per vienerias rungtynes vidutiniškai atseikėdavo po 20,1 taško.
Dabar šis galingasis puolėjas nusprendė išsibandyti save Europoje ir savo galią po krepšiu rodys „Barcelona" ekipos priekinėje linijoje. Katalonų klubui tai yra labai solidus pastiprinimas.
Willy Hernangomezas, „Barcelona”, vidurio puolėjas
W. Hernangomezas yra Madrido „Real" jaunimo sistemos produktas, tad puikiai žino ką reiškia žaisti Europoje.
Ispanas NBA žaidė nuo 2016 m. trejose skirtingose komandose ir tikrai neatrodė prastai. Per visus sezonus NBA jo taškų vidurkis siekia 7,3, o atkovotų kamuolių 5,8.
Vidurio puolėjas į Europą grįžta pačiame savo jėgų žydėjime ir tikrai ne tam, kad tiesiog pabaigtų karjerą.
Barselonos klubui tai yra labai solidus pastiprinimas žinant tai, kad W. Hernangomezas žino, ką reiškia vesti komandą į pergales, kadangi tą darė su Ispanijos rinktine, kai 2022 m. laimėjo Europos auksą.
Frankas Kaminsky, Belgrado „Partizan”, vidurio puolėjas ir sunkusis krašto puolėjas
Iki atvykimo į Europą ir debiuto čia, F. Kaminsky NBA lygoje praleido net aštuonis sezonus. Žaidė keturiose skirtingose komandose, o bendras krepšininko taškų vidurkis NBA lygoje per visus sezonus siekė 8,8.
Geriausią sezoną aukštaūgis turėjo 2016-2017 m., kai žaidė Šarlotės „Hornets" ekipoje. Ten jis vidutiniškai pelnydavo po 11,7 taško per vienerias rungtynes.
F.Kaminsky yra mobilus žaidėjas, galintis kovoti tiek po krepšiu, tiek pataikyti iš toli.
Žinant, kokią patirtį turi suklaupęs 30-ies atletas, pirmieji metai Eurolygoje jam turėtų klostytis tikrai neblogai.
Juancho Hernangomezas, Atėnų „Panathinaikos”, sunkusis krašto puolėjas
Taip jau sutapo, kad tą patį sezoną kaip ir brolis Willy, į Europą nusprendė grįžti ir Juancho Hernangomezas.
2016 m. NBA naujokų biržoje 15-uoju šaukimu pasirinktas J. Hernangomezas buvo vos 20 metų, kai iš Ispanijos išvyko į NBA, kur praleido septynis sezonus.
Geriausią sezoną ispanas žaidė 2019-2020 m., kai dvejose skirtingose komandose - Denverio „Nuggets” ir Minesotos „Timberwolves” vidutiniškai pelnė 12,9 taško ir atkovojo po 7,3 kamuolio.
Europos krepšinį puolėjas puikiai pažįsta, tad čia jam ir pristaikyti daug laiko nereikia. Panašu, kad jam skirtas labai svarbus vaidmuo trenerio Ergino Atamano vadovaujamoje „Panathinaikos" komandoje.
Serge’as Ibaka, Miuncheno „Bayern”, vidurio puolėjas ir sunkusis krašto puolėjas
S. Ibaka į Europą grįžta net po 14 sezonų NBA, per kuriuos su Toronto „Raptors" 2019 m. jam pavyko laimėti NBA čempionų titulą.
Pastarąjį kartą aukštaūgis Europoje žaidė dar 2011 m. sezone kai atstovavo Madrido „Real" ekipai NBA lokauto metu.
NBA lygoje krepšininkas tikrai nebuvo tik suolo šildytojas, kadangi per visus sezonus jo taškų vidurkis siekia 12, o atkovotų kamuolių - 7,1. Jis taip pat net ir tris kartus buvo įtrauktas į geriausių lygos gynėjų komandą.
S. Ibaka grįžo ne tik į Europą, kurios krepšinį pažįsta, bet ir į Miuncheno ekipą pas pažįstamą trenerį Pablo Laso, kuris 2011 m. treniravo „Real" klubą. Tad iš aukštaūgio galima tikėtis labai solidaus žaidimo.
Kemba Walkeris, „Monaco”, įžaidėjas
Keturis kartus NBA Visų žvaigždžių rungtynių dalyvis, kartą per rungtynes pelnęs 60 taškų, 2018-19 m. trečias NBA lygoje pagal rezultatyvumą. Tai yra faktai, kurie puikiai nusako, koks žaidėjas šį tarpsezonį sudrebino perėjimų rinką ir atkeliavo žaisti į Europą.
K.Walkerio bendras taškų vidurkis per visus sezonus NBA siekia net 19,3 taško ir be jokios abejonės NBA savo vietą jis būtų radęs ir šiam sezonui.
Tačiau krepšininkas nusprendė save išsibandyti Europoje ir prisijungė prie žvaigždžių kupinos „Monaco" užnugario, kurios tikslas yra ne kas kita, o dar vienas patekimas į finalo ketvertą.
Kol kas krepšininko statistiniai vidurkiai Eurolygoje stipriai neblizga. Tačiau žinant, kokią įspūdingą patirtį turi šis gynėjas, be abejonės reikia tikėtis, kad įsibėgėjus sezonui jis dar iššaus.