Lietuviai tokiuose apdovanojimuose labai dažnai neblizga, tačiau žvelgiant į praeitį, ten jau yra keletas gerai pažįstamų lietuviškų pavardžių.
Šviežiausias įvertinimas – jaunajam šalies talentui
Lietuvos vardas į individualių Eurolygos apdovanojimų metraščius pastarąjį kartą ryškiai įrašytas buvo 2021-2022 m.
Tą sezoną į asmeninių trofėjų lentyną apdovanojimą įsidėjo „Barcelona” klube rungtyniaujantis įžaidėjas Rokas Jokubaitis.
R. Jokubaitis tąmet buvo pripažintas geriausiu jaunuoju Eurolygos žaidėju ir jam atiteko Eurolygos kylančios žvaigždės apdovanojimas.
Po 7,1 taško pelnęs, 2,6 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes atlikęs ir vidutiniškai po 7,4 naudingumo balo rinkęs 22-ejų talentas tapo pirmuoju lietuviu istorijoje sulaukusiu tokio įvertinimo.
Ankstesnių laureatų sąraše be R. Jokubaičio yra buvusios tokios superžvaigždės kaip Luka Dončičius, Bogdanas Bogdanovičius, Nikola Mirotičius, Ricky Rubio, Kostas Papanikolaou ir daugelis kitų.
Nostalgija žvelgiant į praeitį
Kiekvienas ilgesnį laiką krepšiniu besidomintis sirgalius iki šiol nostalgiškai prisimena laikus, kai krepšinio aikštėje nesulaikomai žaidė tokie krepšininkai kaip Šarūnas Jasikevičius, Ramūnas Šiškauskas ar Linas Kleiza.
Būtent šių žaidėjų pavardės įrašytos į Eurolygos finalo ketverto, Eurolygos reguliaraus sezono naudingiausio žaidėjo ir Eurolygos finalo ketverto bei reguliariojo sezono rezultatyviausio žaidėjo apdovanojimų eilutes.
Įžaidėjo pozicijoje rungtyniavęs Š. Jasikevičius 2004-2005 m. sezone būdamas Tel Avivo „Maccabi” komandos nariu tapo Eurolygos finalo ketverto naudingiausiu bei rezultatyviausiu žaidėju. Finale prieš Vitorijos „Tau Ceramica” jis pelnė 22 taškus, atliko 5 rezultatyvius perdavimus ir surinko 26 naudingumo balus.
Vos keliais metais vėliau Eurolygoje varžovams dideliu galvos skausmu buvo R.Šiškauskas, kuris į savo spalvingą apdovanojimų kolekciją 2007-2008 m. sezone įsidėjo Eurolygos reguliariojo sezono naudingiausio žaidėjo titulą.
Tąmet žaisdamas Maskvos CSKA komandoje lengvasis krašto puolėjas vidutiniškai per rungtynes pelnydavo po 13 taškų, atkovodavo po beveik 3 kamuolius bei rinko po vidutiniškai 15,6 naudingumo balo per rungtynes.
Tačiau R.Šiškauskas nėra vienintelis naudingiausiu sezono žaidėju tapęs lietuvis krepšininkas. Anksčiau už jį tą padarė legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis. 2003-2004 m. sezone iš NBA sugrįžęs į Kauno „Žalgirį”, jis Eurolygoje per 18 rungtynių pasiekė 26,3 efektyvumo balo vidurkį ir buvo naudingiausias tarp visų žaidėjų.
Iki šiol vienintelė lietuviška pavardė puikuojasi rezultatyviausio Eurolygos sezono žaidėjo titulo apdovanojimo eilutėse.
Tokiu pavyko tapti sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje rungtyniavusiam L.Kleizai, kuomet 2009-2010 m. grįžęs iš NBA jis atstovavo Pirėjo „Olympiakos” klubui.
Reguliariajame sezone lietuvis varžovams per vienerias rungtynes vidutiniškai atseikėdavo net po 17,6 taško.
Senesniais laikais, kuomet stipriausias senojo žemyno pirmenybes organizuodavo FIBA organizacija, A. Sabonis yra tapęs ir naudingiausiu finalo ketverto žaidėju bei rezultatyviausiu finalų žaidėju.
Tokių įvertinimų Lietuvos krepšinio legenda sulaukė 1994-1995 m., kai atstovavo Madrido „Real” ekipai ir komandai pergalingame finale pelnė 23 taškus bei atkovojo 7 kamuolius.
Rezultatyviausiu finalų žaidėju iškart po A. Sabonio kitais metais yra tapęs ir kitas legendinis Lietuvos krepšininkas Artūras Karnišovas, kuris atstovaudamas „Barcelona” ekipai 1995-1996 m. finale prieš Atėnų „Panathinaikos” klubą pelnė 23 taškus.
Dukart iš eilės įvertinta komandos vadyba
Individualūs apdovanojimai yra skiriami ne tik žaidėjams. Tokių gali sulaukti ir geriausias Eurolygos sezono treneris ar vieno iš Eurolygos klubų vadovas.
Už sėkmingą vadybą komandoje net du kartus iš eilės įvertintas buvo Kauno „Žalgirio” komandos vadovu anksčiau dirbęs Paulius Motiejūnas, kuris šiuo metu yra Eurolygos direktorius.
Eurolygos klubo geriausio vadovo apdovanojimas jam atiteko 2017-2018 m. ir 2018-2019 m. sezonuose.
Ir ne veltui, kadangi 2017-2018 m. sezone žalgiriečiai žaidė Eurolygos finalo ketverte, kur liko treti, o 2018-2019 m. pateko į ketvirtfinalį, kuriame serijoje iki trijų pergalių nusileido Stambulo „Fenerbahce” klubui.