Paskutines dienas Kernavėje skaičiuojantis Kernavės klebonas Marius Talutis pasakoja apie mėgstamiausias keturiolikmečio katino Naglio vietas klebonijoje. Paties Naglio – nė kvapo.
„Vakar vakare muštynės vyko, kaimynų katinas, kartais čia jie. Tamsu buvo, tik „miau“ išgirdau. Šiandien buvo laidotuvės, tai tikrai jis buvo. Mačiau, kad ėjo į gedulingus pietus, tai čia dabar po gedulingų pietų išeiginės“, – pasakoja M. Talutis.
O pasirodė pūkuotoji Kernavės garsenybė tada, kada pats užsinorėjo – prieš pat mišias. Taip kunigas Marius Naglio ieško jau paskutines dienas. Netrukus dvasininkas išvyks kunigauti į Alytų – Švento Liudviko ir Nemunaičio parapijas. Ir neatsigina žmonių skambučių – koks bus katino likimas?
„Jis lieka pas seseles, nes čia atvažiuoja žmonės pailsėti, čia atvažiuoja įsimylėjėliai. Tai jis kiekvienam suranda savo laiką, savo metą, labai daug žmonių atvažiuoja, kurie nori jį paglostyti“, – pasakoja kunigas M. Talutis.
Susitikimas su premjere Šimonyte
O kur dar kitos Naglio pareigos. Katinas, skirtingai nei dauguma kitų keturkojų, pats geba užsidirbti maistui. Užpernai vasarą jis prie restorano, kur stovi specialiai jam įrengta aukų dėžutė, iš turistų ir vietinių išsimeilikavo nei daug, nei mažai – tris šimtus eurų.
„Žinokit, kartą viena močiutė pernai metais atvežė visą maišiuką pinigėlių. Po du eurus, po penkis eurus. Ten gal buvo penkiasdešimt eurų. Ir ją su rateliais atvežė, ji nieko kito nenorėjo, tik pamatyti kačiuką“, – prisimena kunigas.
O dar katinas turės išlaikyti ne tik save, bet ir kalytę Princiukę. Mat brolį dvynį Markizą murkiantis senjoras jau palaidojo. O Princiukė irgi gudri, kaip rodydamas nuotrauką pasakoja kunigas, prieš kone mėnesį, ją aplankiusios premjerės I. Šimonytės, kalytė šio to prašė...
„Kokiom akytėm žiūri, padėk vargonams Kernavės“, – sako kunigas.
Vargonams trūksta nei daug nei mažai – keturiasdešimties tūkstančių eurų. Kunigas neabejoja, Princiukei pavyks juos išsikaulyti.
Pirmasis Lietuvos katinas gyveno 13 amžiuje
Prieš keturiolika metų čia Naglį atvežusi vienuolė Antanina Irena sako, kad katinas prieraišus, bet sugebės išgyventi išsiskyrimą su klebonu. Jam svarbu būtų maisto.
„Perka guliašą, krautuvėje, sausą maistelį perka. Skanukus labai mėgsta“, – pasakoja vienuolė Antanina Irena Valaitytė.
Ir batoną, kaip priduria klebonas. Tiesa, palyginti su pernai, aukojančių Nagliui šiemet – mažiau. Mat ne visi užsukę dar jį mato.
O štai pats kunigas palikęs ir Princiukę, ir Naglį, turi kitą misiją. Išsiaiškinęs, kad apie Alytų tryliktame amžiuje buvo rasti pirmojo Lietuvos katino palaikai, ketina įamžinti gyvūno atminimą.
„Pirmieji surasti katino griaučiai yra būtent Alytuje. Prie piliakalnio. Visai netoli šalia Alytaus švento Liudviko bažnyčios. Reikės pagalvoti, susitaupyti pinigų ir pastatyti paminkliuką, pirmajam Lietuvos katinui atminti – 13 amžius“, – sako M. Talutis.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.