Švietimo, sporto ir mokslo ministerijos (ŠMSM) kancleris Julius Lukšius, kartu su sveikatos apsaugos viceministre Aušra Bilotienė Motiejūnienė pristatė pagrindinius reikalavimus moksleiviams ir švietimo įstaigų darbuotojams.
Mokyklose privalomos vyresniems mokiniams
Vienas svarbiausių ir labiausiai tėvus neraminančių klausimų – kaukių dėvėjimas ugdymo įstaigose.
Anot sveikatos apsaugos viceministrės A. Bilotienės Motiejūnienės, jos bus privalomos visiems vaikams nuo 5 klasės be išimčių.
„Tam, kad būtų saugu, dėl to epidemiologiškai apsaugant save ir kitus, kaukių dėvėjimas, kadangi sudėtingiausia pradinių klasių mokiniams, tai šiuo metu, kol yra pirmasis lygis – kaukės privalomos. Yra šalių, kuriose kaukės privalomos visiems“, – teigė ji.
Jos teigimu, mokytojai ir kiti suaugusieji privalės dėvėti kaukes visuomet, išskyrus atvejus, kai vykdomos muzikos ar kūno kultūros pamokos.
Neformaliajame ugdyme ir autobusuose: kaukės nuo 6 metų
Neformalus vaikų švietimas, anot viceministrės, galės vykti grupėmis iki 30 mokinių.
„Čia yra skirtumas, kad neformaliajame vaikų švietime susirenka vaikai iš skirtingų mokyklų, todėl patalpose, jeigu tai nėra susiję su fiziniu užimtumu ar dainavimu, kaukių dėvėjimas privalomas nuo 6 metų“, – sakė A. B. Motiejūnienė.
Jos teigimu, jei neformaliojo ugdymo užsiėmimai vyktų tik pilnai vakcinuotoms grupės, tai tokiu atveju kaukių dėvėjimas taptų rekomendacinis.
Kaip ir neformaliajame švietime, taip ir važiuojant autobusais, vaikai nuo 6 metų privalės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
„Jeigu į mokyklą atėję vaikai gali savo klasėse nedėvėti kaukių, tai vykdami autobusais, jie kaukės dėvėti turės“, – patikslino viceministrė.
Ji taip pat informuoja, kad skydeliai medicininių kaukių neatstos: „Nebent vaikas turi negalią“.
Testavimas – savanoriškas
Bendrojo ugdymo mokyklose ir profesinio ugdymo įstaigose vaikų nebus testavimas nebus privalomas, jis vyks savanoriškai.
Paviršių tyrimams taikoma išimtis – dėl jo apsispręs mokykla.
„Yra trys pagrindiniai testavimo būdai: PGR – paviršių tyrimas, kaupiniai, savikontrolės tyrimas. <…> Mokinio dalyvavimas yra būtinas, kai atliekama savikontrolė arba kaupinių tyrimas. Darželinukai nedalyvauja jame“, – nurodė SAM viceministrė.
Ji informuoja, kad savikontrolės tyrime gavus teigiamą COVID-19 atsakymą – bus privaloma atlikti 72 val. galiojantį PGR testą.
Paviršių tyrime gavus teigiamą atsakymą bus atliekamas savikontrolės antigeno tyrimas: „Kad sužinotume, kokia yra tikroji situacija“, – pabrėžė viceministrė.
Gavus teigiamą COVID-19 atsakymą kaupinių tyrime, visi 6 jame dalyvavę asmenys privalės atlikti PGR tyrimą.
Testavimas kaupinių metodu, anot Švietimo, mokslo ir sporto kanclerio Justo Lukošiaus, vyks tik tuo atveju, jei klasėje testuotis sutiks ne mažiau nei 30 proc. mokinių.
„Jeigu atsisakys, nesurinks 30 proc., tuomet niekas mokykloms kaupinių tyrimų neorganizuos. Tačiau yra savikontrolės tyrimas. Bus atliekami greitieji antigeno testai, kuriame tik mokyklos administracija dalyvauja, be visuomenės sveikatos specialistų“, – teigė jis.
Kancleris pastebi, kad iš epidemiologinės pusės testuotis naudinga tik tuomet, kai sutinka bent 50 proc. klasės mokinių, tačiau testavimas vyks ir tais atvejais, kai „sveikatą sutiks tikrintis ir vienas vaikas klasėje“: „kad kiti matytų, kad tai nėra kažkoks mistifikuotas procesas, kuriame yra daromi negeri dalykai mokiniui.
Kviečiame surasti tą vieną ir visiems po testo pažiūrėti, kaip jis atrodo. Galbūt taip didės tolerancija testavimui“, – teigė jis.
Vakcinacija mokiniams ir švietimo darbuotojams – rekomenduojama
Liepos mėnesį startavus vaikų nuo 12 metų vakcinacijai, Lietuvoje šiai dienai ketvirtadalis visų paauglių yra paskiepyti bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze, informavo A. B. Motiejūnienė.
„Tikimės, kad šie skaičiai didės“, – sakė ji.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė pabrėžia, kad vakcinacija švietimo darbuotojams ir mokiniams nuo 12 metų vakcinacija yra tik rekomenduojama: „Vaikučiai labai dažnai serga lengvai, tačiau jie turi tėvus, senelius, draugus ir gali pasidalinti tuo virusu. Tam, kad jaustųsi saugūs – vakcina yra“, – nurodė ji.
Pašalinių reiškinių, jos teigimu, paskiepijus vaikus nebuvo užfiksuota, todėl ji ragina tėvelius į tai atsižvelgti.
Viceministrė: vienam vaikui susirgus COVID-19, nebus izoliuojami visi vaikai
Sveikatos apsaugos viceministrė informuoja, kad klasėje bent vienam vaikui susirgus COVID-19, nebus izoliuojami visi vaikai.
Kontaktinį ugdymą galės tęsti persirgę šia liga ar pilnai vakcinuoti per pastarąsias 90 dienų, visiems kitiems asmens –14 dienų izoliacija nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos.
„Jeigu kiltų klausimų, ką daryti praėjus toms 90 dienų, tai tokiu atveju galima atlikti antikūnų testą. <…> Asmenys, kurie yra pasiskiepiję ar persirgę, atlikę antikūnų testą (kuris galioja 60 dienų) ir gavę atsakymą, kad antikūnų turi, nebus neizoliuojami, jie tęs mokslus kontaktiniu būdu“, – dėstė A. B. Motiejūnienė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris nurodo, kad izoliavus didžiąją dalį vaikų būtų įmanomas srautų sujungimas mokykloje.
„Bet tokie sprendimai yra priimami mokyklos lygmeniu, nes kiekviena mokykla turi savo tvarkaraštį, mokytojų skaičių. <…> Bet jeigu bus imunizacijos lysis neaukštas – gali būti sunku organizuoti ugdymo procesą kontaktiniu būdu su mažu skaičiumi mokinių”, – nurodė J. Lukošius.
Jis taip pat patikino, kad vykdyti hibridinį mokymą mokyklose bus tikrai įmanoma ir tam jau yra superkama visa reikalinga įranga.
Paruošė 3 scenarijus moksleiviams
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) parengė tris scenarijus, kaip, esant skirtingoms COVID-19 aplinkybėms, bus ugdomi moksleiviai. Skirtingi planai parengti ikimokykliniam, pradiniam, viduriniam bei abiturientų ugdymui.
Šiemet ŠMSM įtvirtino, kad moksleiviai bus ugdomi kontaktiniu būdu, o nuotolinis ugdymas būtų įvedamas tik epidemiologinei situacijai itin suprastėjus. Tiesa, ministerija nenurodo tikslių epidemiologinių rodiklių, kuriuos pasiekus moksleiviai grįžtų mokytis į namus.
0 (žaliasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas < 300. Nepriklausomai nuo epidemiologinės situacijos lygio, jei taikomas testavimas kaupiniais, antigenais ar savikontrolė, ugdymas vykdomas kontaktiniu būdu.
1 (geltonasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas ≥ 300. Švietimo įstaigų darbuotojų testavimas vykdomas Vyriausybės nustatyta tvarka.
2 (raudonasis) LYGIS – priimamas atskiru LRV sprendimu. Švietimo ribojimai pradedama esant viršytoms nustatytoms rodiklių reikšmėms. Ribojimai gali būti tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.
Ikimokyklinukų ugdymas
Lietuvai pasiekus žaliąjį scenarijų, ugdymas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose vyks kontaktiniu būdu. Įstaigos turės laikytis higienos normų – dezinfekuoti patalpas, jas valyti, vėdinti, plauti rankas.
Žaliajame scenarijuje grupių srautų atskyrimas ir paviršių testavimas yra tik rekomenduojami. Privalomos kaukės suaugusiems asmenims, taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.
Geltonajam scenarijuje, kuriame Lietuva yra šiuo metu, galioja žaliajam scenarijui analogiškos sąlygos, tačiau grupių srautų atskyrimas tampa privalomu.
Raudonajame scenarijuje tėvai, jei tik turi galimybę prižiūrėti savo vaikus namuose, skatinami nevesti jų į darželius. Taip pat tampa privaloma testuoti paviršius, jei darželinukai nėra testuojami. Kitos sąlygos išlieka analogiškos geltonajam scenarijui.
Pradinukų ugdymas
Žaliajame scenarijuje privalu higienos priemonių, rekomenduojama atskirti klasių srautus, testuoti paviršius, vykdyti kaupinių ar savikontrolės testavimą. Kaukės privalomos tik suaugusiems asmenims. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą. Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių atsiranda privalomas klasių srautų atskyrimas.
Raudonajame scenarijuje ugdymas tebevyksta kontaktiniu būdu, tačiau be jau minėtų priemonių privalomu tampa paviršių testavimas, jei moksleiviai nėra testuojami, taip pat kaukės jau privalomos visiems vaikams.
Vyresnių moksleivių ugdymas
Pagrindinio ir vidurinio bei pirminio profesinio mokymo moksleiviai žaliajame scenarijuje mokosi kontaktiniu būdu. Būtina laikytis minėtų higienos priemonių. Klasių srautų atskyrimas ir moksleivių testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami. Tačiau kaukės jau privalomos visiems – ir moksleiviams, ir įstaigų darbuotojams. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.
Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių tampa privalu atskirti klasių srautus.
Raudonajame scenarijuje, jei klasė turi imunitetą arba yra reguliariai testuojama, taikomas kontaktinis ugdymas, kitais atvejais – mišrusis. Be jau minėtų priemonių tampa privalu atlikti kaupinių ar savikontrolės testus.
Abiturientų ugdymas
Žaliajame scenarijuje abiturientai ugdomi kontaktiniu būdu. Be to, ministerija priėmė sprendimą, kad moksleiviai kontaktiniu būdu nuo 2022 m. vasario 1 d. bus ugdomi bet kokiu atveju.
Taip pat žaliajame scenarijuje abiturientai privalės laikytis jau minėtų higienos reikalavimų, klasių srautų atskyrimas, testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami.
Tačiau kaukių dėvėjimas privalomas visiems. Taip pat privalomas sudaryti galimybę moksleiviams matuoti temperatūrą.
Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių klasių srautų atskyrimas tampa privalomas.
Raudonasis scenarijus nuo geltonojo nesiskiria.
Jei kyla dar klausimų, papildomos informacijos galite ieškoti: mokyklabecovid.lt.