Naujausiais visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, balandžio 28 d. Lietuvoje sergančių koronavirusu yra 808 asmenys, per vakar nustatyti vos 5 nauji atvejai.
Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė, po atvejį buvo nustatyta Molėtuose, Šilutės rajone ir trys atvejai Vilniuje.
„Vienas asmuo nustatytas UAB „Vilnikos darbuotojas“, vienas – Kabiškių gyventojas ir vienas asmuo – Antavilių pensionato gyventojas“, – sakė ji.
NVSC specialistė kartu informavo, kad šiuo metu ligoninėse guli 117 COVID-19 pacientų, reanimacijoje – 15, ventiliuojami – 9, su deguonies kaukėmis – 23 asmenys.
Kviečiame žiūrėti tiesioginės transliacijos įrašą:
Užkrečiamumo rodiklis žemas
Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms siekia 1344* (vakar skelbta – 1449 teigiamų tyrimų (atvejų) skaičius, t. y. ne žmonių, o tyrimų, ėminių).
A. Veryga spaudos konferencijos metu džiaugėsi, kad pagaliau bus pateikiama aiškesnė statistika, bus išvengta dubliavimosi.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informuoja, kad pastarosiomis dienomis nustatyta mažiau atvejų nei anksčiau, o nustatomi yra susiję su konkrečiais infekcijos židiniais.
„Turime rekordiškai mažą užfiksuotų naujų atvejų skaičių, nors tyrimų skaičius išlieka pakankamai aiškus“, – sakė A. Veryga.
Jo teigimu, pagal Europos Komisijos naujus epidemiologinius paskaičiavimus užkrečiamumo rodiklis Lietuvoje siekia 0,85.
„Tai reiškia, kad pati infekcija gęsta, jei plitimas yra mažiau nei vienetas, tai asmuo realiai gali užkrėsti mažiau nei vieną asmenį. Ne kartą kalbėjome apie plokštėjančias sergamumo kreives, bet tai nereiškia, kad ta infekcija iš Lietuvos dingo. Ypač reikia toliau saugotis rizikos grupės asmenims“, – pabrėžė jis.
Iš viso per vakar ištirti 5034 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iki šiol bendrai ištirta 11 180 ėminių. Iš viso nuo COVID-19 mirė 44 asmenys, pasveikusių žmonių skaičius – 536. Izoliacijoje šiuo metu yra 60 žmonių.
Koronavirusas – dar vienuose slaugos namuose
Komentuodama situaciją Antavilių pensionate G. Megelinskienė informavo, kad šiuo metu atliekama epidemiologinė diagnostika ir yra atliekami epidemiologiniai tyrimai.
„Iš viso yra susirgę 2 darbuotojai slaugytojų padėjėjai. Apie 11 val. vakaro taip pat gauna informacija apie vieną gyventoją, kuris buvo hospitalizuotas Santaros klinikose, iš pradžių kuris buvo išvežtas į kitą ligoninę dėl traumos. Tačiau atlikus COVID-19 testą jis perkeltas į Santaros klinikas. Šiuo metu jis gydomas infekcinėje ligoninėje, nors konkretūs simptomai ir nepasireiškė‘, – informavo NVSC atstovė.
Nustatyta, kad kontaktą su užsikrėtusiomis darbuotojomis galimai 90 pensionatų gyventojų ir 8 darbuotojai, kurie yra saviizoliacijoje.
G. Megelinskienė pranešė, kad dar vienas atvejis nustatytas VšĮ „Ori senatvė" – susirgo socialinio darbuotojo padėjėjas: „Buvo nustatyta, kad paliatyvios slaugos paslaugos buvo teikiamos slaugos namuose."
Kartu ji informavo, kad ištyrus 37 „Senevitos“ darbuotojus visų tyrimai buvo neigiami.
Švelnesnės karantino sąlygos
Portalas tv3.lt primena, kad nuo pirmadienio sušvelnėjo kai kurios karantino sąlygos – su tam tikrais ribojimais dirbti leidžiama lauko kavinėms, grožio salonams, kultūros ir laisvalaikio įstaigoms, galima bus sportuoti lauke, tikintiesiems duris atvers bažnyčios.
Lauko kavinėse prie staliuko sėdėti galės ne daugiau nei du žmonės, prie skirtingų staliukų sėdintys žmonės vienas nuo kito turės būti nutolę ne mažiau kaip per du metrus.
Kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigas taip pat galės lankyti ne didesnės nei dviejų asmenų grupės, didesnės bus įleidžiamos tik tuo atveju, jeigu tai yra vienos šeimos nariai.
Šios įstaigos, taip pat ir kirpyklos bei manikiūro paslaugas teikiantys salonai taip pat privalės laikytis minėto 10 kvadratinių metrų ploto reikalavimo, arba aptarnauti vieną asmenį.
Dar neveiks soliariumai, masažų kabinetai, tatuiruočių salonai, nebus teikiamos depiliavimo paslaugos.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: