O Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tikina, kad tai aiški žinutė, kurią vokiečiai siunčia Putinui.
Beveik prieš mėnesį Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pasirašė veiksmų planą dėl Vokietijos brigados dislokavimo, kuris numato, kad Lietuvoje įsikurs maždaug 5 tūkstančiai vokiečių karių su šeimomis.
„Ginsime NATO teritoriją ir užtikrinsime patikimą atgrasymą, kai to reikės“, – tada teigė B. Pistoriusas.
Brigados dislokavimo darbai turėtų būti baigti 2027-aisiais.
Tiesa, Vokietijos kariuomenė jau dabar svarsto, kaip elgtųsi, jei Putinas pultų NATO, Baltijos šalis. Vokiečių dienraštis „Bild“ skelbia gavęs slaptų gynybos dokumentų, kuriuose įvardijimas vienas iš gynybos scenarijų pratyboms.
Pagal jį jau šių metų vasarį Putinas Rusijoje mobilizuos 200 tūkstančių karių ir iki vasaros dėl nepakankamos Vakarų valstybių paramos nugalės Ukrainą.
Tada Baltijos šalyse Rusija pradės hibridinį karą, kurį lydės kibernetinės atakos, etniniai konfliktai ir po to Rusija suorganizuos masines pratybas Baltarusioje.
O šių metų spalį Rusija permes savo kariuomenę, vidutinio nuotolio raketas į Kaliningradą, ir gruodį iš karto po rinkimų Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidės neramumai pasienyje.
Krašto apsaugos ministras ramina
„Pratybų scenarijus kurtas daugiau nei prieš 2 metus. Tiesiog buvo kita situacija, todėl į šį dokumentą aprašą reikia žiūrėti net ne į kaip kokį politinį realybės scenarijų ar galimą įvykių scenarijų, o kaip tiesiog pratybų dokumentą, kurio pagrindu mėginama organizuoti mokymą“, – tikina A. Anušauskas.
Scenarijuje nurodoma, kad 2025 m. sausį NATO šauks tarybos posėdį ir nuspręs permesti papildomas pajėgas prie Baltijos valstybių sienų, o 2025 m. gegužę NATO priims sprendimą dėl „atgrasymo priemonių“, kad būtų užkirstas kelias Suvalkų koridoriaus puolimui.
„Mes treniruojamės tuos scenarijus, kurie būtų patys grėsmingiausi, kurie būtų mums nepalankiausi ir ta Suvalkų koridoriaus gynyba ir išlaikymas jį atviru tai yra mums vienas iš pagrindinių klausimų“, – teigia Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
„Čia ir žinutė tiems patiems rusams, kad mes ruošiamės, mes matom, mes žinom. Jeigu Jūs bandysit galvoti tokius scenarijus, tikrai mes duosim atkirtį“, – sako NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas.
Plane nurodoma, kad atėjus dienai „X“ NATO vadovybė į rytinį flangą permes 300 tūkstančių karių, iš kurių – 30 tūkstančių vokiečių.
„Tai nėra pasenęs planas. Tai yra penkto straipsnio pratybos, atgrasymo turi elementą, turi pasirengimo elementą. Aišku, turi elementą realių operacinių planų. <...> Žiūrint į besikeičiančią saugumo situaciją, bendrai sąlygas mes visą laiką juos atnaujinam, koreguojam tuos planus, ir mūsų sąjungininkai koreguoja tuos planus, kad nežaistumėm praeities karų“, – teigia V. Rupšys.
Rusija neturi pajėgumų pulti NATO
Nors pratybų scenarijuje Rusija po pergalės prieš Ukrainą iš karto užpuola NATO, gynybos ekspertai atkreipia dėmesį, kad Putinui realybėje reikėtų daugiau laiko pasiruošti.
„Nesu tikras, kad tai realistinis scenarijus, nes vis tik tai, jeigu kalbame apie konvencinę ataką, rusams reikia daug daugiau laiko pasiruošti, daug daugiau laiko atstatyti pajėgumus. Nuo 5 iki 7 metų“, – tikina L. Kasčiūnas.
„Tam, kad pradėtų karą prieš NATO, visų pirma Rusija turi gebėti kovoti prieš visą NATO, nes mes turime kalbėti apie resursus. Jeigu mes pažiūrėsime iš viešųjų šaltinių, tai pas rusus pačios šarvuotos technikos liko ypatingai nedaug. Pagal vienus skaičiavimus ukrainiečiai turi daugiau tankų, gautų tankų ir savų tankų negu visoje dabar Rusijos kariuomenėje veikiančių tankų“, – sako atsargos majoras Darius Antanaitis.
Tiesa, pasak ekspertų, Lietuva turi ruoštis ir smulkesnėms grėsmėms iš Rusijos.
„Jeigu Rusija įvertina, kad Vakarai susiskaldę, nepasiruošę, jie gali pabandyti, jie gali pabandyti iškrėsti tam tikrų bėdų ir nepersiginklavę. Jeigu reikės ir ant arklių atjos su lankais, jeigu jie matys, kad įmanoma pasiekti rezultatą“, – teigia atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.
Pagal vokiečių paskelbtą scenarijų NATO pratybos vyks nuo šių metų vasario iki gegužės.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.