Šį titulą kadenciją baigusiam prezidentui skirti siūlė Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Dėl to trečiadienį diskutuota Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje. Kandidatūrai pritarta bendru sutarimu.
Meras R. Šimašius teigė, kad garbės pilietis turėtų telkti visuomenę, turėtų didelius nuopelnus Lietuvai bei sostinei, kartu žvelgtų į ateitį. R. Šimašiaus teigimu, V. Adamkus atitinka šias savybes, oriai išlaiko savo poziciją ir yra gerbiamas visuomenės.
„Labai svarbu, kad praeities nuopelnai vestų į ateitį. Šiais laikais, kai nemažai susipriešinimo, kai kartais pametama kryptis, kartais smulkmenos iškyla į pirmą planą, o svarbūs dalykai atsiranda šone, tas žmogus, mano manymu, galėtų būti V. Adamkus.
Žinome ir matome, kaip jis gali išlaikyti aiškią kryptį ir atvesti prie didelių rezultatų, bet tai padaryti švelniu, pagarbiu ir įtraukiančiu būdu“, – kalbėjo R. Šimašius.
Pasak mero, nuslūgus pandemijos bangai savivaldybė organizuos iškilmingą V. Adamkaus apdovanojimą.
„Žmogus labai nusipelnęs ne tik Vilniui, bet ir Lietuvai“, – V. Adamkų apibūdino tarybos narė Angelė Jakavonytė.
Pasak mero, V. Adamkaus politika „didele dalimi lėmė, kad Vilnius šiame amžiuje tapo saugia Europos Sąjungos ir NATO valstybės sostine“, o jam vadovaujant Vilnius pasaulyje tapo matomas kaip demokratines laisves ir žmogaus teises ginantis bei „kultūrų ir civilizacijų dialogą skatinantis miestas“.
V. Adamkus tapo 20-uoju miesto garbės piliečiu.
Vilniaus miesto garbės piliečio vardas – aukščiausias įvertinimas, kurį miestiečiai gali inicijuoti ir suteikti asmenybėms už miestui ir Lietuvai reikšmingus darbus. Garbės piliečio vardas suteikiamas nuo 1996-ųjų.
Pastaraisiais metais šį titulą yra pelnę pirmasis Lietuvos vadovas po atkurtos nepriklausomybės Vytautas Landsbergis, kunigas ir disidentas Julius Sasnauskas, MO muziejaus įkūrėjai Viktoras ir Danguolė Butkai, dailininkas Samuelis Bakas, architektas Algimantas Nasvytis, buvęs Lietuvos prezidentas Algirdas Brazauskas.
Anksčiau šis vardas skirtas monsinjorui Kazimierui Vasiliauskui, dirigentui bei violončelininkui Mstislavui Rostropovičiui, Nobelio premijos laureatui, poetui Czeslawui Miloszui (Česlavui Milošui), Izraelio prezidentui Shimonui Peresui (Šimonui Peresui) ir kitiems.