Po pateikimo įstatymo projektui pritarta vienbalsiai – tam pritarė 57 parlamentarai iš 59 balsavusiųjų, du Seimo nariai susilaikė.
Kaip aiškino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, šių pakeitimų tikslas yra labai paprastas – paankstinti dar birželį priimtų nuostatų įsigaliojimą.
„Seimas jau yra pritaręs dėl galimybės skiepyti žmones sezoninėmis vakcinomis – gripo, erkinio encefalito. Dabar atsirado nauja problema – COVID-19 infekcija“, – sakė ministras.
Siūloma įstatymų projektuose numatyti, kad įstatymų nuostatos, reglamentuojančios vertimąsi biomedicinos technologo, medicinos biologo, medicinos genetiko ir išplėstinės praktikos vaistininko asmens sveikatos priežiūros praktika, įsigaliotų ne kitų metų gegužės 1 d., o dar šių metų lapkričio 1 d.
„Noras, mūsų siūlymas yra lapkričio 1 d., aišku, tą datą proto ribose galima pakoreguoti“, – pridūrė jis.
Greitai reikės paskiepyti daug žmonių
Anot ministro, kai Lietuvą pasieks COVID-19 vakcina, greitai reikės paskiepyti didelį kiekį žmonių.
„Galvojame strategiją, kaip būtų galima greitai, neperkraunant sveikatos sistemos, paskiepyti didelę dalį žmonių. Nes čia svarbus yra greitis, svarbu, kad žmonės nesusirinktų į gydymo įstaigas, nes ten ir taip darbo yra pakankamai. Tai vaistinė yra ta vieta.
Vaistinių Lietuvoje yra nemažai ir jeigu jos laiku pasiruoštų, tai būtų galima išnaudoti kaip gerą tinklą, kur būtų galima žmones nuo Covid‘o paskiepyti. Kitais metais nuo gripo ten būtų galima skiepyti.
Dar pasitikslinsim, bet universitetai buvo indikavę, kad jie yra pasiruošę apmokyti vaistininkus, ministerijoje yra 90 proc. baigta rengti poįstatyminiai teisės aktai ir, manau, kad tikrai suspėtume, jei būtų leista paankstinti priėmimo datą“, – Seime kalbėjo ministras.
Kaip akcentuojama įstatymo aiškinamajame rašte, tai užtikrintų nepertraukiamą ir laiku teikiamų paslaugų, tokių kaip suaugusiųjų skiepijimas, teikimą.
Ministras pabrėžė, kad tai nebūtų prievolė, skiepijimą galėtų vykdyti tik tos vaistinės, kurios bus pasiruošusios.
Šiuo metu skiepijama tik gydymo įstaigose
Išplėstinės praktikos vaistininkas jau nuo minimos datos vaistinėje galėtų skiepyti gyventojus gripo, erkinio encefalito ir kitų infekcinių ligų vakcinomis.
„Šiuo metu norėdamas pasiskiepyti žmogus net būdamas sveikas privalo laukti eilėje pas šeimos gydytoją, tad naujoji tvarka leis pasiskiepyti greičiau, kartais net neapsilankius gydymo įstaigoje. Tikimės, jog taip skiepai taps patrauklesni ir eilių gydymo įstaigose besibaiminantiems piliečiams, o sveikatos priežiūros specialistams bus tolygiau paskirstomas krūvis“, – dėstoma aiškinamajame rašte.
Biomedicinos technologai, medicinos biologai, medicinos genetikai šiuo metu be licencijų dirba laboratorijose (tiriančiuose ir COVID-19 mėginius), todėl, manoma, būtų taip pat tikslinga 6 mėnesiais paspartinti jų praktikuojamos veiklos licencijavimą taip sudarant prielaidas kelti šių specialistų teikiamų paslaugų kokybę.