Vilniaus Šeškinės poliklinikoje eilutė žmonių prie skiepų kabinetų durų. Užsiregistravę iš anksto žmonės čia laukia skiepo nuo gripo.
Šiam sezonui poliklinika užsisakė 4000 gripo vakcinų. Per dvi savaites jau paskiepijo tūkstantį pacientų. Poliklinikos gydytoja sako, kad skambučiai dėl skiepų netyla.
„Ir kada mes gavome vakcinas, o gavome jų tikrai daug, užtektinai. Ir džiaugiamės, kad gavome vieni iš pirmųjų Vilniuje. Tai pradėjome aktyviai skiepyti. Ir sudarome atskiras sąlygas, atskiri kabinetai, atskirai žmogus gali registruotis vien tik dėl skiepo“, – sako skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.
Pagal pirminę registraciją, norinčiųjų skaičiai jau dabar daugiau nei du kartus viršija praėjusių metų statistiką. Žinoma, prie to prisidėjo ir koronaviruso pavojus.
„Pacientai tapo daugiau sąmoningi, sakyčiau. Ir tie pacientai, kurie niekada nesiskiepijo, jau šiais metais nori pasiskiepyti“, – pasakoja N. Šertvytienė.
Kokio šį sezoną sulauksime gripo ir ar smarkiai jis šieps dantis, ekspertai pasakyti dar negali. O skiepijama šiais metais efektyviausia laikoma keturvalente vakcina nuo gripo.
„Yra fiksuojami tik pavieniai susirgimai gripu. Gripo sezonas paprastai Lietuvoje prasideda sausio vidury. Sausio pabaigoje. Ir tęsiasi iki balandžio mėnesio pabaigos“, – teigia infektologas profesorius Arvydas Ambrozaitis.
Manančius, kad kuo vėliau pasiskiepysim, tuo didesnė galimybė bus apsisaugoti nuo gripo sezono metu, gydytojai nori pataisyti. Jei žmogus sveikas, kuo anksčiau jis pasiskiepys – tuo labiau apsisaugos ne tik per patį gripo piką, bet ir prieš, mat imunitetas susiformuoja per dvi savaites.
„Imunitetas trunka nuo 6 iki 12 mėnesių. Todėl ekspertai rekomenduoja jaunimui ir tiems žmonėm, kurie neturi gretutinių ligų, skiepytis pradėti jau spalio pabaigoje, lapkričio mėnesį“, – kalbėjo A. Ambrozaitis.
Na, o tiems, kam daugiau nei 65-eri metai, ir tiems, kurie turi gretutinių ligų, ir dėl to imunitetas nusilpęs, ekspertai rekomenduojama skiepytis šiek tiek vėliau. Lapkričio pabaigoje, gruodžio pradžioje.
Gydytojai primena, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį įtariant gripą.
„Pirmiausia tai yra labai staigi pradžia, temperatūra aukšta. Praktiškai žmogus labai staigiai suserga. Akių, raumenų skausmai, galvos skausmai. Stiprus bendras negalavimas“, – sako N. Šertvytienė.
Anot medikų, šį sezoną gripo susirgimų turėtų būti mažiau. Ne tik dėl padidėjusio skiepų masto, bet ir dėl koronaviruso apsaugų.
„Ir socialinis fizinis atstumas, ir kaukės, ir respiratoriai, ir ekspozicijos bendravimo trumpinimas iki 15 minučių, vengimas masinių renginių turi įtakos, be abejo. Tas mažina galimybę sirgti peršalimo ligom, ir koronavirusu, ir gripu, nes šitos infekcijos perduodamos tuo pačiu keliu“, – pasakoja A. Ambrozaitis.
Pacientai, kam virš 65-erių, sergantys lėtinėmis ligomis, nėščiosios, skiepijami nemokamai. Šiais metais gripo vakcinų valstybė įsigijo 40 tūkstančių daugiau nei pernai – 205 tūkstančius dozių.